W czołówce rankingu znajduje się lista osób zmarłych w 2024 r., Kamala Harris oraz wybory prezydenckie w USA w 2024 r. Kolejne miejsce zajmuje portret braci Lyle’a i Erika Menendez, skazanych w 1989 r. na karę dożywocia za zabójstwo swoich rodziców. Są oni także bohaterami filmu dokumentalnego opublikowanego w październiku na Netfliksie. Piąte miejsce w rankingu zajmuje prezydent elekt USA Donald Trump.
Amerykańska polityka zdominowała tegoroczną listę najpopularniejszych haseł Wikipedii. Użytkownicy szukali wiadomości m.in. o wiceprezydencie elekcie J.D. Vance'ie, obecnym prezydencie Joe Bidenie, amerykańskim miliarderze Elonie Musku i Robercie Kennedym Jr., którzy otrzymali nominacje od Trumpa do nowego rządu. Treści te były szczególnie popularne w dniu wyborów 5 listopada – wówczas ok. 4,2 mln osób wyświetliło artykuł o tegorocznych wyborach prezydenckich, a liczba wyświetleń o wyborach w 2020 r. wzrosła w tym miesiącu ponad dwukrotnie.
W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych wyszukiwań na Wikipedii znalazło się także hasło dotyczące wyborów parlamentarnych w Indiach, które trwały od kwietnia do czerwca. Artykuł na ten to efekt pracy prawie 900 wolontariuszy. 4 czerwca, w dniu ogłoszenia wyników, wyświetlono to hasło ponad 1,2 mln razy.
Wysokie miejsca zajęły także hasła dotyczące kultury popularnej. Użytkownicy poszukiwali informacji m.in. o filmie o superbohaterach "Deadpool & Wolverine", amerykańskiej gwieździe muzyki pop Taylor Swift oraz filmowej adaptacji powieści Franka Herberta "Diuna".
Zawodowa liga krykieta w Indiach, którą w bieżącym roku wygrała drużyna z Kalkuty, to najczęściej czytany artykuł dotyczący sportu na Wikipedii. Zainteresowanie także wzbudziły Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz piłkarz Cristiano Ronaldo
Według opublikowanych danych użytkownicy spędzili ok. 2,4 mld godzin, czyli prawie 275 tys. lat, czytając anglojęzyczne strony Wikipedii w 2024 r. W tym czasie autorzy haseł dodali prawie 3,5 mld bajtów informacji wykonując ponad 31 mln edycji.
W sumie nad hasłami pracowało ponad 260 tys. redaktorów z całego świata. Wprowadzili oni 82 mln zmian w ponad 300 różnych wersjach językowych Wikipedii. (PAP)