Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 października 2024 09:17
Reklama KD Market

Eastern European Gateway



Obrady Rady Dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej



 


Chicago (Inf. wł.) – Wczoraj zakończyła obrady Rada Dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej. Podczas dwudniowych obrad w „Wietrznym Mieście”, pracujący w agendach – polskiej i amerykańskiej – członkowie Rady zajęli się sprawami organizacyjnymi, bieżącymi oraz propozycjami współpracy z Polską.


 


Gościem drugiego dnia obrad byli autorzy projektu „Lokalne Centra Obsługi Inwestorów – Eastern European Gateway” z Kielc. Założenia ogólne projektu przedstawił jeden z inicjatorów pomysłu Zdzisław Wojtasik. Szczegóły przybliżył kierownik projektu Dariusz Dąbek.


 


Projekt realizowany jest od 4 stycznia tego roku przy wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej. Jest prowadzony w ramach programu operacyjnego rozwoju terenów wschodnich naszego kraju: „Narodowa Strategia Spójność, Promocja i Współpraca”. Nadrzędnym celem tego przedsięwzięcia jest wzrost zainteresowania oferta gospodarczą Polski Wschodniej na bazie współpracy i jednorodnych działań w powstałych Lokalnych Centrach Obsługi Inwestorów. Beneficjentami Projektu są wszystkie województwa należące do tzw. Polski Wschodniej: Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie Lubelskie, Podkarpackie i Świętokrzyskie.


 


Celem przedsięwzięcia jest między innymi: utworzenie sieci ściśle współpracujących ze sobą lokalnych biur obsługi inwestorów na wspomnianym obszarze, współpraca z już istniejącymi Centrami i jednostkami samorządu terytorialnego oraz ośrodkami promocji eksportu i turystyki, podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej regionu, opracowanie i realizowanie wspólnej kampanii promocyjnej na rynkach zagranicznych, powstawanie wspólnych, innowacyjnych i kompatybilnych narzędzi oddziaływania, komunikacji oraz standardów prezentacji ofert dla zagranicznych i krajowych inwestorów.


 


W ramach Projektu powstanie innowacyjny w skali Europy portal: „LCOI” – profesjonalne narzędzie internetowe tworzące biznesową przeglądarkę, generator zapytań i dostępu odpowiadający za przetwarzanie wprowadzonych danych do zewnętrznego „świata biznesowego”, „Atlas Gospodarczy Polski Wschodniej” zawierający system kartografii drogowej z naniesionymi lokalizacjami terenów inwestycyjnych i turystycznych z podziałem na branże, „Auto Business Nawigator” oraz „e-B2B&Business Forum” – produkt najnowszej technologii komunikacji zawierający pakiet zintegrowanych materiałów i narzędzi promocyjno-informacyjnych. Współpraca z polonijnymi oraz amerykańskimi środowiskami biznesowymi oraz społecznymi w ramach tego projektu powinna przynieść konkretne efekty ekonomiczne dla kraju i Polonii. Wartość projektu opiewa na blisko 10 milionów złotych do realizacji w ciągu 5 lat.


 


Drugim gościem z Polski uczestniczącym w czwartkowych obradach rady był europoseł Platformy Obywatelskiej Jacek Protasiewcz z Wrocławia, który mówił między innymi o strategii Polski na najbliższe lata w odniesieniu do Unii Europejskiej oraz zacieśnianiu wzajemnych relacji pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. Działania Polski na niwie UE koncentrują się obecnie w głównej mierze na zapewnieniu naszemu krajowi w unijnym budżecie na lata 2014 do 2020 jak najwyższych środków finansowych, nie mniejszych niż obecnie realizowanych fundusz wyrażający się kwotą ponad 60 miliardów euro. Drugim priorytetem są działania zmierzające do uczulenia Unii i zaktywizowania jej zaangażowania w popieranie ruchów demokratycznych, szczególnie w odniesieniu do krajów byłego Związku Sowieckiego.


 


Na płaszczyźnie stosunków polsko-amerykańskich odczuwalny jest wzrost zainteresowania wzajemnymi relacjami na wielu płaszczyznach, szczególnie wojskowej i politycznej. Polska oczekuje realizacji dotychczasowych ustaleń i zacieśniania współpracy szczególnie na polu obronności. Podczas ostatniej oficjalnej wizyty w Waszyngtonie szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego, poruszony został także problem większego zainteresowania Stanów Zjednoczonych w popieraniu ruchów niepodległościowych i demokratycznych na terenie krajów byłego Bloku Wschodniego.


 


Zdaniem europosła, po rocznym okresie pewnego schłodzenia wzajemnych relacji na linii Warszawa – Waszyngton, obserwujemy znaczny wzrost wzajemnego zainteresowania, co powinno znaleźć odbicie podczas najbliższej, planowanej na koniec czerwca lub początek lipca, wizyty w Polsce amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton.


 


Tekst i zdjęcia:


Andrzej Baraniak



(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)


 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama