Do tego dyniowy lukier to prawdziwy jesienny hit! Słodki, aromatyczny, z nutą korzennych przypraw, wspaniale spływa po ciepłych bułeczkach, tworząc gładką, lepką warstwę. Można je podkręcić jeszcze bardziej, posypując orzechami czy skórką pomarańczową.
Takie bułeczki sprawdzą się świetnie nie tylko na podwieczorek, ale też jako jesienne śniadanie. Wystarczy podać je z masłem, konfiturą, a nawet z odrobiną miodu i mamy prawdziwą ucztę. Październik to najlepszy czas, by celebrować te proste, ale wyjątkowo pyszne smaki, a kruche bułeczki dyniowe z lukrem dyniowym są wprost stworzone, by towarzyszyć każdemu chłodnemu porankowi lub popołudniu z książką. Smacznego!
Składniki:
2 szklanki mąki pszennej
2½ łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
1½ łyżeczki przyprawy do dyni
½ łyżeczki soli
½ szklanki masła, bardzo zimnego
⅓ szklanki śmietanki (heavy cream)
1 jajko
½ szklanki puree z dyni
½ szklanki cukru
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
1 łyżka mleka
1 łyżka mąki
Lukier:
1½ szklanki cukru pudru
3 łyżki dyniowego puree
1 łyżka wody
1 łyżeczka przyprawy do dyni
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia: 20 min
Czas oczekiwania: 30 min
Porcje: 8 kawałków
Nagrzej piekarnik do 400°F. Wyłóż dużą blachę papierem do pieczenia.
W dużej misce wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia, cynamon, przyprawę do dyni i sól. Dodaj pokrojone w kostkę masło do mieszanki i połącz za pomocą noża lub palców, a najprościej zrób to w malakserze. Powstanie kruszonka o wielkości groszku.
W małej misce wymieszaj śmietankę kremówki, jajko, puree z dyni, cukier i ekstrakt waniliowy. Polej tą mieszanką suche składniki i wymieszaj wszystko, aż masa będzie wilgotna.
Oprósz ręce mąką, uformuj ciasto w kulę, jak najlepiej potrafisz, i przełóż na oprószoną mąką przygotowaną do pieczenia blachę. Uformuj z ciasta dysk o średnicy 8 cali i bardzo ostrym nożem podziel na 8 równych części (trójkąty).
Rozsuń bułeczki na przygotowanej blaszce, zachowując odstęp co najmniej 5 cm. Za pomocą pędzelka kuchennego posmaruj wierzch mlekiem i posyp mąką.
Piecz przez 20-25 minut, aż lekko się zarumienią. Wyjmij z piekarnika i odstaw na kilka minut do ostygnięcia, podczas gdy przygotujesz lukier.
W międzyczasie przygotuj polewę: w średniej misce wymieszaj cukier puder, puree z dyni, wodę, przyprawę do dyni, aż masa będzie gładka. Polewa powinna być gęsta.
Nałóż około 1 łyżkę polewy na każdą bułeczkę, pozwalając jej trochę spłynąć po bokach. Poczekaj około 30 minut, aż polewa stężeje, a następnie podawaj.
Kasia Marks
Gotowanie nie od razu stało się moją pasją. Byłam za to radosnym konsumentem pierogów babi Anieli. I pewnie byłoby tak do dziś, gdyby nie opakowanie ryżu i pierwsze kotlety ryżowe (okropne). Tak właśnie zaczęły się moje przygody kuchenne. Ziarno (także ryżu) zostało zasiane i od tamtej pory coraz częściej i coraz śmielej poczynałam sobie w kuchni. Przez lata upiekłam wiele ciast i ugotowałam wiele dań. Zakochałam się w kuchni Indii i basenu Morza Śródziemnego. Ale nadal pozostaję bliska polskiej, domowej kuchni, choć chyba moje pierogi nigdy nie dorównają tym babcinym. Na co dzień jestem mamą nastolatka i pracuję jako redaktor w serwisie internetowym.
Fot. arch. Kasi Marks