Oszustwa typu romance scam mogą mieć poważne konsekwencje nie tylko materialne, ale przede wszystkim psychologiczne – przypomniała w Międzynarodowy Dzień Wirtualnej Miłości ekspertka NASK Anna Kwaśnik.
Międzynarodowy Dzień Wirtualnej Miłości przypada 24 lipca. Z tej okazji Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa przygotowała poradnik "Internetowe love. Jak dbać o swoje cyberbezpieczeństwo w relacjach online". Podpowiada, jak szukać miłości w internecie, dbając o swoje bezpieczeństwo.
Jako oszustwa romantyczne (ang. romance scams) NASK określa działalność przestępców podszywających się pod osoby, które szukają miłości online. Jest to sposób na nawiązanie intymnej relacji z ofiarą. Najczęściej celem tych oszustw jest wyłudzenie pieniędzy, wartościowych rzeczy, a także danych osobowych lub intymnych materiałów, które mogą zostać wykorzystane do szantażu.
Oszuści wykorzystują fałszywe profile na portalach randkowych lub w mediach społecznościowych, żeby zdobyć zaufanie ofiary. Tworzenie bliskiej relacji może trwać tygodnie lub miesiące. Dopiero po dłuższym czasie oszuści zaczynają prosić o pieniądze. Jako powód najczęściej podają nagłe problemy zdrowotne, trudności finansowe czy koszty podróży do osoby, z którą korespondują. Mogą również zachęcać do podjęcia inwestycji.
"Ofiary oszustw romantycznych często tracą duże sumy pieniędzy. (...) Jak podaje amerykańska Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Comission), w 2023 r. otrzymano ponad 64 tys. zgłoszeń takich oszustw, a suma utraconych przez ofiary pieniędzy sięga miliarda dolarów" – podała NASK.
Według Anny Kwaśnik oszustwa romantyczne mogą mieć nie tylko skutki materialne, ale też psychologiczne, jak poczucie wstydu, krzywdy i wykorzystania.
"Korzystając z portali społecznościowych i serwisów randkowych, nigdy nie mamy pewności, kto jest po drugiej stronie i jakie ma wobec nas zamiary. Dlatego zawsze pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania" – dodała Anna Kwaśnik.
NASK przypomina najważniejsze zasady, o których należy pamiętać podczas nawiązywania relacji w internecie: zweryfikowanie tożsamości osoby poznanej w sieci za pomocą rozmowy wideo, nieprzesyłanie pieniędzy, nieklikanie w przesłane linki i załączniki, powstrzymanie się przed wysyłaniem prywatnych zdjęć i nagrań, a także zachowanie szczególnej ostrożności, kiedy ktoś prosi o podanie haseł, danych logowania i innych prywatnych informacji.
Strony internetowe i wiadomości, które mogą pochodzić od oszustów, warto zgłosić do działającego w NASK zespołu CERT Polska. Przyjmuje on zgłoszenia przez stronę internetową lub SMS z użyciem funkcji przekaż na numer 8080.