Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 05:21
Reklama KD Market
Reklama

Instytut Piłsudskiego udostępnia archiwa



Instytut Piłsudskiego w Ameryce postawił sobie ambitne zadanie udostępnienia wszystkim zainteresowanym zbiorów archiwalnych w postaci cyfrowej. Zadanie to wynika z misji Instytutu, którą jest zabezpieczenie i udostępnienie historycznej spuścizny Polski i Polonii, zdeponowanej w Instytucie w postaci dokumentów, zdjęć, publikacji i pamiątek historycznych.


 


Otwarta 21 czerwca strona internetowa www.pilsudski.org pozwala na pełny dostęp do wybranych kolekcji archiwalnych, zdigitalizowanych i opracowanych przez pracowników i wolontariuszy Instytutu Piłsudskiego oraz przez stażystów z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i Instytutu Pamięci Narodowej. 


 


Od 2010 r. również Senat RP finansuje projekt digitalizacji za pomocą grantu, koordynowanego przez Fundację Semper Polonia. 


 


Digitalizację zbiorów archiwalnych Instytutu rozpoczęto w roku 2008. Przygotowano wtedy sprzęt, opracowano procedury oraz przeszkolono wolontariuszy. W styczniu 2009 r. przystąpiono do digitalizacji. Od roku 2006 działa na stronie Instytutu pilotowy program digitalizacji kolekcji Powstania Śląskie.


 


Sprzęt został ufundowany przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową i osoby prywatne. 


 


Organizacją zaplecza informatycznego i szkoleniem zajmują się dr Marek Zieliński i dr Artur Kowalski. Dr Iwona Korga sprawuje opiekę merytoryczną i kontroluje wyniki pracy wykonawców digitalizacji. Kierownikiem programu jest M. Zieliński. Stronę internetową przygotowała Justyna Dziuma, właścicielka firmy 3W Serwisy Informatyczne w Gliwicach.


 


Stronę i zbiory archiwalne Instytutu zorganizowano w kolekcjach (zespołach), które podzielone są na teczki (jednostki). W jednostkach wyodrębniono dokumenty, które można oglądać w postaci oryginału cyfrowego. Badacz może wybrać dokumenty według indeksu osobowego i geograficznego, można też odnaleźć dokumenty według języków obcych i dat. Działa także ogólna wyszukiwarka, znajdująca słowa w tytułach, streszczeniach i innych elementach opisu dokumentu.


 


Przed Instytutem jeszcze długa droga do zakończenia tej pracy. Mamy nadzieję na współpracę z polskimi instytucjami kultury i historii w Stanach Zjednoczonych, innych krajach i Polsce, z którymi będziemy się dzielić swoimi doświadczeniami. Liczymy na pomoc wszystkich tych, którym na sercu leżą losy źródeł dokumentujących naszą historię.


(Informacja prasowa)



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama