Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 13:23
Reklama KD Market

Maturalne zmagania

Uczniowie Polskiej Szkoły im. E. Plater w Schaumburgu




Matura, czyli egzamin dojrzałości w Polsce, przypada na czas kwitnienia kasztanów. Młodzież Polskiej Szkoły im. Emilii Plater swoje zmagania maturalne rozpoczęła już w miesiąc po studniówce, czyli 13 marca. Ta trzynastka okazała się dla tegorocznych maturzystów naprawdę szcześliwa.


 


13 lutego szampańsko bawili się na swoim pierwszym w życiu prawdziwym balu, by miesiąc później brawurowo zdać egzamin z historii Polski.


 


Do egzaminu przystąpiło trzydziestu uczniów klas maturalnych, z klasy Małgorzaty Belcik i Doroty Lorkiewicz.


 


Egzamin ten miał formę testu, a pytania obejmowały wiedzę z zakresu historii Polski, od początków państwa polskiego, oraz wiadomości o Polsce współczesnej.


 


Raduje fakt, że 98.8 % maturzystów uzyskało ocenę bardzo dobrą.


 


Matura z języka polskiego w tym roku po raz pierwszy przebiegała w dwóch etapach. Pierwszy etap, część pisemna, miała miejsce 17 kwietnia.


 


Był to szczególny dzień dla całej społeczności polskiej. Tydzień wcześniej 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie rządowego samolotu zginął prezydent Polski Lech Kaczyński wraz z małżonką, przedstawiciele parlamentu, generalicji, Kościoła polskiego, oraz Rodzin Katyńskich. Maturzyści oraz członkowie komisji egzaminacyjnej na znak żałoby narodowej przypięli biało - czerwone wstążki przepasane kirem.


 


Po uroczystym powitaniu przez panią prezes Jolantę Harrison i panią kierownik Annę Siek, pamięć ofiar uczczono minutą ciszy


 


Tego dnia nasi uczniowie musieli udowodnić, że umiejętność rozumienia przeczytanego tekstu opanowali bez żadnych zastrzeżeń. Historia niedźwiadka Wojtka, żołnierza w armii generała Andersa, opracowana przez panią Dorotę Lorkiewicz, stała się podstawą zmagań językowych w ćwiczeniach opracowanych przez panią Małgorzatę Belcik.


 


Po krótkiej przerwie na posiłek i dotlenienie umysłów, abiturienci powrócili na salę, by stanąć w szranki z zawiłościami ortografii i gramatyki języka polskiego.


 


Egzamin pisemny okazał się wielkim wyzwaniem dla tegorocznych maturzystów. Nam, wychowawcom, przyszło sprawdzać ich umiejętności nabyte w klasach młodszych, a w liceum tylko doskonalone. Średnia ocen z części pisemnej wyniosła cztery.


 


Ostatnim etapem tegorocznej matury był egzamin ustny ze znajomości literatury polskiej oraz prezentacja pracy monograficznej z geografii Polski.


 


Egzamin ten nasi uczniowie złożyli 24 kwietnia przed komisją, w skład której weszły: prezes zarządu Jolanta Harrison, kierownik szkoły Anna Siek, Edyta Jarmułkowicz reprezentująca rodziców oraz wychowawcy klas: Małgorzata Belcik i Dorota Lorkiewicz.


 


Uczniowie losowali jedno pytanie z zakresu literatury polskiej, a następnie, wzięci w krzyżowy ogień dodatkowych pytań członków komisji, zmagali się z wylosowaną epoką literacką.


 


Ostatnim akordem maturalnych zmagań była prezentacja prac z geografii, czyli zaproszenie członków komisji na wycieczkę do Polski.


 


Dzień ten z pewnością pozostanie w pamięci naszych maturzystów jako egzamin sprawdzający nie tylko wiedzę, ale i odporność na stres.


 


My, wychowcy klas maturalnych, jesteśmy z naszych abiturientów bardzo dumnie. Pokazali nam nie tylko ogrom pracy włożonej w przygotowanie się do egzaminu dojrzałości, ale przede wszystkim, że są dumni z siebie, iż dotrwali do końca, a na uroczystej graduacji odbiorą polskie świadectwo dojrzałości. Ci młodzi Polacy udowodnili również poczucie dumy z faktu bycia Polakiem na obczyźnie i uroczyście obiecali kontynuację tradycji polskich i krzewienie naszej kultury i języka polskiego w swoim dorosłym życiu. I to chyba największy sukces polskiej szkoły.


 


Matura Anno Domini 2010 za nami.


 


Naszym wspaniałym maturzystom życzymy szczęścia i samych sukcesów w dorosłym życiu. Będzie nam Was tutaj brakowało i nie raz za Wami zatęsknimy. Wspominajcie nas ciepło.


 


„Do zobaczenia na innym szlaku... „


 


Dorota Lorkiewicz,


wychowawca klasy XIb Polskiej Szkoły im. Emilii Plater w Schaumburgu


 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama