Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

NATO. Sikorski: Ukraina ma prawo czuć się rozczarowana, bo gwarancje wobec niej nie są respektowane

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział we wtorek dziennikarzom, że Ukraina ma prawo czuć się rozczarowana, bo gwarancje niepodległości i nienaruszalności jej granic zawarte w Memorandum Budapeszteńskim z 1994 r. nie są dziś respektowane.
NATO. Sikorski: Ukraina ma prawo czuć się rozczarowana, bo gwarancje wobec niej nie są respektowane

Autor: Adobe Stock

Minister przyleciał do Brukseli na spotkanie szefów MSZ państw NATO. Został zapytany o oświadczenie z wtorku ukraińskiego MSZ, w którym napisano, że Ukraina, mając za sobą gorzkie doświadczenia Memorandum Budapeszteńskiego, nie zgodzi się substytuty pełnego członkostwa w NATO.

Sikorski odpowiedział, że Polska nie była stroną tego dokumentu. „Stroną była przede wszystkim Rosja, która otrzymała wtedy chyba trzeci arsenał nuklearny na świecie w zamian za udzielone Ukrainie gwarancje niepodległości i nienaruszalności granic. Ponadto sygnatariuszami były USA, a także w pewnym sensie Francja, Chiny i Wielka Brytania. Więc tak, Ukraina ma prawo do poczucia rozczarowania tym, że te gwarancje nie są dziś respektowane” – odpowiedział.

Szef polskiego MSZ był pytany też o słowa sekretarza generalnego NATO Marka Rutte, który zapowiedział we wtorek w Brukseli, że państwa Sojuszu zintensyfikują wymianę informacji wywiadowczych i poprawią ochronę infrastruktury krytycznej w obliczu rosyjskich aktów sabotażu, wymierzonych w kraje członkowskie organizacji.

"Nasze służby bezpieczeństwa działają bardzo intensywnie i z sukcesami, jednak nie o wszystkim możemy mówić. Jak państwo wiecie w związku z identyfikowaniem wrogiej działalności rosyjskiej zamknąłem konsulat rosyjski w Poznaniu” – odpowiedział Sikorski.

Memorandum Budapeszteńskie zostało podpisane w grudniu 1994 roku w stolicy Węgier. Na mocy dokumentu Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a Ukraina zobowiązała się do przekazania postsowieckiej strategicznej broni nuklearnej Rosji.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama