Obecnie 48 mln Amerykanów nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. O braku rozeznania w temacie reformy opieki medycznej najlepiej świadczy fakt, że udzielając odpowiedzi na pytanie, czy wolą Obamacare czy Affordable Care Act, respondenci opowiedzieli się za drugą opcją. Postawa ta odzwierciedla siłę propagandy prawicy, która usilnie próbuje odwołać ustawę i skutecznie wmawia społeczeństwu, że wszystko, co wiąże się z nazwiskiem prezydenta jest niedobre, bo przesycone socjalizmem.
Ostatnia rozgrywka o likwidację reformy opieki medycznej zakończyła się odmową finansowania pracy rządu. Republikanie domagali się przesunięcia reformy o rok, demokraci nie wyrazili na to zgody. W odpowiedzi zdominowana przez republikanów Izba Reprezentantów, z dużą reprezentacją ustawodawców popieranych przez Tea Party, nie zatwierdziła budżetu. W rezultacie rząd federalny musiał zawiesić pracę. Jak na ironię, to, na czym najbardziej zależało członkom Partii Republikańskiej, czyli odwołaniu, a przynajmniej przesunięciu daty wejścia w życie reformy, zostało nienaruszone. Obamacare będzie obowiązywać od przyszłego roku. Na wykupienie ubezpieczenia wszyscy obywatele i legalni imigranci mają pół roku.
Cel ustawy
Celem ustawy było umożliwienie zakupu polisy wszystkim tym, którzy nie mają ubezpieczenia z zakładu pracy. Firma ubezpieczeniowa nie może odmówić sprzedania polisy osobie, która cierpi na przewlekłe schorzenia (tzw. pre-existing condition) ani zerwać umowy z klientem za wysokie rachunki medyczne. Nie może też ustanawiać pułapu opłat, po przekroczeniu którego odmawia dalszego pokrywania kosztów leczenia.
Wydatki medyczne indywidualnego obywatela pokrywane z jego własnej kieszeni nie mogą przekroczyć 6 350 dol. rocznie, a w przypadku rodziny – 12 700 dolarów. W razie poważnej choroby lub wypadku cała należność za leczenie powyżej tych sum ma być pokryta przez ubezpieczenie. Ustawa stanowi o utworzeniu „minimum świadczeń podstawowych”, w tym planu opłat za leki na receptę i opiekę nad kobietami w ciąży. Badania profilaktyczne i antykoncepcja będą bezpłatne.
Jeżeli należysz do grupy 80 proc. Amerykanów, którzy mają ubezpieczenie z zakładu pracy (także współmałżonka) lub korzystasz z programu Medicare, Medicaid czy Children’s Health Insurance, to Obamacare nic w twoim życiu nie zmieni.
Natomiast jeśli sam kupujesz polisę lub jesteś nieubezpieczony, to musisz zapoznać się z treścią ustawy. Może okazać się, że twój aktualny plan w przyszłym roku nie będzie dostępny, ponieważ nie spełnia standardów ustanowionych przez Obamacare. To dobra wiadomość, ponieważ będziesz lepiej ubezpieczony, zła − bo niewykluczone, że zapłacisz więcej. Możesz też wybierać polisy na „giełdach ubezpieczeniowych”. Tu należy wyjaśnić, co kryje się pod nazwą „health insurance exchange” lub „marketplace”. Określenia te dotyczą giełd ubezpieczeń działających pod nadzorem władz stanowych lub rządu federalnego. Są to przeważnie strony internetowe, które pozwalają porównywać różne plany ubezpieczeniowe. Na nich dowiesz się także, co należy zrobić, by otrzymać pomoc na zakup ubezpieczenia. W celu uzyskania informacji wystarczy podać podstawowe dane osobowe, takie jak wiek, dochody, miejsce zamieszkania, informacje o uzależnieniu od nikotyny czy liczebność rodziny.
Najważniejsze pytanie: ile zapłacę za ubezpieczenie po wejściu w życie Obamacare?
Niestety nie ma prostej odpowiedzi. Opłaty będą się różnić w zależności od stanu. W skali krajowej średni koszt ubezpieczenia z wysokim udziałem własnym (high-deductible) ... wyniesie 249 dol. miesięcznie, nie włączając pomocy finansowej. Taki plan będzie kosztować w Minnesocie 144 dol., a w Wyoming 425 dolarów. Wysokość stawek jest określana na podstawie wieku, miejsca zamieszkania, liczebności rodziny i − czasami − uzależnienia od papierosów. Plany ubezpieczeniowe będą się różnić w zależności od miesięcznych opłat i od tego, jaką część rachunku za leczenie pacjent będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.
Reforma zabrania pobierania wyższych opłat od kobiet, jak to jest obecnie praktykowane w większości stanów. Osoby starsze nie mogą płacić więcej niż trzy razy tyle, ile obecnie płacą młodzi ludzie.
Czy rząd pomoże pokryć koszt ubezpieczenia?
W zależności od dochodów otrzymasz kredyt na opłacenie polisy. Należność rząd wysyła bezpośrednio do twojej firmy ubezpieczeniowej. W przypadku, gdy sam zapłaciłeś za polisę, kredyt otrzymasz przy wypełnianiu zeznania podatkowego. Kredyty otrzymają indywidualne osoby z zarobkami od 11 500 do 46 000 dol. rocznie.
Dodatkowe obniżki (za wydatki z własnej kieszeni lub opłaty za wizyty lekarskie) są dostępne dla osób z zarobkami do 28 725 dolarów.
W zależności od tego, gdzie mieszkasz, możesz kwalifikować się do programu Medicaid, jeśli twoje zarobki nie przekraczają 15 300 dolarów rocznie (mowa o indywidualnej osobie). Tylko połowa stanów przeznacza pieniądze z reformy na rozszerzenie Medicaid.
Czym grozi odmowa kupienia ubezpieczenia medycznego?
Prawo nakazuje wykup ubezpieczenia każdemu obywatelowi i legalnemu rezydentowi USA.
Osoby, które nie podporządkują się tej klauzuli ustawy, będą płacić kary. W pierwszym roku 95 dol. lub 1 proc. zarobków w zależności od tego, która suma jest wyższa. Kara wzrośnie w 2015 roku, a w 2016 będzie wynosić 695 dol. lub 2,5 proc. zarobków. Osoby z dochodami poniżej 10 tys. dol. rocznie nie będą płacić kar.
Urząd podatkowy (IRS) odliczy wysokość kary od zwrotu podatkowego, jeśli taki się należy. Natomiast jeżeli nie zapłacisz za jeden rok, IRS nie ma prawa cię ścigać, lecz odsetki od należności będą rosnąć. Bez względu na wszystko za ubezpieczeniowy dług nie trafisz do więzienia.
Możesz chodzić do swojego lekarza
Obamacare nie dyktuje, u kogo masz się leczyć. Tak jak obecnie, każdy ubezpieczyciel będzie mieć własne przepisy dotyczące „lekarzy z sieci” i „z poza sieci”. Musisz się tylko upewnić, czy twój lekarz współpracuje z wybranym przez ciebie ubezpieczycielem.
Trzeba jednak pamiętać, że plany ubezpieczeniowe sprzedawane w ramach giełd ubezpieczeń oferują mniejszy wyborów lekarzy niż te, które wykupuje nasz pracodawca.
Nieudokumentow ani imigranci
Ustawa nie obejmuje imigrantów bez prawa stałego pobytu w USA. Ponieważ są wyłączeni z obowiązku posiadania ubezpieczenia, nie mogą być karani za brak ubezpieczenia. Czy to znaczy, że bez gotówki nie otrzymają pomocy lekarskiej? Tak i nie. W nagłych przypadkach nielegalni imigranci nadal mogą korzystać z pomocy publicznych szpitali.
