Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 11:44
Reklama KD Market

Zdrowie: Uwaga na smartfony! Jak zapobiec udarowi mózgu

Uwaga na smartfony




Używanie smartfonów w domu w nocy, np. celem nadrobienia zaległości w projektach zawodowych, może zrujnować twój sen i sprawić, że następnego dnia będzisz zmęczony psychicznie w pracy. Nowe badanie przeprowadzone na Michigan State University sugeruje również, że częścią problemu jest światło o niebieskiej częstotliwości, jakie emanuje smarfon. Ten rodzaj światła zdaje się zakłócać produkcję hormonu snu – melatoniny. Na potrzeby badania 82 menedżerów najwyższego szczebla, w większości mężczyźni, którzy przez dwa tygodnie przygotowywali się do egzaminu MBA (Master's in Business Administration), wypełniali w tym czasie kwestionariusz.

Odpowiadali w nim m.in. na pytania: Jak często używasz smarfonu po godz. 21:00? Jak śpisz, gdy smartfonu używasz późnym wieczorem? Jak czujesz się następnego dnia w pracy (chodziło o poziom koncentracji i samopoczucie psychiczne)?

Po przeanalizowaniu odpowiedzi naukowcy znaleźli wyraźny związek między używaniem smarfonu w nocy a kiepską jakością snu, która z kolei przekłada się na brak energii w ciągu dnia.

Do drugiej ankiety zaangażowano 136 pracowników reprezentujących różne dziedziny. Średnia wieku wynosiła 31 lat. W tym przypadku połowę badanych stanowiły kobiety, połowę mężczyźni. Rezultaty potwierdziły odkrycie dokonane podczas pierwszego badania i dodatkowo pokazały, że używanie smartfonów w nocy ma o wiele większy wpływ na jakość snu, niż inne urządzenia elektroniczne. Rozwiązanie problemu jest proste – jeżeli możesz, pracę zostawiaj w miejscu pracy, a wieczorem smarfon wyłączaj.

Ci, którzy są zainteresowani tematem, mogą zapoznać się bliżej z wynikami badań w najbliższym numerze magazynu "Organizational Behavior and Human Decision Process".

 

Jak zapobiec udarowi mózgu




Jak podaje American Stroke Association, tylko w tym roku udaru mózgu dozna po raz pierwszy lub kolejny 700 tys. Amerykanów. Oznacza to, że średnio jedna osoba w Ameryce doznaje udaru co 45 sekund. Udary mózgu są wiodącą przyczyną poważnej, długoterminowej niesprawności. By zapobiec często porażającym konsekwencjom, warto zapoznać się z czynnikami ryzyka i sposobami ich minimalizacji.

1. Kontroluj ciśnienie krwi poprzez zmianę stylu życia (m.in. utrzymywanie stałej wagi ciała, stosowanie zdrowej diety) lub za pomocą lekarstw, jeśli jest taka potrzeba.

2. Jeżeli cierpisz na migotanie przedsionków (nieregularny rytm serca), podejmij współpracę ze swoim lekarzem nad dopasowaniem lekarstwa lub innymi sposobami kontroli tej przypadłości.

3. Ćwicz regularnie – ludzie, którzy regularnie ćwiczą, mają zdecydowanie zdrowszy układ krążenia i mniejsze ryzyko doznania udaru mózgu.

4. Jeżeli palisz, sporządź plan, by rzucić ten nałóg. Palenie jest wiodącym czynnikiem ryzyka, który można zlikwidować.

5. Ogranicz spożycie alkoholu – można pić alkohol, ale w umiarkowanych ilościach. Co to znaczy? Nie więcej niż jeden drink dziennie w przypadku kobiet i nie więcej niż dwa drinki dziennie w przypadku mężczyzn.

6. Popracuj nad poziomem cholesterolu, tzn. obniż poziom "złego" cholesterolu (LDL) i trójglicerydów i podnieś poziom "dobrego" cholesterolu (HDL) poprzez wprowadzenie na stałe zdrowego menu, regularny wysiłek fizyczny i stałą współpracę z lekarzem.

7. Skoncetruj uwagę na swojej diecie - realizuj plan odżywiania stworzony z myślą o osobach z wysokim ciśnieniem krwi i chorobami serca, np. dieta DASH, która wykazuje udowodnione działanie przeciw nadciśnieniu, miażdżycy, cukrzycy i otyłości.

8. Za wszelką cenę unikaj uwodornionych lub częściowo uwodornionych tłuszczy. Są to wywołujące stany zapalne tłuszcze trans, które, jak wykazują badania, znacznie zwiększają ryzyko udaru mózgu.

Dorota Feluś

smartphone

smartphone

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama