Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 03:14
Reklama KD Market
Reklama

Letni koncert grup tanecznych zespołu „WICI”



Rewia tańców ludowych i narodowych



 


Chicago (Inf. wł.) – Do tradycji tanecznych prezentacji Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego „Wici” weszły letnie koncerty stanowiące podsumowanie rocznej działalności zespołu. W tym roku niezapomniany i z rozmachem zorganizowany koncert tańców ludowych i narodowych w wykonaniu wszystkich grup tanecznych „Wici” mieliśmy okazje obserwować jedenastego czerwca na scenie audytorium szkoły przy 1111 Dee Rd. w Park Ridge.


Prowadzący koncert, byli tancerze Kasia Lis i Kuba Feliński, wymieniając sponsorów i przyjaciół zespołu “Wici” powiedzieli m.in.: ”Apelujemy i zachęcamy do zakupu “Dziennika Związkowego”. W chwili gdy ukazywał się pierwszy “Dziennik Związkowy” w Chicago 15 stycznia 1908 roku czyli 103 lat temu, istniały już trzy pisma codzienne, a były nimi: “Dziennik Chicagoski”, wydawany przez Ojców Zmartwychwstańców, “Dziennik Ludowy”, firmowany przez Związek Socjalistów Polskich i “Dziennik Narodowy”, którego właścicielem była niezależna spółka. Trwała więc walka o zdobycie czytelnika, o dochody z reklam i ogłoszeń, a nade wszystko o uzyskanie wpływu na świadomość polonijnej społeczności.


 


Po ponad stu latach sytuacja znowu jest trudna. Choć mamy tylko jeden dziennik w Chicago, potrzebuje on pomocy i poparcia czytelników, całej Polonii. Zachęcamy do kupowania i ogłaszania się w Dzienniku Związkowym. O dzisiejszej imprezie ukazywały się w Dzienniku darmowe ogłoszenia o naszej uroczystości. Już najbliższym wydaniu weekendowym Dziennika Związkowego ukaże się artykuł z naszej dzisiejszej imprezy ze zdjęciami was wszystkich. Nie zapomnijcie kupić gazety “Dziennik Związkowy”.


 


Wieczór rozpoczęła grupa reprezentacyjna, która wręcz perfekcyjnie zatańczyła poloneza w choreografii Zofii Marcinek zaadaptowanej przez Magdalenę Solarz, a następnie w tańcach i zabawach z regionu krakowskiego w choreografii Anny Strojny na parkiecie pojawiły się dzieci z Grupy II Małych Wici. W kolejnej odsłonie na parkiet ruszyła Grupa I prezentując „Marsz Małych Wici” w choreografii Kingi Wojdyły Podstawskiej. Muzykę do tego układu skomponował Leszek Fraszczyński. Pierwszy zapowiadany przez prezenterów segment koncertu zakończyły tańce z regionu opoczyńskiego oraz zabawy dziecięce Grupy III i II „Małych Wici” występujące pod kierownictwem artystycznym Anny Strojny.


 


Po kolejnej zapowiedzi Kasi i Kuby w tańcach Beskidu Śląskiego zaprezentowali się tancerze Grupy IV występujący pod okiem Kingi Wojdyły Podstawskiej oraz Grupa reprezentacyjna, która zaprezentowała te tańce w choreografii Zofii Marcinek i adaptacji Magdaleny Solarz. W kolejnym punkcie koncertowego programu na scenie pojawiła się Grupa VI „Małych Wici”, która zatańczyła kujawiaka w choreografii Moniki Derdas, a następnie publiczność oklaskiwała Grupę Reprezentacyjną w kujawiaku i mazurze w choreografii Magdaleny Solarz do muzyki Henryka Wieniawskiego. Tancerze pierwszego zespołu w kolejnej odsłonie wykonali „polka-mazurka” w choreografii pani Magdaleny, do muzyki Hansa Christiana Lumbye. Trzecią odsłonę pierwszej części koncertu rozpoczęły tańce Skalnego Podhala w choreografii Anny Zegleń oraz gościnny występ zespołu „Białodunajcanie” pod kierownictwem Anny Kuny. Przed finałem kończącym pierwszą część koncertu, w którym Reprezentacja zatańczyła mazura z opery „Halka” Stanisława Moniuszki krótki koncert muzyki ludowej dał kapela „Wici Folk Band”.


 


Po przerwie, w czasie której publiczność miała okazję posilić się pączkami, na scenie w tańcach wielkopolskich w choreografii Anny Strojny na scenie pojawili się tancerze z Grupy III „Małych Wici”. Następnie publiczność z tego regionu Polski przeniosła się na Śląsk, aby obejrzeć tańce cieszyńskie w choreografii Zofii Marcinek i adaptacji Anny Strojny.


 


„Wesołe tancerki” to układ choreograficzny Magdaleny Solarz zatańczony przez Reprezentację. W kolejnej odsłonie publiczność oklaskiwała Grupę VI „Małych Wici”, która zaprezentowała się w tańcach lubelskich w choreografii Moniki Derdas oraz Grupę V, która w choreografii Joanny Wawro przygotowała tańce spiskie. Przed finałem z udziałem wszystkich grup występujących w tym koncercie publiczność miała okazję oklaskiwać gorącego krakowiaka z Lajkonikiem oraz tańce rodem z Podhala, przyśpiewki góralskie „Białodunajcan” i popisy kapeli ludowej zespołu „Wici”.


 


Dziękując swoim podopiecznym za występ dyrektor artystyczna zespołu Magdalena Solarz podkreśliła, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie w naukę ponad dwustuosobowej grupy dzieci i młodzieży oraz rodziców i grupy osób opiekującej się zespołem zarówno od strony artystycznej jak i organizacyjnej. Serdeczne słowa podziękowania skierowała do współpracujących z nią choreografów oraz do czuwających nad zasobami finansowymi zespołu Urszuli Lewandowskiej, Elżbiety Stolarczuk, Reginy Oryszczak, Haliny Bielowicz, Łucji Szeligii i Danuty Wójcik, która przygotowuje kostiumy.


 


Letnie koncerty, które są swoistego rodzaju artystycznym egzaminem po roku szkolnych prób i występów na różnych imprezach polonijnych i miejskich stanowią znakomitą okazję do pochwalenia się zrobionymi podczas cotygodniowych prób postępami przed pedagogami, publicznością i najbliższymi. W okresie wakacji wielu z tancerzy będzie miało okazję pokazać swoje umiejętności na różnego rodzaju imprezach festiwalowych i po tym, co zaprezentowali w sobotę, można mieć pewność, że będą godnie reprezentowali chicagowską Polonię promując polski folklor i kulturę.


 


Tekst i zdjęcia:


AB/NEWSRP


 


(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama