Laureatka została uhonorowana wieńcem z liści laurowych podczas dorocznych imienin Tadeusza Kościuszki, imprezy organizowanej przez chicagowski oddział Fundacji na wzór tej, wyprawionej naczelnikowi powstania w październiku 1792 roku przez księcia Adama Czartoryskiego.
– W takich momentach mówi się: „szkoda, że nie ma tu mojej mamy”. Ale jest moja córka, więc jestem bardzo szczęśliwa. Jestem podwójnie dumna, że wszyscy możemy być razem. Bardzo się cieszę z tego, co udało nam się dobrego zrobić przez te trzydzieści lat Fundacji, w jej chicagowskim oddziale. Jestem wzruszona i czuję się zaszczycona. To wyróżnienie inspiruje mnie do dalszej działalności na rzecz Fundacji i jej celów – powiedziała laureatka po ceremonii dekoracji.
Dla prof. Ewy Radwańskiej sukces charytatywny Fundacji nie byłby możliwy, gdyby nie praca całego zespołu. – Oczywiście nikt sam niczego nie osiągnie. To wszystko jest zespołowa praca i zespołowy entuzjazm. Nie tylko członków zarządu, ale wszystkich pozostałych osób, które nas sponsorują i nam pomagają, przychodzą na takie imprezy jak chociażby dzisiejsza. Wszystkim serdecznie dziękuje za pracę i uznanie – powiedziała prof. Radwańska.
Laureatkę szczególnie cieszy konkurs muzyczny dla młodych pianistów, którego Fundacja jest mecenasem i organizatorem. Jest dumna z działalności stypendialnej organizacji, która na przestrzeni blisko 90 lat swojego istnienia wspomogła wiele znanych postaci ze świata sztuki, nauki, polityki i medycyny.
– Stypendia, wymiana naukowa, obozy językowe, każda forma udzielania naszej młodzieży i dzieciom pomocy, stwarzania im możliwości rozwoju, to jest coś pięknego, z czym się zawsze identyfikowałam – mówiła prof. Radwańska.
Osiągnięcia oraz zasługi tegorocznej zdobywczyni wieńca laurowego przedstawiła prezes oddziału prof. Lidia Filus. Obok działalności charytatywnej i społecznej w Fundacji Kościuszkowskiej i kilku innych organizacjach profesor Ewa Radwańska jest wysokiej klasy specjalistką z zakresu leczenia bezpłodności kobiet oraz nauczycielem akademickim w Rush University Medical Center. Od ponad 30 lat jest członkiem Amerykańskiego Kolegium Położnictwa i Ginekologii oraz członkiem Królewskiego Kolegium Położników i Ginekologów w Londynie. W 2002 roku otrzymała doktorat honoris causa Akademii Medycznej w Warszawie. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.
Wręczenie nagrody było punktem kulminacyjnym obchodów trzydziestej rocznicy istnienia chicagowskiego oddziału Fundacji, które z inicjatywy konsul generalnej Pauliny Kapuścińskiej, odbyły się 27 października w Konsulacie Generalnym RP. Grupa działaczy z długoletnim stażem otrzymała pamiątkowe medale. W części artystycznej goście wysłuchali koncertu fortepianowego prof. Pawła Chęcińskiego oraz śpiewaczki Ewy Kowcz-Fair z zespołu Lira Ensemble. Wieczór prowadziła Lucyna Migała.
Fundacja Kościuszkowska to amerykańsko-polska instytucja kulturalno-oświatowa, założona w 1925 w Nowym Jorku. Ma kilka oddziałów, z których pierwszy został założony w Chicago trzydzieści lat temu. Fundacja udziela stypendiów młodzieży i naukowcom z Polski i USA. Kieruje wymianą naukową, prowadzi działalność informacyjną i popularyzatorską w zakresie dziejów kultury i nauki polskiej.
Tekst i zdjęcia:
AB/NEWSRP