Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 11:28
Reklama KD Market

Motyw ciągle nieznany


Oskarżony o próbę spowodowania wybuchu samochodu na Times Square 30-letni Faisal Shahzad prowadził spokojne, podmiejskie życie aż do ub. roku, gdy wkrótce po uzyskaniu obywatelstwa USA zrezygnował z pracy, przestał spłacać pożyczkę hipoteczną i zawiadomił bank, by przejął jego dom, ponieważ postanowił wrócić do rodzinnego Pakistanu. 


 


Choć Shahzad, syn emerytowanego wysokiego rangą przedstawiciela pakistańskich sił lotniczych, kooperuje z oficerami śledczymi, to motyw jego czynu nadal nie jest znany.


 


Do niedawna jego życie w Stanach Zjednoczonych było godne pozazdroszczenia. Po zdobyciu tytułu magistra z University of Bridgeport w Connecticut aż do ub. roku pracował jako analityk w firmie marketingowej w Norwalk. Miał dwoje dzieci, wykształconą, władającą kilkoma językami, kochającą żonę, która pod umieszczoną w internecie fotografią męża nazwała go "całym swoim światem". 


 


Po wyjeździe do Pakistanu Shahzad udał się w region Waziristanu, gdzie przeszedł szkolenie w obozie dla terrorystów. 


 


Do USA wrócił 3 lutego, przeniósł się do taniego mieszkania w Bridgeport i zaczął rozglądać się za materiałami  wybuchowymi. Pod koniec kwietnia kupił samochód, którym przewiózł te materiały na Times Square. 


 


Shahzada aresztowano w ciągu 53 godzin od chwili, gdy padły na niego podejrzenia.  Nie obyło się jednak bez emocji, kiedy detektywi stracili go z oczu. 


 


W  rezultacie aresztowano go dopiero w samolocie linii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sprzedając mu bilet za gotówkę w jedną stronę, nie zwrócono uwagi, że jego nazwisko pojawiło się na liście osób objętych zakazem lotów. 


 


Rząd nosi się z zamiarem narzucenia na linie lotnicze obowiązku porównywania listy pasażerów z "no-fly list" w ciągu dwóch godzin od chwili nadejścia informacji o wniesionych na nią zmianach. 


 


W Pakistanie, kuzyn ojca Shahzada Kifyat Ali rozmawiał z reporterami przed rodzinnym, eleganckim domem w prestiżowym regionie Peszawaru. Aresztowanie Fajsala Ali uznał za "prowokację, celem której jest uzasadnienie bombardowań rejonów zamieszkiwanych przez Pasztunów", głównej grupy etnicznej Peszawaru i pobliskich terenów szczepowych w Pakistanie i południowo-zachodnim Afganistanie. 


 


Shahzad przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1998 roku na wizie studenckiej. Po ukończeniu studiów podjął pracę w firmie marketingowej Affinion Group, z której dobrowolnie zrezygnował w maju 2009 roku. 


 


Obywatelstwo zdobył stosunkowo łatwo żeniąc się z Amerykanką, Humą Mian, absolwentką University of Colorado w Boulder.



(AP – eg)



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama