Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 18:46
Reklama KD Market

Wiceszef MC prosi Radio Kraków o informację, czy AI tam jest godna zaufania

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski poinformował PAP, że zwrócił się do Radia Kraków z prośbą o informację, czy wykorzystywana tam AI jest godna zaufania, zgodnie z podstawowymi założeniami unijnego rozporządzenia o sztucznej inteligencji.
Wiceszef MC prosi Radio Kraków o informację, czy AI tam jest godna zaufania

Autor: off.radiokrakow.pl/screenshot

W poniedziałek Radio Kraków poinformowało o wprowadzeniu od wtorku nowej formuły OFF Radia Kraków - tematycznego kanału rozgłośni nadawanego w internecie oraz w technologii DAB+, którego program ma być adresowany do młodszego audytorium w wieku 18-26 lat. Zgodnie z nią program ma być niemal w całości tworzony przez narzędzia sztucznej inteligencji (AI), a poprowadzą go trzy postaci wykreowane przez AI.

Jak zaznaczył Standerski, sztuczna inteligencja zmienia reguły gry i należy wykorzystać tę zmianę technologiczną, ale "niektóre reguły powinny zostać niezmienne - takie jak wiarygodność informacji, zdrowe relacje społeczne czy działanie dla dobra ludzi".

"Oczywiście jesteśmy gotowi do rozmowy o wykorzystaniu AI, do wsparcia merytorycznego, ale zwróciłem się także do Radia Kraków z informacją o podstawowych założeniach rozporządzenia o sztucznej inteligencji i z prośbą o informację, czy wykorzystywana przez nich sztuczna inteligencja spełnia tam warunki godnej zaufania" - powiedział PAP wiceszef MC.

Unijne rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act), które ustala zasady dotyczące rozwoju, wdrażania i używania sztucznej inteligencji na terenie Wspólnoty, zostało opublikowane 12 lipca br. Polska rozpoczęła wtedy prace nad projektem ustawy, która umożliwi stosowanie tych przepisów w kraju. Niedawno Ministerstwo Cyfryzacji (MC) informowało, że zakończono prace nad projektem ustawy w tej sprawie i skierowano go do konsultacji społecznych.

Wiceminister cyfryzacji zaznaczył, że niezależnie od tego, co się wydarzyło w Radiu Kraków - a to, jak dodał, pewnie będzie jeszcze tam ustalane, z pewnością kolejne branże będą poddawane zmianom ze względu na sztuczną inteligencję.

"Powinniśmy dbać o to, żeby te zmiany były z korzyścią dla nas, żeby sztuczna inteligencja była godna zaufania, żeby była pod nadzorem ludzi i przede wszystkim, żebyśmy jako społeczeństwo mogli na tym korzystać, a nie tworzyć kolejne podziały społeczne i grupy wykluczone" - przekazał.

Zgodnie z opublikowanym w ubiegłym tygodniu projektem ustawy o systemach sztucznej inteligencji, ma powstać m.in. Komisja Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji, która ma być krajowym organem nadzoru nad AI. Pytany, czy ta komisja będzie zajmować się także wykorzystywaniem AI w dziennikarstwie, wiceminister potwierdził.

"Działania tej komisji będą dotyczyły nadzoru człowieka nad systemami sztucznej inteligencji, również w przypadku mediów. I co więcej, poza komisją, sam AI Act przewiduje działalność organów praw podstawowych - rozmawiamy teraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, żeby został takim organem praw podstawowych - który będzie mógł zwrócić się o informację w zakresie wykorzystania systemu sztucznej inteligencji, pod kątem zachowania podstawowych praw człowieka i obywatela. Żeby w razie czego, jeżeli są naruszane prawa człowieka - też prawo do pracy, prawa wyborcze czy prawa polityczne - móc interweniować w tym zakresie" - przekazał Standerski.

Wiceminister zapowiedział, że w planach resortu jest badanie wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy oraz prowadzenie programów edukacyjnych, szkoleniowych i informujących, jakie mogą być skutki wykorzystania sztucznej inteligencji.

"Każda zmiana może być wprowadzona albo bez żadnej kontroli, i tworzyć nierówności, albo w sposób, na którym wszyscy skorzystamy. I dlatego w ramach prac nad sztuczną inteligencją chcemy także włączyć do dyskusji o jej wykorzystaniu jak najszersze grono przedstawicieli różnych sektorów, różnych branż, tak żebyśmy mogli dbać o tę spójność społeczną i ograniczać nierówności" - powiedział.

Wiceminister dodał, że jeśli chodzi o edukację na temat sztucznej inteligencji, "rząd obecnie odrabia lekcje na własnym podwórku". "Przeprowadzamy szkolenia ze sztucznej inteligencji dla administracji rządowej, bo też chcemy być wiarygodni w tym zakresie. Chcemy powiedzieć, że odrobiliśmy lekcje i wychodzimy z tym na zewnątrz" - powiedział. Dodał, że za szkolenia odpowiadają zarówno eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji i NASKu, jak i partnerzy zewnętrzni, wyłonieni w konkursach.

Standerski przekazał również, że podejmowane są działania zmierzające do wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie wdrożenia sztucznej inteligencji. "Polscy przedsiębiorcy powinni na początku dostać wsparcie w odpowiedzi na pytanie, jak i w jakim zakresie system sztucznej inteligencji powinni u siebie zastosować, żeby zwiększyć swoją produktywność, zwiększyć swoją efektywność. Chcemy, żeby polskie firmy były jak najbardziej konkurencyjne na międzynarodowej scenie" - powiedział. (PAP)

Autor: Agata Gutowska


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama