Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 października 2024 13:28
Reklama KD Market

Szczepionka na raka piersi? Mycie zębów i serce. Pobyt w szpitalu po zawale. Leczenie depresji. Witamina E i egzema.


Co warto wiedzieć





Chicago (Inf. wł.) – Naukowcy z Cleveland Clinic twierdzą, że dokonali odkrycia, dzięki któremu już niedługo stanie się możliwe wyleczenie raka piersi.



W rezultacie ośmioletnich badań badacze wyprodukowali szczepionkę, która zapobiega złośliwym nowotworom piersi u myszy laboratoryjnych i hamuje wzrost już istniejących guzów.


 


W przyszłym roku rozpocznie się testowanie szczepionki na ludziach. Nie wiadomo, jak długo potrwają badania kliniczne.


 


Raport na temat prac nad szczepionką na raka piersi ukazał się na łamach Nature Medicine.


 


***


Mycie zębów dw razy dziennie jest bardzo ważne – przekonują autorzy najnowszych badań. Opuszczanie mycia zębów przed pójściem spać może zwiększać ryzyko chorób serca.


 


Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach British Medical Journal.


 


Badacze prześledzili losy 12 tysięcy dorosłych w Szkocji i okazało się, że osoby nie przestrzegające higieny jamy ustnej były aż o 70 procent bardziej narażone na choroby serca.


 


Wyniki badania potwierdzają znaną teorię, że osoby cierpiące na choroby dziąseł są bardziej narażone na choroby serca i cukrzycę w wyniku stanu zapalnego w organizmie – w tym także w jamie ustnej – biorącego udział w powstawaniu blokady w arteriach.


 


***


Rezultaty najnowszych badań wskazują, że niezbyt dobrym pomysłem może być skrócony pobyt w szpitalu pacjentów po zawale, nawet gdy dobrze się czują i mają dobre rokowania.


 


W artykule opublikowanym Journal of the American Medical Association naukowcy stwierdzili, że skrócenie hospitalizacji może mieć negatywny wpływ na odzyskanie zdrowia.


 


Jak się okazało, w przypadku pacjentów wcześniej zwolnionych ze szpitala zwiększało się ryzyko śmierci i potrzeba opieki pielęgniarskiej w domu.


 


Zdaniem badaczy, pacjent powinien nie tylko mieć dobrą opiekę szpitalną, ale też być ściśle monitorowany po powrocie do domu.


 


***


Sondaż przeprowadzony przez Consumer Reports National Research Center wśród 1,5 tys. prenumeratorów wykazał, że preparaty antydepresyjne nie są bardziej skuteczne niż psychoterapia indywidualna, polegająca na rozmowie psychoterapeuty z pacjentem. Badanie wykazało, że ochronny rezultat psychoterapii utrzymywał się dłużej niż antydepresantów.


 


Badanie wykazało też, że leki niemarkowe (generic) starszej generacji były równie skuteczne jak markowe.


 


***


Dzieci, które spożywają pokarmy bogate w witaminę E są mniej narażone na egzemę – swędzącą wysypkę na skórze.


 


Japońscy badacze stwierdzili, że dzieci, których krew zawierała najwyższe stężenie witaminy E miały o 67 procent mniejsze szanse na zachorowanie na egzemę.


 


Na razie badacze nie znają powiązania między witaminą E i egzemą. Przypuszczają, że zachodzi jakiś związek między egzemą i właściwościami, które posiada witamina E. Zwiększa ona między innymi naturalną odporność organizmu i zwalcza wolne rodniki.


(ao)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama