Gubernatorowi Pritzkerowi podczas wizyty w Meksyku towarzyszyć będzie wicegubernator Juliana Stratton, kluczowi doradcy, Kristin Richards – dyrektor stanowego Departamentu Handlu i Rozwoju Gospodarczego, Jerry Costello II – dyrektor Departamentu Rolnictwa stanu Illinois, oraz liczni liderzy biznesowi z całego stanu. W sumie delegacja liczyć będzie 70 osób. Czterodniowa wizyta została zaplanowana przed tym, jak cła ogłoszone przez prezydenta Trumpa stały się jednym z głównych tematów w relacjach między obu krajami.
„Illinois jest idealnym miejscem dla firm szukających możliwości inwestycji i rozwoju na rynku amerykańskim. Nasza polityka, w połączeniu z bogatymi zasobami naturalnymi, wykwalifikowaną siłą roboczą i światowej klasy infrastrukturą, sprawiają, że jest to doskonałe miejsce do rozwoju firm” – napisał Pritzker w oświadczeniu.
Głównym celem misji handlowej jest promowanie rozwoju biznesu w stanie Illinois. Meksyk jest trzecim co do wielkości rynkiem importowym Illinois. Nasz stan importuje z Meksyku towary o wartości ponad 19 miliardów dol. rocznie, w tym napoje, pojazdy różnych rodzajów i elektronikę.
Delegacja Illinois planuje spotkania z firmami z Meksyku działającymi w branżach rolniczej, przetwórstwa spożywczego, finansów i produkcji. Celem rozmów jest zwiększenie przyszłych inwestycji w Illinois.
Pritzker odbył wcześniej podobne misje handlowe, odwiedzając Kanadę i Japonię w 2022 roku, uczestnicząc w Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii oraz odwiedzając fabrykę w Niemczech w 2023 roku. W 2021 roku podróżował do Londynu, aby spotkać się z liderami biznesu, a także do Glasgow na konferencję COP26 poświęconą zmianom klimatycznym.
Najnowsza podróż – jak komentuje Politico – ma na celu promowanie rozwoju gospodarczego Illinois, ale również daje Pritzkerowi międzynarodowe doświadczenie, które może być atutem w przyszłych aspiracjach prezydenckich, mimo że na razie o tym nie mówi. W kontekście rosnącej dyskusji o cłach, podróż do Meksyku stawia Pritzkera bezpośrednio w samym centrum rosnących napięć handlowych.
Prezydent Donald Trump od 12 marca wprowadził 15 proc. cło na meksykańską stal i 10 proc. cło na aluminium, uzasadniając swoje decyzje koniecznością ochrony amerykańskiego przemysłu przed nieuczciwą konkurencją. Jednocześnie zapowiedział dziesięciokrotną podwyżkę – z 2,5 proc. do 25 proc. – cła na importowane samochody i części samochodowe, która ma wejść w życie od 3 kwietnia.
Joanna Trzos