niedziela, 20 października 2024 18:56

Formuła 1 - wygrana Leclerca, dublet Ferrari w Austin

Monakijczyk Charles Leclerc z ekipy Ferrari wygrał w Austin wyścig Formuły 1 o Grand Prix USA, 19. rundę mistrzostw świata. Drugie miejsce zajął jego kolega z zespołu Hiszpan Carlos Sainz Jr. W klasyfikacji generalnej prowadzi broniący tytułu Holender Max Verstappen (Red Bull), który był trzeci.
  • Źródło: PAP
Charles Leclerc odniósł w F1 ósme zwycięstwo w karierze fot. John Mabanglo/EPA-EFE/Shutterstock

Leclerc prowadził przez niemal cały wyścig. Rywalizację rozpoczął z czwartego pola, ale już na pierwszym okrążeniu wyprzedził wszystkich rywali. 27-letate odniósł ósme zwycięstwo w karierze.

Sainz był wolniejszy o 8,562 s. Znacznie więcej emocji było za plecami kierowców Ferrari.

Zacięta walkę o trzecie miejsce Verstappen stoczył z Brytyjczykiem Lando Norrisem (McLaren). Na cztery okrążenia przed metą Norris go wyprzedził, ale nałożono na niego pięciosekundową karę za wyjechanie poza tor, które dało mu przewagę. Ostatecznie z trzeciego miejsca cieszył się Holender.

Dzięki temu prowadzący w klasyfikacji generalnej Verstappen, który tytuł mistrza świata zdobywał w trzech poprzednich sezonach, powiększył przewagę nad drugim Norrisem do 57 punktów. Trzeci Leclerc traci do lidera 79 pkt.

W klasyfikacji konstruktorów prowadzi McLaren - 544 pkt, przed Red Bullem - 504 i Ferrari - 496.

Jedynym kierowcą, który nie ukończył rywalizacji w USA, był legendarny Brytyjczyk Lewis Hamilton (Mercedes). Bolid siedmiokrotnego mistrza świata już na drugim okrążeniu uległ awarii.

Sobotni sprint w Austin wygrał Verstappen.

Za tydzień odbędzie się wyścig o Grand Prix Meksyku. Tegoroczny cykl składa się z 24 imprez.