Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 12:15
Reklama KD Market
Reklama

Henri Cartier-Bresson




Oglądanie wystawy Henri Cartier-Bresson: The Modern Century w Instytucie Sztuki wymaga czasu. Pokazano na niej prawie trzysta prac legendarnego francuskiego fotografa, jednego z najbardziej oryginalnych artystów obiektywu i reporterów prasowych w historii fotografii, którego imponująca osiągnięciami kariera trwała ponad sześćdziesiąt lat. Oprócz zdjęć można zobaczyć fragmenty najsłynniejszych reportaży Cartier-Bressona, zamieszczanych w ilustrowanych francuskich magazynach z tamtych lat.


 


Zaczynał od malarstwa i żywo uczestniczył w życiu kulturalnym, spotykając się w znanych paryskich kafejkach z artystami – malarzami i literatami. Jednak od momentu w 1932 roku, kiedy wziął do ręki Leicę – lekki, 35-milimetrowy aparat fotograficzny do robienia zdjęć z ręki, zaczął używać go najpierw jako "notatnika" w obserwacji codziennego życia i otaczających go ludzi, a potem jako podstawowego narzędzia swojej nowej pasji – fotografii. 


 


Wystawa obejmuje wszystkie nurty pracy Cartier-Bressona – fotografię prasową, zaskakujące bogactwem treści, różnorodnością postaci i ich ekspresją migawki uliczne, portrety znanych osób i to, co dziś nazywamy fotografią artystyczną, a co jest wyrazem zachwytu nad pięknem świata i ludzi. 


 


Współzałożyciel – wraz z Robertem Capą – agencji Magnum Photos, przyczynił się do stworzenia jednego z najbogatszych na świecie archiwów fotograficznych XX wieku. 


 


Jego fotografie są najlepszą ilustracją stworzonego przez niego określenia "decydujący moment". Akcja jest na nich uchwycona w najbardziej interesującej chwili, a przy tym perfekcyjnie skomponowana, co wydaje się czasem balansować na granicy niemożliwości.


 


Ekspozycja obejmuje kilka reportaży z trudno wówczas dostępnych krajów, między innymi z Chin i Z.S.R.R. Cartier-Bresson był pierwszym reporterem z Zachodu, który otrzymał pozwolenie na wjazd i fotografowanie Związku Sowieckiego po śmierci Stalina w 1953 roku. 


 


Pokazane są fotografie z Indii, powstałe w ostatnich dniach życia Mahatmy Gandhiego i tuż po jego śmierci. 


 


Reportaże z Indonezji, Francji, Stanów Zjednoczonych – to inne etapy roboczych podróży fotografa, który zmarł w 2004 roku, w wieku 96 lat.


 


Wystawa, która znajduje się w Regenstein Hall, będzie czynna do 3 października. Potem pojedzie do San Francisco Museum of Modern Art (do stycznia 2011), a następnie do High Museum of Art w Atlancie (do maja 2011).


Krystyna Cygielska



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama