Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 12:37
Reklama KD Market

Wystawa malarstwa Piotra Antonowa w “Café Prague”

W świecie postaci i portretu


 


Obok prezentacji dorobku malarskiego Piotra Antonowa prowadzony przez Alicję Szymankiewicz wieczór miał jeszcze inne akcenty artystyczne. Wystąpili w nim między innymi: Anna Radzikowska, poeta Władysław Panasiuk, muzycy Jacek Adamski i Sławomir Maciejczyk oraz duet taneczny studia tańca “Milonga”, Monika Kulas i Miguel Alarcon.


 


Urodzony w 1965 roku w Krakowie Piotr Antonow jest synem pary zawodowych artystów, absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył Liceum Plastyczne w Krakowie. Po przybyciu przed dwudziestu laty do “Wietrznego Miasta” podnosił swoje umiejętności malarskie w chicagowskim Art Institute oraz Evanston Art Center u Eleanor Spiess-Ferris. Swoje malarstwo doskonalił również w pracowni “Gay Riseborough” w Evanston.


 


Specjalizuje się w malarstwie figuratywnym. Tworzy także portrety, martwą naturę i krajobrazy. Nie obca jest mu abstrakcja. Jego prace charakteryzują się grubą, zdecydowaną kreską ze wzajemnym przełamywaniem się płaszczyzn i kolorów. W jego pracach można znaleźć akcenty wpisujące się w nurt “sztuki naiwnej” i prymitywistycznej. Dostrzec można również wpływy szkoły polskich kolorystów.


 


Swoje prace prezentował między innymi na indywidulalnym pokazie w Peter Jones Gallery w Chicago. Uczestniczył w finale grupowej wystawy tej galerii. Miał pokazy w Design Cloud Gallery, Pop-Up Gallery by Phanton oraz w Polish Arts Club of America. Wystawiał także na Oak Park Art League Show w Oak Park, w Evanston Art Center i Art Center w Highland Park i innych. Jego prace najczęściej trafiają w ręce prywatnych kolekcjonerów. Sprzedawane są także na aukcjach EAC.


 


Życiorys i droga artystyczna bohatera wieczoru w “Café Prague” porównywana jest do drogi artystycznej postimpresjonisty Paula Gauguina. Piotr Antonow po przybyciu do Stanów Zjednoczonych w pierwszym rzędzie musiał zadbać o stworzenie stabilnych podwalin finansowych angażując się w handel, aby móc rozwijać się artystycznie i osiągać sukcesy na tej niwie. Z czasem mógł więcej czasu poświęcać pasjii malarskiej. Wraz z żoną Ludmiłą i czworgiem dzieci mieszka i tworzy na północnych przedmieściach naszej metropolii.


 


Tekst i zdjęcia:


AB/NEWSRP



(Zdjęcia dostępne są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama