Arcybiskup Chicago kardynał Blase Cupich, a także biskup greckokatolicki Benedykt Aleksijczuk, żydowska rabin, muzułmański imam, duchowni buddyjski i ormiański wzięli udział w nabożeństwie upamiętniającym trzecią rocznicę napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego wieczorem w Katedrze Najświętszego Imienia Jezus (Holy Name Cathedral) w centrum Chicago.
Blisko tysiąc osób, w tym przedstawiciele ukraińskiej diaspory w rejonie Chicago oraz chicagowianie solidarni z Ukrainą, modliło się w różnych językach i różnych obrządkach za poległych w wojnie oraz o trwały pokój w tym kraju.
Na rozpoczęcie, obok hymnu amerykańskiego, zabrzmiał ukraiński. W ławkach powiewały ukraińskie flagi, a uroczystość uświetnił chór Irmos z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego św. Józefa Oblubieńca (St. Joseph the Betrothed Ukrainian Greek Catholic Parish) w Chicago. Poszczególni duchowni w swoich wystąpieniach potępiali rosyjską inwazję, wyrażali solidarność z Ukrainą i wzywali do pokoju.
Kardynał Blase Cupich w swoim przemówieniu przypomniał swoją wizytę na Ukrainie i w Polsce w 2023 r. Wspominał dewastację i cierpienie, jakie zaobserwował odwiedzając ukraińskie miasta i cmentarze. Po raz kolejny wyraził podziw dla Polaków za pomoc sąsiadowi w obliczu wojny.
– Ich otwarta odpowiedź na osoby poszukujące azylu jest wezwaniem dla sumienia, zmuszając nas do zastanowienia się nad postawą naszego kraju wobec obcych będących w potrzebie – powiedział Cupich.
Kardynał podkreślił, że inwazja Rosji na Ukrainę była niesprowokowana, naruszyła suwerenność tego kraju, a także międzynarodowe porozumienie o gwarancjach bezpieczeństwa podpisane w Budapeszcie w 1994 r.
Hierarcha odniósł się również pośrednio do niedawnych słów prezydenta Trumpa, który sugerował, że to Ukraina wywołała wojnę.
– Niestety są mocne głosy, które próbują zmienić narrację i napisać historię na nowo. Świat musi stanąć po stronie Ukrainy i powiedzieć prawdę. Pokój można zbudować tylko na prawdzie – powiedział Cupich.
Kardynał wezwał świat do wsparcia Ukrainy, potwierdzenia jej suwerenności i zapewnienia jej roli w rozmowach pokojowych. Apelował o modlitwę i trwały pokój oparty na prawdzie.
Również w poniedziałek prezydent Trump spotkał się w Białym Domu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, aby rozmawiać o wojnie na Ukrainie. Prezydent USA oświadczył, że może zakończyć wojnę na Ukrainie „w ciągu najbliższych tygodni”.
Dwa dni wcześniej, w sobotę, 22 lutego w centrum Chicago odbył się wiec solidarności z Ukrainą z udziałem kongresmenów, dyplomatów i innych dygnitarzy.
Joanna Marszałek
j.marszalek@zwiazkowy.com
Zdjęcia: Edgard Aurelio