Bierny tryb życia negatywnie wpływa na mózg. Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna wywiera pozytywny wpływ na organizm, a właśnie opublikowane wyniki badań dowodzą, że brak wysiłku fizycznego może wpłynąć na przemianę specyficznych neuronów w mózgu i to w niekorzystny sposób.
Naukowcy z Wayne State University raportują, że odkrycie, którego dokonali na szczurach, ma ogromne implikacje dla ludzi. W ramach eksperymentu umieścili oni jedną grupę zwierząt w klatkach z kołowrotkami do biegania, druga grupa trafiła do klatek bez żadnych przyrządów do ćwiczeń dla gryzoni. Szczury, które miały dostęp do kołowrotków, w pełni go wykorzystały - przebiegały dziennie około trzech mil.
Po niemal trzech miesiącach naukowcy sprawdzili mózgi wszystkich zwierząt. Nie stwierdzili żadnych zmian w mózgach szczurów, które biegały. Za to u szczurów, które pozostawały bierne, wykryli potencjalne groźne zmiany w neuronach, w tym zwiększoną liczbę wypustek przypominających macki. To ostatnie może nadmiernie pobudzać układ współczulny, a przez to prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi i rozwoju chorób serca. Odkrycie to może dać nam wgląd w to, w jaki sposób bierny tryb życia wpływa na zdrowie człowieka.
Nasze organizmy rozwijały się w bardzo wymagających środowiskach i przez to mają w sobie zakodowaną konieczność niemal nieustannego bycia używanymi. Jeżeli nie są używane, szybko podupadają. Wiele chorób, które dotyka nasze społeczeństwo jest rezultatem zbyt biernego trybu życia. Mówiąc wprost, powszechne występowanie chorób układu krążenia jest powiązane w równej mierze z brakiem ruchu, co z niewłaściwym odżywianiem się. Niewystarczająca ilość aktywności aerobowej naraża nas także na schorzenia układu kostnego, problemy gastryczne i psychiczne, choroby układu nerwowego i cały szereg innych przypadłości.
Reklama