Podczas zainaugurowanych w konsulacie nowojorskim uroczystości dyrektor wykonawczy instytutu dr Iwona Drąg Korga mówiła zarówno o początkach jego działalności, jak też dzisiejszych dokonaniach.
“Instytut stworzony przez ludzi urodzonych pod zaborami, ale wychowanych w niepodległej Polsce pod rozkazami Piłsudskiego zachował i przekazuje młodemu pokoleniu na imigracji i w Polsce podstawowe zasady patriotyzmu oraz uczy historii Polski” - podkreśliła.
Nowojorska placówka istnieje od roku 1943 jako kontynuacja powstałego dwie dekady wcześniej Instytutu Badań Najnowszej Historii Polskiej w Warszawie, przemianowanego później na Instytut Józefa Piłsudskiego.
Instytut założyli w czasie okupacji piłsudczycy, w tym minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego prof. Wacław Jędrzejewicz oraz grupa polonijnych działaczy niepodległościowych.
Siedziba przy 2 Alei na Manhattanie gromadzi zasoby archiwalne, ponad 20 tysięcy książek, w języku polskim i angielskim, oraz kilka tysięcy publikacji prasowych.
Niezależnie od działalności, naukowej i promocyjnej siedziba na Manhattanie stała się miejscem spotkań ze świadkami historii, programów edukacyjnych, także dla dzieci, wykładów, projekcji filmów dokumentalnych bądź wystaw artystycznych.
Instytut przyznaje corocznie nagrody w dziedzinie nauki, historii, literatury i sztuki, a także za wybitne osiągnięcia w działaniach na rzecz Polonii. Do laureatów należą m.in. senator USA Barbara Mikulski, pisarz i historyk brytyjski Norman Davies oraz profesor Yale University Timothy Snyder.
Z Nowego Jorku
Andrzej Dobrowolski (PAP)