Ta klauzula stała się przyczyną poważnych zadrażnień. Republikańscy ustawodawcy zwrócili uwagę, że w ten sposób zrzucono ciężar leczenia milionów nielegalnych imigrantów na barki podatników. Tu należałoby zwrócić uwagę, że podatnicy już płacą za opiekę medyczną ubogich obywateli, legalnych i nielegalnych imigrantów, którzy korzystają z pomocy szpitali dotowanych przez rząd federalny i stanowy.
Termin zapisów
Zapisy do planów ubezpieczeniowych rozpoczęły się 1 października i będą trwać do 31 marca. Osoby, które chcą mieć ubezpieczenie od nowego roku muszą dokonać wyboru do 15 grudnia.
Informacje o ustawie Affordable Care Act mieszkańcy wszystkich stanów mogą uzyskać na stronie internetowej HealrthCare.gov.
Ponadto można szukać pomocy w zrozumieniu ustawy i wyborze ubezpieczenia w szpitalach, gabinetach lekarskich, publicznych bibliotekach i organizacjach społecznych.
Elżbieta Glinka
Obamacare w Illinois – zapłacimy mniej
Mieszkańcy Illinois, którzy nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego, mogą je uzyskać za pośrednictwem stanowej giełdy ubezpieczeń − Illinois Health Insurance Marketplace − dostępnej w internecie, w specjalnym wydziale władz stanu oraz w desygnowanych agencjach społecznych.
Jak informuje Andrew Boron, dyrektor stanowego departamentu ds. ubezpieczeń (Illinois Department of Insurance), ceny polis medycznych w Illinois są o 25 procent niższe niż w większości stanów.
Wszystkie plany ubezpieczeniowe oferowane na giełdzie ubezpieczeń pokrywają koszty takich usług medycznych jak: wizyta u lekarza, hospitalizacja, ciąża i poród, interwencja pogotowia ratunkowego, leczenie chorób psychicznych, przewlekłych i nieuleczalnych oraz pokrycie kosztów leków na receptę.
Dyrektor Boron podkreśla, że na giełdzie może ubezpieczyć się każdy, kto potrzebuje polisy, nawet cierpiący na chorobę przewlekłą i nieuleczalną. Opieka profilaktyczna nie kosztuje pacjenta nic. Są dostępne dofinansowania rządowe − np. dla osoby indywidualnej o zarobkach do 45 tys. rocznie i dla rodziny czteroosobowej o dochodzie rocznym do 95 tys. dolarów.
W Illinois rejestracja petentów prowadzona jest w internecie pod adresem: GetCoveredIllinois.gov. Można także zarejestrować się przez telefon pod nr.: 866-311-1119 − linia obsługiwana jest przez specjalnie wyszkolony personel stanu (Get Covered Illinois Help Desk). Możliwa jest też rejestracja osobiście w którejś z desygnowanych agencji społecznych. Adresy placówek dostępne są w Internecie pod adresem: GetCoveredIllinois.gov.
Na witrynie GetCoveredIllinois.gov interesanci znajdą kwestionariusz kwalifikacyjny z prostymi pytaniami m.in. o dochód i liczebność rodziny. Po jego wypełnieniu zostaną skierowani albo na giełdę ubezpieczeń albo na stronę internetową ABE: ABE.Illinois.gov – gdzie drogą elektroniczną mogą złożyć podanie o Medicaid, pomoc żywnościową i finansową.
Władze stanu rekomendują uzyskanie ubezpieczenia w jednej z firm obecnych na giełdzie: Aetna Life Insurance Company, Coventry Health and Life Insurance Company, Coventry Health Care of Illinois, Inc., Health Alliance Medical Plans, Inc., Health Care Service Corporation, Mutual Legal Reserve Company (Blue Cross), Humana Health Plan, Inc., Humana Insurance Company oraz Land of Lincoln Mutual Health Insurance Company.
Szczegółowe informacje nt. Obamacare w Illinois są dostępne pod adresem: GetCoveredIllinois.gov.
Jak szacują władze Illinois, do 31 marca na giełdzie ubezpieczeń w stanie Lincolna powinno zarejestrować się około 300 tys. osób.
współ. Alicja Otap