Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 21 grudnia 2024 11:08
Reklama KD Market

Kolejny sukces Blue – tym razem na scenie operowej w Chicago

Premiera opery Blue miała miejsce w Lyric Opera of Chicago 16 listopada 2024 roku i spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Kompozytorka Jeanine Tesori oraz librecista i reżyser Tazewell Thompson zdobyli ogromne uznanie dzięki współpracy przy Blue, który miał swoją światową premierę na festiwalu Glimmerglass w 2019 roku, a następnie został uznany przez krytyków muzycznych – Music Critics Association of North America Music za najlepszą operę 2020 roku.

Autor: Kyle Flubacker

Opera Blue zyskała duże uznanie również za poruszanie istotnych społecznych tematów. Od czasu swojej światowej premiery Blue szybko stał się częścią kanonu współczesnej opery. Pierwotnie produkcja miała nastąpić w Lyric Opera of Chicago w sezonie 2019/20, ale została przełożona z powodu pandemii.

Opera opowiada historię afroamerykańskiej rodziny z Harlemu, której nastoletni syn zostaje zastrzelony przez białego policjanta. I choć narracja skupia się głównie na żałobie rodziców, przez co staje się ważnym głosem w dyskusji o prawach człowieka, początkowe sceny mają zupełnie inny charakter. Ukazują wzajemną miłość przyszłych rodziców, kolejne troski i radości ich rodzicielstwa w kontekście osobistym, jak i społecznym.

W obsadzie wyróżnili się Kenneth Kellogg jako Ojciec – rola napisana specjalnie dla niego, oraz Zoie Reams w roli Matki. Kellogg, który brał udział w światowej premierze Blue w 2019 roku i zagrał w niemal każdej większej produkcji opery na całym świecie dostarczając poruszającej interpretacji postaci funkcjonariusza policji, zmagającego się z utratą syna i własnym poczuciem winy.

Reams natomiast fenomenalnie oddała złożone emocje matki walczącej o przetrwanie w obliczu niewyobrażalnej tragedii. Była to druga rola Zoie Reams w sezonie 2024/25 Lyric Opera of Chicago, po jej uznanej roli Maddaleny w Rigoletto Verdiego. Pamiętamy ją dobrze z Lyric jako Ragonde w Le Comte Ory Rossiniego, czy Sybil i Chief’s Daughter #2 w Proximity.

Norman Garrett jako pastor zagrał niezwykle prawdziwie zbierając liczne pochwały krytyków i publiczności za wyważone, głębokie wykreowanie roli. Garrett – weteran współczesnych produkcji w Lyric, występował jako Foreman i Adult James w Fire Shut Up in My Bones Terence’a Blancharda, Garby w Will Liverman i DJ King Rico’s w Factotum i Bilal w Proximity.

Orkiestrę Lyric Opera poprowadził debiutujący w Lyric dyrygent Joseph Young.
Ariana Wehr – jedna z przyjaciółek Matki debiutuje w Lyric jako Dziewczyna 1 (Girlfriend 1) i Pielęgniarka/Położna (the Nurse). Warto odnotować, że w światowej premierze obsady Blue wystąpiła u boku Kellogga.

Adia Evans, pierwszoroczna członkini Ryan Opera Center Ensemble, która na początku tego sezonu zadebiutowała w Lyric jako hrabina Ceprano w Rigoletto, jest Dziewczyną 2, a Krysty Swann powróciła do Lyric jako Dziewczyna 3 po niedawnym występie jako kuzynka Blanche w filmie Terence Blanchard’s Champion. Terrence Chin-Loy powrócił jako Policjant 1 po niedawnym występie w światowej premierze The Factotum w Lyric.

Jonathan Pierce Rhodes zadebiutował w Lyric jako Policjant 2 (Policeman 2), a członek Ryan Opera Center Ensemble Christopher Humbert Jr. wcielił się w rolę Policjanta 3 (Policeman 3), co jest jego trzecią rolą w sezonie po występach jako Ceprano w Rigoletto i więźnia w Fidelio.

Produkcję uzupełniła bogata scenografia i wzruszające retrospekcje, które ożywiały wspomnienia bohaterów. Zaprezentowana w Chicago opera Blue z poruszającą i aktualną fabułą oraz w mistrzowskim wykonaniu na długo pozostanie w pamięci publiczności i pozostanie głębokim doświadczeniem teatralnym.

W sobotę, 16 listopada podczas premierowego wieczoru Blue otworzono wystawę fotografii Thinks on Parenthood Tonika Johnson – artystki, fotografki i aktywistki zajmująca się sprawiedliwością społeczną.

Blue można było zobaczyć w drugiej połowie listopada oraz 1 grudnia.
Opera była śpiewana po angielsku, z wyświetlanymi nad sceną angielskimi napisami. Łączny czas trwania spektaklu wynosił 2 godziny i 30 minut, wliczając jedną przerwę.

Tekst: Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Kyle Flubacker/Lyric Opera of Chicago


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama