Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 04:50
Reklama KD Market

Nowa amerykańsko-polska nagroda naukowa dla wybitnych badaczy

American Association for the Advancement of Science (AAAS), uznawana za czołową organizację na rzecz rozwoju nauki na świecie, będzie od przyszłego roku wraz z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej (FNP) przyznawać nagrodę dla wybitnych badaczy z USA i Polski. 


Porozumienie w tej sprawie podpisali we wtorek w Berlinie przy okazji międzynarodowego zjazdu szefów organizacji naukowych dr Alan Leshner, dyrektor wykonawczy AAAS, oraz prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

Nagroda ma być przyznawana za wybitne osiągnięcia będące rezultatem polsko-amerykańskiej współpracy naukowej. "Wyborem laureatów będzie się zajmować grono wybitnych naukowców zarówno polskich, jak i amerykańskich, którzy stworzą kapitułę tej nagrody. Pomysł jest taki, by ogłosić pierwszych laureatów już w przyszłym roku w trakcie zjazdu AAAS w Chicago" - powiedział PAP w środę radca minister ds. nauki i technologii w ambasadzie RP w Waszyngtonie prof. Marek Konarzewski. Do uzgodnienia wciąż pozostaje wysokość nagrody oraz kto w jakim zakresie będzie ją finansował.

Inicjatorem utworzenia wspólnej polsko-amerykańskiej nagrody była FNP. Jak tłumaczy Konarzewski, dla Polski to znakomita wiadomość, biorąc pod uwagę, że partner amerykański jest niezwykle poważaną w świecie organizacją. "To najbardziej prestiżowa organizacja naukowa na świecie. Szerszej publiczności jest znana z wydawania tygodnika +Science+" - powiedział Konarzewski. Zaakcentował fakt, że AAAS nie przyznaje podobnych nagród z organizacjami z innych krajów. Utworzenie nagrody z FNP to, jego zdaniem, ze strony Amerykanów uznanie rezultatów, które już przynosi naukowa współpraca polsko-amerykańska.

"Ta nagroda podniesie prestiż współpracy naukowej Polski i USA w kontekście dużego zaangażowania polskich naukowców we współpracę europejską, co się niestety trochę stało kosztem współpracy z USA" - dodał Konarzewski.

Założona w 1848 roku AAAS jest organizacja pozarządową utrzymującą się z dotacji. Obecne zrzesza około 130 tys. indywidualnych i instytucjonalnych członków. Jest też silnie powiązana z waszyngtońską polityką naukową. Tradycją jest, że doradcy naukowi prezydentów USA wywodzą się właśnie z AAAS.

Dla Fundacji na rzecz Nauki Polskiej wspólna nagroda z AAAS będzie już drugą międzynarodową nagrodą. Od kilku lat FNP wraz z niemieckim towarzystwem naukowym DFG (Deutsche Forschungsgemeinschaft) przyznaje nagrodę Copernicus.

Z Waszyngtonu


Inga Czerny (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama