Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 22:23
Reklama KD Market
Reklama

Bankiet Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Illinois

Bankiet Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Illinois




Chicago (Inf. wł.) – Wydział Stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois uczcił pamięć gen. Kazimierza Pułaskiego uroczystym obiadem wydanym 1 marca w salach bankietowych White Eagle w Niles. W imprezie przygotowanej przez grupę działaczy Kongresu, pracujących pod kierownictwem dyrektora krajowego KPA Stanisławy Rawickiej, uczestniczyło blisko 300 osób.


 


W gronie gości honorowych byli obecni między innymi duszpasterze polonijni: proboszcz parafii św. Konstancji Tadeusz Dzieszko, dyrektor Polskiej Misji pod wezwaniem Trójcy Świętej ks. Andrzej Maślejak, proboszcz św. Ferdynanda Zdzisław Torba, konsul generalny RP w „Wietrznym Mieście” Zygmunt Matynia z małżonką, zastępca attachée obrony wojska w ambasadzie RP w Waszyngtonie pułkownik Andrzej Kopacki, członek Legislatury Stanowej Joseph M. Lyons, sędzia Sądu Okręgowego Aurelia Puciński, prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula, prezeska Związku Polek w Ameryce i wiceprezes krajowy KPA Virginia Sikora, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego Wallace Ozog, prezes Związku Klubów Polskich Tadeusz Czajkowski, prezeska Legionu Młodych Polek Teresa Sieńkowski, prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej Stanisław Zagata, przewodnicząca Obwodu ZHP druhna Barbara Chałko, Komendant Okręgu I Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Albert Letza, prezes Piątej Kresowej Dywizji Piechoty Mieczysław Bandur, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch, prezes Koła „Solidarność” w Chicago Zygmunt Goliński, prezes Stowarzyszenia Polonijnych Kontraktorów Budowniczych PACBA Lester Surowiec, uczestnik prawyborów na urząd gubernatora z ramienia partii republikańskiej Adam Andrzejewski, który zgromadził ponad 100 tysięcy głosów poparcia, burmistrz miasteczka Justice Krzysztof Wesołowski, burmistrz miasteczka Harwood Hts Irene Jezierny, prezes Komitetu Miast Siostrzanych Niles i Limanowa Andrzej Wywrot, dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce Jan Loryś i wielu innych.


 


Po wprowadzeniu na salę pocztów sztandarowych przez żołnierzy z United States Marines Batalion 2 i 24 oraz członków Plutonu Reprezentacyjnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki i odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych przez Katarzynę Zawiślak przy akompaniamencie fortepianowym Jarosława Gołębiowskiego zgromadzonych powitał prezes Wydziału KPA Kazimierz Chlebek.


 


W swoim wystąpieniu nawiązał do chlubnej karty żołnierskiej Kazimierza Pułaskiego, który nie zawahał się poświęcić swoje młode życie w walce o wolność narodu amerykańskiego, co podkreślił w liście do Kongresu Stanów Zjednoczonych, pisząc: „Przybyłem tu, aby zaryzykować wszystko dla wolności Ameryki”. W uznaniu zasług na polu walki został mianowany generałem brygady i pierwszym komandorem kawalerii amerykańskiej. Zorganizował Legion kawalerii, który wsławił się między innymi ocaleniem miasta Charleston w Południowej Karolinie. Poniósł bohaterską śmierć w wyniku odniesionych ran w bitwie pod Savannah.


 


Postawa gen. Pułaskiego, który urodził się 265 lat temu, przez lata była i jest przykładem człowieka, dzięki któremu możemy dzisiaj cieszyć się wolnością. Dlatego też powinniśmy pamiętać i przekazywać pamięć o jego zasługach kolejnym pokoleniom amerykańskiego społeczeństwa.


 


Prezes Chlebek poinformował o ufundowaniu dla studentów polonijnych stypendium w kwocie 1000 dolarów dla ucznia ostatniej klasy liceum polskiej szkoły sobotniej. Stypendium zostało rozlosowane wśród najlepszych uczniów z 31 placówek szkolnych. Otrzymała je Gabriela Jarosz ze szkoły Juliusza Słowackiego. Władze Wydziału zamierzają dołożyć wszelkich starań, aby w przyszłości wartość stypendium była wielokrotnie wyższa.


 


Do zasług generała w swoich wystąpieniach nawiązywali kolejni mówcy, na czele z konsulem generalnym Zygmuntem Matynią. Członek Legislatury Stanowej Joseph M. Lyons przekazał na ręce prezesa krajowego KPA Franciszka Spuli rezolucję Stanowej Izby Reprezentantów podpisaną przez przewodniczącego Izby Michaela Madigana uchwaloną z okazji 65 rocznicy powstania Kongresu Polonii Amerykańskiej.


 


Z kolei Wydział Stanowy uhonorował prezesa krajowego Franciszka Spulę nagrodą dla przywódcy polonijnego. Dyplom wręczyli prezes Kazimierz Chlebek i sekretarz wydziału Witold Pawlikowski.


 


Po zaproszeniu do wspólnej modlitwy przed obiadem przez proboszcza parafii św. Konstancji ks. kanonika Tadeusza Dzieszkę toast wygłosił prezes ZNP i KPA Franciszek Spula podkreślając, że poświęcenie Kazimierza Pułaskiego, jego oddanie idei wolności pozostaje inspiracją dla nas wszystkich i powinno służyć jako refleksja nad wielkim wkładem Polaków amerykańskiego pochodzenia, którzy tworzyli naszą narodową tożsamość. Kończąc podkreślił, że powinniśmy pamiętać o tym, że postawa gen. Pułaskiego jest dla nas – Amerykanów polskiego pochodzenia – dumą, dziedzictwem i symbolem naszego udziału w historii Stanów Zjednoczonych.


 


Po obiedzie proklamację z okazji Dnia Pułaskiego wydaną przez sekretarza Sądu Okręgowego Powiatu Cook przekazała Mary Anselmo. O potrzebie konsolidacji polonijnego środowiska mówił Adam Andrzejewski, który w lutowych prawyborach ubiegał się o mandat republikanów w walce o fotel gubernatora stanu Illinois, uzyskując ponad 100 tys. głosów poparcia. W imieniu działającego w Niles Komitetu Miast Siostrzanych z Limanową przewodniczący Andrzej Wywrot przedstawił treść petycji do prezydenta Baraka Obamy podpisaną przez ponad 1000 mieszkańców Niles w sprawie objęcia Polski ruchem bezwizowym ze Stanami Zjednoczonymi.


 


Prezes Chlebek poinformował o przystąpieniu Wydziału KPA do akcji ratowania Muzeum Polskiego, które ze względu na pogarszającą się sytuację finansową jest zagrożone zamknięciem. Wydział zakupił członkostwo dla instytucji za kwotę 250 dolarów. Odbierając czek dyrektor Muzeum Jan Loryś podkreślił, że zwyczajne członkostwo w MAP kosztuje jedynie 25 dolarów na rok. Można również wykupić tytuły: patrona ($50), darczyńcy ($100), członkostwo rodzinne ($65), instytucji ($250), wieczyste ($2,500) i dziedzictwa narodowego ($10,000). Do tej pory placówka posiada ponad 900 stałych członków. Pozyskanie kolejnych trzech tysięcy członków powinno zapewnić stabilizację finansową największej i najstarszej placówce wystawienniczej na terenie Stanów Zjednoczonych. Dyrektor zaapelował o poparcie dla ratowania skarbnicy dziedzictwa polskiego w USA. Na apel odpowiedzieli obecni na bankiecie przedstawiciele szkoły im. Św. Małgorzaty w Algonquin – kierownik Beata Rzadkowski i prezes Grzegorz Dobek, którzy również wręczyli dyrektorowi czek na $250, apelując jednocześnie do zgromadzonych na bankiecie przedstawicieli innych organizacji o podjęcie pozytywnych dla Muzeum decyzji.


 


– Jest nas w Stanach Zjednoczonych około 8 milionów, mamy kilkaset organizacji, klubów i stowarzyszeń. Byłoby wstydem dla Polonii, gdyby nie potrafiła uratować placówki, która nie otrzymuje żadnych subwencji od władz miasta, stanu i utrzymuje się jedynie z darowizn osób prywatnych i instytucji – podkreślili donatorzy.


 


Zabierając głos przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego Wojciech Seweryn zaprosił zgromadzonych do uczestnictwa w obchodach 70 rocznicy mordu na polskich oficerach w Katyniu, Miednoje, Starobielsku, Ostaszkowie i innych miejscach kaźni. Uroczystości w Chicago odbędą się 25 kwietnia. Tydzień wcześniej zaplanowane zostały uroczystości rocznicowe w Katyniu, do udziału w których został zaproszony przewodniczący Seweryn.


 


Zabierając głos na zakończenie bankietu prezes Wydziału Kazimierz Chlebek wręczył dyplomy uznania za zaangażowanie i wkład pracy w działalność Wydziału. Otrzymały je: wiceprezeska Maria Roszek oraz dyrektor krajowa Stanisława Rawicka, organizatorka Bankietu. Na zakończenie uroczystości bożego błogosławieństwa jego uczestnikom udzielił dyrektor Polskiej Misji Świętej Trójcy ks. Andrzej Maślejak.


 


Imprezę prowadziła para młodych działaczy KPA – Katarzyna Lis i Mikołaj Jasiński. W programie artystycznym spotkania wystąpił Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego Wici, który zaprezentował wiązankę tańców narodowych w choreografii Magdaleny Solarz. Harcerze z kierowanego przez Barbarę Ciepielę zespołu „Wichry” – Jaś Gawron i Jaś Redliński - recytowali wiersz „At the consecration of Pulaski’s Banner”. Utwory fortepianowe Fryderyka Chopina grał Jarosław Gołębiowski.


 


Tekst i zdjęcia: 


Andrzej Baraniak


 


(Zdjęcia dostępne na www.newsrp.smugmug.com)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama