Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 22:33
Reklama KD Market
Reklama

Kolejny rok działalności Obozu Młodzieżowego w Yorkville

Podsumowanie sezonu 2009




W 1936 roku ówcześni działacze związkowi, Okręgu XII i XIII i Ruchu Młodzieżowego, zakupili 225 akrową farmę w Yorkville, miejscowości położonej niedaleko od Chicago.Już następnego roku, 1937, polonijna młodzież spędzała tam swoje letnie wakacje. I tak do dzisiejszego dnia miejsce to służy całej Polonii.


 


Każdego roku w końcu lutego odbywa się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Obozu Młodzieżowego.Takie spotkanie miało miejsce w ostatnią niedzielę, 28 lutego 2010 roku.


 


Na wstępie prezes Joe Dobersztyn dokonał podsumowania działalności Obozu w roku ubiegłym i przedstawił plany na rok następny.


 


,,W czerwcu mieliśmy Boże Ciało, w lipcu rozgrywki piłki nożnej, pikniki: górali, nasz Dzień Związkowy, również Kongresu Polonii Amerykańskiej. Jak co roku dzieci miały wakacyjny wypoczynek, kolonie. Sezon zakończyły Dożynki i piknik radia 1030 AM.


 


W bieżącym roku musimy poprawić asfalt na drogach, także podłogę w kuchni według zaleceń Departamentu Zdrowia. Muszą być sprawdzone również instalacje elektryczne.


 


Imprezy, które odbędą się w nadchodzącym sezonie to: w czerwcu jak zwykle Boże Ciało, potem ligowe rozgrywki piłki nożnej, piknik Kongresu Polonii Amerykańskiej, Dzień Związkowy, który odbędzie się 11 lipca, następnego tygodnia jest piknik górali. W sierpniu na obóz przyjeżdża młodzież z Clark College, także sportowcy z Klubu Piłki Nożnej Eagle, a w ostatnią niedzielę sierpnia odbędą się doroczne Dożynki.


 


Dzisiaj z tego miejsca chciałbym podziękować całemu zarządowi za wydatną pracę w Dniu PNA, w której nie mogłem uczestniczyć z powodów zdrowotnych” – powiedział prezes Joe Dobersztyn.


 


Sprawy finasowe za rok 2009 przedstawił w swoim raporcie Stanley Józefiak. Zebranie sprawnie prowadził mecenas Krzysztof Nowotarski, a wyborami jak co roku zajął się doświadczony Komitet w osobach: dyrektorki Anny Wierzbickiej, Wandy Judy i Joanny Kozak, natomiast protokółował wszystko związkowy sekretarz Karol Komosa. W zebraniu uczestniczyło liczne grono związkowców, prezes Franciszek Spula, skarbnik Marian Grabowski, który jednocześnie pełni funkcję wiceprezesa Obozu Młodzieżowego, krajowi dyrektorzy: Cecylia Tomaszkiewicz, Anna Wierzbicka, Krystyna Domalewski i Artur Trybek, także komisarze Okręgu XIII: Irena Hercik i Zenon Olejniczak, komisarze Okręgu XII: Barbara Wesołowski i Roman Bucoń, także komisarze poprzednich kadencji: Joseph Całka (jednocześnie honorowy dyrektor Obozu Młodzieżowego), Stanley Bogobowicz.


 


Ważnym punktem niedzielnego zebrania były wybory nowych dyrektorów Obozu Młodzieżowego.


 


Po sprawdzeniu mandatów okazało się, że na niedzielne zebranie przyszło 102 związkowych delegatów uprawnionych do głosowania.


 


Na trzy miejsca kończących kadencję dyrektorów zgłosiło się trzech kandydatów, dlatego też wszyscy przez aklamację przeszli do zarządu. A byli to:w dalszym ciągu pozostający na swoich stanowiskach Walter Cygan i Jerry Hejna i nowy dyrektor Edward Mika. Krajowa dyrektorka Krystyna Domalewski dokonała zaprzysiężenia nowo wybranych członków zarządu Obozu w Yorkville.


 


Pozostali dyrektorzy sprawujący swe urzędy to: Marian Grabowski, Joe Dobersztyn, Leszek Krzymiński, Bolesław Pałka, Matt Matusiak i Jan Cygan.


 


Na niedzielnym spotkaniu głos zabrał także prezes naszej organizacji: ,,Aby osiągnąć sukcesy stowarzyszenie takie jak Obóz Młodzieżowy musi mieć ludzi, którzy naprawdę dbają i są chętni do zaoferowania swojego czasu i pracy jako wolontariusze. Od samego początku, dnia powstania, ludzie pracowali razem dla Obozu Młodzieżowego i nie myśleli, co ja za to będę miał, ale raczej co nasze środowisko przez to zyska.Obecnie Obóz wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze parę lat temu. To co było akceptowane dawniej, dzisiaj jest nie do przyjęcia. Ludzie oczekują dużo więcej niż dawniej. Dlatego chcę podziękować całemu zarządowi i tym wszystkim, którzy włożyli wiele swojej pracy i w ten sposób przyczynili się do pozytywnych zmian w Obozie Młodzieżowym” – powiedział prezes Spula.


 


Komisarki Irena Hercik i Barbara Wesołowski zaapelowały do zebranych o zgłaszanie kandydatów spośród polonijnej młodzieży, młodych chłopców i dziewcząt w wieku od lat 16 do 22 do wzięcia udziału w Balu Debiutantów. Bale takie tradycyjnie urządzane są co cztery lata, przed związkowymi Sejmami. W tym roku Bal odbędzie się w sobotę 17 lipca, a zwycięzcy pojadą na najbliższy Sejm zaplanowany na rok 2011.


 


Prezes Franciszek Spula razem ze skarbnikiem Marianem Grabowskim przedstawili plany wybudowania z prawdziwego zdarzenia boiska do gry w piłkę nożną na terytorium Obozu Młodzieżowego w Yorkville.


 


W budowie tej uczestniczyć ma Wspólnota Polska wnosząc wkład 1 miliona złotych. ,,Ten pomysł może będzie dobrą odpowiedzią na pytanie, co uczynić, aby nasza organizacja osiągała większe sukcesy i była bardziej atrakcyjna dla szerszego grona ludzi ” – powiedział prezes Franciszek Spula.


 


,,Dzisiaj przy okazji naszego spotkania przedstawiamy wszystkim taką propozycję. Na razie jest to pomysł i przeprowadzane są wstępne rozmowy. Trzeba zrobić dokładny kosztorys, kalkulacje, przedyskutować wszystko i dopiero potem podejmie się decyzję” – dodał skarbnik Marian Grabowski.


 


Michał Tomaszkiewicz, ówczesny skarbnik Związku Narodowego Polskiego, tak pisał w książce pamiątkowej z okazji 10-lecia Obozu Młodzieżowego w Yorkville:


 


,,Pochwalam dobrą i pożyteczną myśl urzędników, że stworzyli dzieło, zakupując piękny szmat ziemi i lasku na obóz dla młodzieży. Związkowcy z Chicago i okolic mają swój własny obóz, w którym można stworzyć piękną placówkę tak dla młodzieży jak i starszych... Zróbmy postanowienie – stwórzmy tę placówkę taką, jaką być powinna. Stać nas na to, lecz musimy chcieć. Zróbmy to dla nas samych i dla naszych dzieci. W porze letniej odwiedzajmy to miejsce częściej. Zainteresujmy się sami naszym obozem”.


 


Krystyna Białasiewicz


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama