Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 października 2024 17:19
Reklama KD Market

Wyrazy współczucia dla Polaków i Polonii




Chicago (Inf. wł.) – Gubernator Pat Quinn i żołnierze Gwardii Narodowej Illinois dokonali wczoraj (13 kwietnia) wpisów do księgi kondolencyjnej w Konsulacie Generalnym RP (1530 N. Lake Shore Drive) w Chicago, w związku z tragiczną katastrofą samolotową pod Smoleńskiem, w której śmierć ponieśli prezydent Polski Lech Kaczyński jego żona Maria oraz przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych.


 


Wśród tych ostatnich był generał Tadeusz Buk, z którym służyli w Afganistanie oraz Iraku dowódcy i żołnierze Gwardii Narodowej Illinois. 


 


Gubernator Quinn mówił o specjalnych więzach łączących naród polski i mieszkańców Illinois. 


 


"W Illinois mieszka tak wielu Amerykanów polskiego pochodzenia, dlatego nasze serca są szczególnie przepełnione smutkiem" – stwierdził gubernator i dodał, że "każda z osób, która zginęła w sobotę jest... prawdziwym bohaterem, wierzącym w wolność i demokrację".


 


Konsulat Generalny RP planował wizytę prezydenta Kaczyńskiego w Chicago z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Prezydent miał wziąć udział w Paradzie 3-Majowej w sobotę 1 maja. Parada odbędzie się zgodnie z planem, ale jej nastrój będzie bardzo obniżony z uwagi na żałobę narodowę.


 


Flaga polska przed wejściem do Konsulatu Generalnego RP, spuszczona jest do połowy masztu, a u jego stóp codziennie składane są świeże kwiaty i zapalane znicze w hołdzie ofiarom tragedii. 


 


Wczoraj (w chwili powstawania tego wydania) nasza gazeta jeszcze nie została poinformowana, czy w miejscu katastrofy znaleziono ciało Wojciecha Seweryna, delegata Polonii na uroczystości katyńskie, przewodniczącego Budowy Pomnika Katyńskiego, wzniesionego na cmentarzu św. Wojciecha w Niles.


 


Jedna z dwóch córek śp. Wojciecha Seweryna, mieszkająca w Polsce, dostarczyła władzom próbek DNA, w celu ułatwienia identyfikacji ciała.


 


Pomnik Katyński na cmentarzu w Niles stał się miejscem pielgrzymek Polonii. Zapalane są znicze i składane kwiaty. Pogrążona w żałobie Polonia wpisuje się do ksiąg kondolencyjnych, znajdujących się przy pomniku.


 


Wpisów można też dokonywać w księgi kondolencyjne w Konsulacie RP oraz w siedzibie ZNP i Dziennika Związkowego.


 


Prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej, Franciszek Spula,  wydał oświadczenie w związku z tragedią. Prezes Spula przekazał najgłębsze wyrazy współczucia narodowi polskiemu, rządowi, rodzinom i najbliższym nieżyjących.


 


Wczoraj wieczorem Polacy w Chicago zapalili świece w oknach na znak pamięci – w 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz w hołdzie delegacji polskiej, która zginęła w katastrofie lotniczej w drodze na uroczystości katyńskie. Warto dodać, że Dzień Pamięci Zbrodni Ofiar Katyńskiej został ustanowiony w 2007 roku.


 


Polonia żarliwie modli się za tragicznie zmarłe ofiary katastrofy.


 


W czwartek 15 kwietnia w kaplicy Uniwersytetu Northwestern,  Sheil  Catholic Center, o godz. 4:30 po poł. zostanie odprawione nabożeństwo upamiętniające ofiary tragedii.


 


Do piątku 16 kwietnia włącznie odbywają się nabożeństwa żałobne w kościele  św. Alberta Wielkiego w Burbank.


 


W piątek 16 kwietnia w Jezuickim Ośrodku Milenijnym o godz. 8 wiecz. odbędzie się wieczór poezji w hołdzie tragicznie zmarłym.


 


W sobotę 17 kwietnia o godz. 1 po poł, w kościele St. John Brebeuff w Niles i o godz. 7 wiecz. w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Chicago zostaną odprawione uroczyste Msze św. żałobne.


 


(ao)



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama