Przyszło nam też pożegnać ks. Andrzeja, który po wielu latach służby na naszym terenie odjeżdża na inną placówkę. Przewodnicząca Obwodu ZHP Chicago hm. Beata Niebrugge, wraz z delegacją skrzatów, zuchów, harcerek i harcerzy, wędrowniczek i wędrowników, oraz instruktorów, podziękowała za serdeczną i troskliwą opiekę duszpasterską.
W plenerze hufce harcerek i harcerzy powitały kolejny rok swoimi zbiórkami, młodzież opowiadała o letnich przygodach harcerskich podczas lata oraz organizowały przejścia skrzatów do gromad zuchowych, a zuchów do drużyn harcerskich. Odczuwało się wielki entuzjazm i zapał do nowych przygód, które czekają podczas nowego roku.
Dodatkowo w tym roku środowisko harcerskie obchodziło uroczystości związane z 20 rocznicą założenia Koła Przyjaciół Harcerstwa w Addison. Historię jego działalności przedstawiła obecna prezes p. Iwona Kapica. Koło powstało w 2004 przy jednostkach harcerskich działających przy Polskiej Szkole św. Faustyny w Lombard i do dziś tam prężnie funkcjonuje, zbierając fundusze na wspieranie programów harcerskich. Na uroczystościach była obecna pierwsza prezes Barbara Pańczyk. Były długoletni prezes Tomasz Dąbrowski podłączył się wirtualnie, aby wspomnieć początki działalności Koła i złożyć gratulacje i życzenia dalszej owocnej pracy.
Dla wyjaśnienia, w skład Koła Przyjaciół Harcerstwa wchodzą rodzice dzieci, które uczęszczają na zbiórki harcerskie. Każde Koło ma za zadanie wspierać finansowo, moralnie i fizycznie jednostki przy których działa. Często pomagają w tym hojni sponsorzy, właściciele małych biznesów i większych firm polonijnych, np. głównym sponsorem obchodów 20-lecia była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (PSFCU) – Oddział w Glendale Heights.
Rok 2024-2025 to dla nas bardzo ważny i radosny – wchodzimy w obchody 75-lecia
działalności harcerskiej w Chicago po 2 wojnie światowej. To instruktorzy harcerscy –
emigranci, ocaleni z obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów, niemogący
wrócić do Ojczyzny – podjęli decyzje pozostania na uchodźstwie i od razu zaczęli
organizować młodzież w gromady zuchowe i drużyny harcerskie. 7 października
mija 75. rocznica założenia w Chicago zastępu harcerzy „Wędrownych żurawi”,
zalążku do dziś istniejącej 1. Drużyny Harcerzy im. Stefana Czarnieckiego. 12 listopada mija 75 lat od powstania 21. Kręgu Starszoharcerskiego „Orły Kresowe” im. Stanisława Sedlaczka (pierwszego w USA).
Będziemy przez ten rok świętować, wspominać tych, którzy od początku rozwijali nasz ruch harcerski i wychowywali kolejnych kierowników pracy. Na początku lat 50. ubiegłego wieku powiedziano nam, że harcerstwo tu się nie utrzyma, a jednak dalej jesteśmy i możemy być dumni, że przez nasze szeregi przeszło kilkadziesiąt tysięcy młodzieży polonijnej. Są dziś w świecie amerykańskim ambasadorami kultury i historii polskiej, oraz przykładami harcerskich ideałów służby Bogu, Ojczyźnie i bliźnim.
Tekst i zdjęcia:
hm. Barbara Chałko
Iwona Kapica