Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 22:36
Reklama KD Market
Reklama

Happy birthday dear Chopin


19-letnia studentka Hannover Hochschule fur Music – Claire Huangci, z Lansdale w Pensylwanii, zdobyła pierwszą nagrodę w Amerykańskim Konkursie Chopinowskim, którego 8. edycja odbyła się w dniach 20 – 28 lutego w Miami-Dade County Auditorium w Miami na Florydzie.


 


Huangci stanęła do konkursu wraz z 18 innymi młodymi amerykańskimi muzykami. Zwycięstwo, premiowane udziałem w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, pieniężną nagrodą w wysokości 20 tys. dolarów oraz turą koncertową w USA i za granicą, Huangci zapewniła sobie błyskotliwym wykonaniem w finałach Koncertu e-moll, op. 11 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Frost Symphony Orchestra pod dyrekcją Thomasa Sleepera.


 


Koncert e-moll op. 11 i wcześniejszy f-moll, op. 21 były pierwszymi znaczącymi utworami, które powstały po ukończeniu przez Chopina studiów. Oba utwory zostały zaprezentowane najpierw w gronie elity muzycznej Warszawy oraz przyjaciół kompozytora, a następnie szerszej publiczności w Teatrze Narodowym.


 


W rubryce Rozmaitości "Powszechnego Dziennika Krajowego" z dnia 25 września 1830 roku pojawiła się recenzja napisana przez Stefana Witwickiego uczestniczącego w premierze "Koncertu e-moll": "Fryderyk Chopin ułożył drugi wielki koncert [...] Jest to utwór geniusza".


 


Drugą nagrodę i premię pieniężną w wysokości 15 tys. dolarów zdobyła 22-letnia Naomi Kudo z Northbrook, Illinois. Jury Amerykańskiego Konkursu Chopinowskiego, w którym zasiadał – między innymi – słynny polski pianista Piotr Paleczny, przyznało dwie trzecie nagrody wraz z premiami pieniężnymi w wysokości 9 tys. dolarów każda. Otrzymali je: Esther Park, lat 25, z Little Ferry w New Jersey, i Eric Zuber, lat 24, z Baltimore, Maryland.


 


Claire Huangci zdobyła też dwie nagrody specjalne po 2,5 tys. dolarów za wykonanie mazurków i polonezów. W rozmowie z “Dziennikiem Związkowym” Huangci powiedziała, że muzyką Chopina interesuje się od trzech lat, a Konkurs Chopinowski w USA jest już czwartą imprezą pianistyczną poświęconą Chopinowi, w której bierze udział. Przyznała, że nie ma specjalnych oczekiwań związanych ze swym udziałem w najbardziej renomowanym chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Warszawie, ale udział w konkursie w Miami był dla niej próbą generalną przed Warszawą.


 


Amerykański Konkurs Chopinowski jest organizowany co pięć lat, a jego regulamin sporządzono w oparciu o regulamin Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ta zbieżność przepisów regulujących oba konkursy nie jest przypadkowa. Dzięki temu zwycięzca Amerykańskiego Konkursu Chopinowskiego kwalifikuje się automatycznie do udziału w warszawskim Konkursie, będącym jednym z najstarszych konkursów muzycznych na świecie, cieszącym się wielkim prestiżem i światowym rozgłosem. Co więcej, The Chopin Foundation funduje pięciu pozostałym finalistom z Miami podróż w kwietniu do Warszawy, by umożliwić im udział we wstępnych przesłuchaniach Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.


 


Fundacja – The Chopin Foundation of the United States – została założona w 1975 roku przez Polkę z Florydy – Blankę A. Rosenstiel, by śpieszyć z pomocą młodym, utalentowanym artystom amerykańskim w rozwoju ich kariery. Dyrektorem Wykonawczym Fundacji, a także Amerykańskiego Festiwalu Chopinowskiego, jest Jadwiga „Viga” Gewert, która na co dzień realizuje kolejny ważny cel działalności Fundacji, jakim jest popularyzacja muzyki Chopina w Stanach Zjednoczonych.


 


Gdy wczesnym wieczorem, w niedzielę 28 lutego, dobiegała końca uroczystość wręczania nagród w Miami, w Warszawie był już wczesny ranek 1 marca, oficjalny dzień urodzin Chopina, i dlatego publiczność i artyści odśpiewali polskiemu kompozytorowi w jego 200. rocznicę urodzin tradycyjne amerykańskie Happy Birthday.


 


Wojciech Minicz



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama