Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 października 2024 15:26
Reklama KD Market

Rocznica i polskie obozy

O Polonii i Ameryce




14 czerwca 1940 roku do powstającego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz przywieziono z Tarnowa pierwszy transport, składający się z 728 więźniów politycznych. Byli to Polacy oraz kilku polskich Żydów. 70 lat od tamtego wydarzenia, które dało początek masowej eksterminacji Polaków, Żydów i szeregu innych nacji na niespotykaną w świecie skalę, historia tamtych wydarzeń bywa wciąż – świadomie lub nie – przeinaczana. Celują w tym niektóre media amerykańskie, używając uparcie w odniesieniu do Auschwitz określenia „polski obóz”. Ten niefortunny skrót myślowy, pochodzący od geograficznego położenia hitlerowskiego obozu, sugeruje, że to Polacy, a nie niemieccy naziści byli sprawcami Holocaustu.


 


W 2007 roku Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zadecydował o zmianie nazwy byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau we wpisie na listę Światowego Dziedzictwa. Zgodnie z propozycją przedstawioną wspólnie przez Polskę i Izrael, oficjalna nazwa wpisanego na listę miejsca to: Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. To pomogło, ale nie do końca, skoro nie pozwoliło całkowicie wyeliminować obraźliwego dla Polaków terminu.


 


Najnowszy przykład jego użycia pochodzi z największej amerykańskiej gazety – „Wall Street Journal”, która w artykule z 6 maja autorstwa Lindy Grant, wywodzącej się z rodziny żydowskich imigrantów, używa określenia “polski obóz koncentracyjny”. Redakcja WSL monitowana licznymi telefonami i listami e-mail'owymi, domagającymi się sprostowania, nie kwapi się nawet usunąć błędnej nazwy ze swego internetowego wydania. Zamieściła jednak list do redakcji Konsul Generalnej RP w Nowym Jorku – Ewy Juńczyk-Ziomeckiej. “Opisywanie obozu koncentracyjnego jako „polskiego” tylko dlatego, że znajdował się on na okupowanych terytoriach Polski, jest równoznaczne ze wskazywaniem, iż Polska uczestniczyła w zbrodniach nazistowskich. W rzeczywistości Polska była ofiarą najbrutalniejszej działalności Hitlera, a życie podczas wojny straciło 6 milionów obywateli polskich” – napisała konsul Ziomecka.


 


Do „Wall Street Journal” zwrócił się także Kongres Polonii Amerykańskiej i działająca pod jego auspicjami komisja obrony dobrego imienia Polski. Szef komisji Frank Milewski z nowojorskiego oddziału stanowego KPA zapowiedział, że Kongres Polonii Amerykańskiej będzie zabiegać o usunięcie sformułowania ze strony internetowej WSJ. Milewski chce też zaproponować redakcji Wall Street Journal, by napisała artykuł o pierwszym transporcie więźniów do Oświęcimia sprzed 70. lat


 



Wojciech Minicz



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama