Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 00:15
Reklama KD Market
Reklama

Filmowa noc z "Krzyżakami"



We wtorek 30 listopada o godzinie 7 wieczorem w Portage Theater, 4050 N. Milwaukee Avenue, rozpocznie się projekcja znakomitego polskiego filmu "Krzyżacy" w reżyserii Aleksandra Forda. 


 


Ekranizacja historycznej powieści Henryka Sienkiewicza jest najbardziej kasowym filmem w historii polskiego kina. Nakręcany od lata 1959 do marca 1960 roku film od początku powstawania budził powszechne zainteresowanie, którego dowodem były m.in. liczne listy nadchodzące do Wytwórni Filmowej w Łodzi, pełne uwag, rad, żądań, wskazujące na niecierpliwe oczekiwanie i na niepokój, jaki odczuwali czytelnicy powieści Henryka Sienkiewicza wobec pogłosek o przeinaczeniu jego arcydzieła. 


 


Film nie jest ścisłą kopią powieści; dla dokładnego odtworzenia ,,Krzyżaków" musiałby być złożony z co najmniej czterech części. Scenariusz tworzy właściwie nowe dzieło, które można nazwać dramatem rodziny Juranda ze Spychowa na tle zmagań Polski i Litwy z Zakonem Krzyżackim. 


 


Głównym bohaterem filmu jest Jurand ze Spychowa, mniej mówi się o miłości Zbyszka do Danusi i Jagienki; mniej jest słońca, a więcej grozy. Niezapomniane są sceny batalistyczne z bitwy pod Grunwaldem, będące kulminacją dramatu – już nie poszczególnych osób, lecz państw i narodów. 


 


Film Forda w wielu punktach prostuje poglądy uczonych z XIX wieku, które były podstawą "Krzyżaków" Sienkiewicza. Pisarz opierał się głównie na "Kronikach" Jana Długosza – historyka, jak na XV wiek, znakomitego, ale też wysoce tendencyjnego i szczególnie wrogiego Jagielle. Stąd, bez winy Sienkiewicza, w jego "Krzyżakach" znalazło się wiele ujęć sprzecznych z prawdą historyczną. Na przykład król Władysław Jagiełło został ukazany w powieści jako "prostak", wyniesiony "ponad własne spodziewanie", popychadło w rękach możnych panów krakowskich i płaczliwy starzec na polach Grunwaldu. W filmie natomiast jest twardym, mądrym politykiem i znakomitym wodzem. 


 


Na kręconą w latach 50. XX w. produkcję władze nie szczędziły pieniędzy. To był budżet wówczas dziesięciu filmów. Zaangażowano kilkanaście tysięcy statystów, uszyto 18 tysięcy kostiumów, wynajęto 600 koni. Zakupiono też najnowsze taśmy filmowe. Ta produkcja nie ustępowała wówczas filmom amerykańskim. Jej premiera odbyła się 1 września 1960 r. W obsadzie ,,Krzyżaków" znaleźli się: Emil Karewicz (jako Władysław II Jagiełło), Stanisław Jasiukiewicz (Ulrich von Jungingen), Leon Niemczyk (Fulko de Lorche), Andrzej Szalawski (Jurand ze Spychowa), Grażyna Staniszewska (Danusia), Urszula Modrzyńska (Jagienka), Mieczysław Kalenik (Zbyszko z Bogdańca), Aleksander Fogiel (Maćko z Bogdańca), Mieczysław Voit (Kuno von Lichtenstein), Henryk Borowski (Zygfryd de Loewe), Lucyna Winnicka (księżna Anna Danuta). 


 


Scenariusz napisali wspólnie Jerzy Stefan Stawiński i Aleksander Ford. Autorem zdjęć był Mieczysław Jahoda, muzykę skomponował Kazimierz Serocki. 


 


Z okazji rocznicy wielkiej bitwy, kosztem około 300 tys. zł wykonano cyfrową wersję filmu, która zostanie zaprezentowana podczas pokazu w Portage Theater.


 


Podczas nocy filmowej zostanie również wyświetlony "Korespondent Bryan". To niezwykły  dokument pierwszych dni walki podczas II wojny światowej. Amerykanin Julien Bryan jako jedyny korespondent wojenny przebywał we wrześniu 1939 roku w atakowanej przez wojska III Rzeszy stolicy Polski. Dokumentował heroiczną walkę żołnierzy oraz ludności cywilnej, ale także codzienne życie Warszawy. Jego materiały przez długi czas leżały w archiwum rodzinnym Bryanów i dopiero teraz zostały na nowo odkryte za sprawą Eugeniusza Starky’ego, Polaka, reżysera z Nowego Jorku, który odrestaurował stare taśmy i na nowo je zmontował.


 


Sylwester show – Victoria i Piwnica pod Baranami




31 grudnia w Restauracji Victoria przy 2080 N. Mannheim Rd. w Northlake odbędzie się szampańska zabawa sylwestrowa z zespołem "Smile" i z udziałem DJ Grdenia. Gwiazdą wieczoru będzie znakomity aktor i piosenkarz kabaretu ,,Piwnica pod Baranami", krakowski bard Mieczysław Święcicki.


 


Po szaleństwach nocy sylwestrowej będzie tam można odpocząć, bowiem organizatorzy oferują możliwość skorzystania z hotelu.


 


Wszelkie informacje przez tel. (773) 282-1313.


(Komunikat prasowy)



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama