Już teraz mogą zarejestrować się do głosowania w listopadowych wyborach
Blisko 120 nowych obywateli amerykańskich pochodzących z prawie 40 krajów świata zostało zaprzysiężonych podczas specjalnej ceremonii naturalizacji we wtorek na dziedzińcu sądu federalnego w centrum Chicago. Uroczystość była zorganizowana dla upamiętnienia przypadającego 17 września Dnia Konstytucji i Obywatelstwa. We wtorek wypadał też Krajowy Dzień Rejestracji do Głosowania.
Siedmiu imigrantów z Polski i trzech z Ukrainy było wśród 119 nowo naturalizowanych obywateli z 38 krajów świata, którzy we wtorek, 17 września ślubowali lojalność Stanom Zjednoczonym.
Wtorkowa uroczystość zaprzysiężenia nowych obywateli amerykańskich na dziedzińcu Quincy Court sądu federalnego Dirksen U.S. Courthouse była jeszcze bardziej uroczysta niż zwykle, bo była połączona z oficjalnymi obchodami U.S. Constitution & Citizenship Day i współorganizowana przez Biuro Sekretarza Stanu Illinois w National Voter Registration Day.
Aby stać się pełnoprawnym obywatelem, kandydaci musieli wyrecytować przed sędzią federalnym Jorge Alonso, który sam jest naturalizowanym obywatelem, słowa przysięgi, w której deklarują przestrzegać konstytucji oraz praw Stanów Zjednoczonych.
„Cieszymy się, że możemy powitać naszych najnowszych amerykańskich obywateli w tym samym dniu, w którym upamiętniamy podpisanie Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Mamy nadzieję, że wraz z obywatelami urodzonymi w tym kraju, naturalizowani obywatele wezmą aktywny udział w pomocy naszemu narodowi w realizacji ideałów zapisanych w konstytucji” – powiedziała sędzia Virginia M. Kendall, prezes sądu federalnego Dystryktu Północnego Illinois.
Nowych obywateli powitali Connie Rano, p.o. prezesa oddziału Urzędu ds. Obywatelstwa i Usług Imigracyjnych (USCIS) i sekretarz stanu Illinois Alexi Giannoulias.
Przypadający 17 września Constitution Day lub Citizenship Day jest mniej znanym świętem upamiętniającym podpisanie amerykańskiej konstytucji. We wtorek minęła 237. rocznica tego wydarzenia.
Wtorkowa uroczystość w centrum Chicago była jedną z ponad 400 ceremonii naturalizacji zaplanowanych w całym kraju w tygodniu od 14 do 23 września, okrzykniętym przez USCIS Tygodniem Konstytucyjnym.
Co roku tysiące imigrantów składa przysięgę naturalizacyjną przed sądem federalnym Dystryktu Północnego Illinois. Uroczystym zaprzysiężeniom przewodniczą sędziowie federalni. W ostatnich latach uroczystości naturalizacji miały również charakter masowy – organizowane były np. na stadionie, w teatrze czy ogrodzie botanicznym, gdzie przysięgę składało jednocześnie nawet do 2 tys. osób.
Według danych USCIS, w roku fiskalnym 2023 naturalizowano około 878,5 tys. osób. Liczba imigrantów, którzy decydują się na naturalizację, wzrosła po pandemii. Naturalizacje przeprowadzone w roku 2022 i 2023 łącznie stanowią prawie ćwierć (24 proc.) wszystkich naturalizacji przeprowadzonych w ciągu ostatniej dekady.
W związku z Krajowym Dniem Rejestracji do Głosowania władze przypominają, że głosować w wyborach w Illinois mogą tylko osoby posiadające amerykańskie obywatelstwo, które do dnia lub w dniu wyborów powszechnych skończyły 18 lat i mieszkają w danym obwodzie wyborczym co najmniej 30 dni przed datą wyborów. Prawa do głosowania nie mają osoby pozbawione wolności i przebywające w jakimkolwiek zakładzie karnym na skutek wyroku skazującego. Wyborcy zarejestrowani w Illinois nie mogą głosować poza stanem.
Mieszkańcy Illinois, którzy spełniają powyższe warunki, mogą zarejestrować się do głosowania w oddziałach Sekretarza Stanu oraz online na stronie ova.elections.il.gov do 20 października br. Wybory powszechne odbędą się 5 listopada 2024 roku.
Joanna Marszałek
[email protected]
Zdjęcia: U.S.C.I.S.