Stany Zjednoczone zaangażowały się w postępowanie prowadzone przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) dotyczące wystąpienia o nakazy aresztowania m.in. izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i lidera politycznego palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas Ismaila Hanije w związku z wojną w Strefie Gazy.
W poniedziałek MTK opublikował pisma sądowe, z których wynika, że rząd USA dołączył do ponad 60 państw, organizacji i osób prywatnych, proszących o dołączenie dokumentów i opinii w tej sprawie. Administracja prezydenta Joe Bidena znalazła się w grupie wnioskodawców, wśród których są już m.in. Niemcy, Irlandia, Czechy, Hiszpania, RPA, ale też m.in. Organizacja Współpracy Islamskiej i Liga Państw Arabskich.
MTK zezwala na złożenie wniosku amicus curiae, czyli opinii od podmiotu niebędącego stroną sporu, przez państwo, organizację pozarządową lub osobę fizyczną. Nie jest jasne, czy te pisma będą miały wpływ na decyzję MTK odnoszącą się do wniosku prokuratora Karima Khana, ale sama ich liczba prawdopodobnie opóźni decyzję Trybunału.
20 maja prokurator MTK Karim Khan wniósł o nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, ministra obrony tego kraju Joawa Galanta oraz trzech przywódców Hamasu w związku z trwającą wojną w Strefie Gazy.
Premierowi i ministrowi obrony Izraela prokurator MTK zarzucił zbrodnie wojenne, w tym używanie głodu jako metody prowadzenia konfliktu, umyślne powodowanie wielkiego cierpienia, a także dopuszczanie się zabójstw oraz atakowania i prześladowania ludności cywilnej. (PAP)