Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 04:14
Reklama KD Market

Jak uniknąć oszustw związanych ze stypendiami – wskazówki dla studentów i rodziców

Jak uniknąć oszustw związanych ze stypendiami – wskazówki dla studentów i rodziców

Wielu studentów tego lata będzie poszukiwać pomocy finansowej i ubiegać się o stypendia czy granty, aby sfinansować swoje studia. Dla tych, którzy starają się opłacić wysokie czesne, korzystna oferta pożyczki lub stypendium może wydawać się spełnieniem marzeń. Niestety, może też okazać się oszustwem.

Oszustwa związane ze stypendiami (scholarship) opierają się bardzo często na obietnicy uzyskania pieniędzy, jednak za opłatą „z góry”, by uzyskać potrzebne fundusze. W nowej formie tego procederu oszuści twierdzą, że pomagają w umorzeniu kredytów studenckich.

Bądź ostrożny w kontaktach z firmami, które za opłatą oferują pomoc w znalezieniu możliwości finansowania nauki w college’ach i uniwersytetach. Studenci i ich rodziny powinni dokładnie sprawdzać oferty dotacji lub pakietów pomocy finansowej znalezione na stronach internetowych lub w innych źródłach.

Jak działają oszustwa

Oszuści zazwyczaj twierdzą, że reprezentują instytucje rządowe, uniwersytet lub organizację non-profit. Szczegóły mogą się różnić, ale schemat jest zawsze ten sam. Oszust podaje się za przedstawiciela ds. pomocy finansowej, używając słów takich jak „krajowy” i „federalny”, aby brzmieć bardziej oficjalnie. Twierdzi, że wygrałeś stypendium lub grant (bez składania aplikacji) i prosi o jednorazową „opłatę manipulacyjną”.

W innej wersji oszust naciska, abyś złożył aplikację o „gwarantowane” stypendium lub grant. Jednak aby aplikować, trzeba uiścić opłatę (fee). Po zapłaceniu opłaty oczywiście pieniądze nigdy nie zostają wysłane. Po próbie kontaktu z przedstawiciele firmy okazuje się, że postawiła tyle warunków, że prawie niemożliwe jest uzyskanie zwrotu pieniędzy.

Inna odmiana oszustwa polega na otrzymaniu czeku na stypendium wraz z instrukcjami, aby odesłać pieniądze na pokrycie podatków lub opłat. Czek okazuje się fałszywy, a ty tracisz pieniądze, które zostały wysłane.

Legalne firmy pomagają studentom znaleźć pomoc finansową z różnymi wynikami. Jednak studenci i rodzice mogą zazwyczaj sami znaleźć te same granty i inne, przeszukując internet. Biura ds. pomocy finansowej na przyszłych uczelniach również mogą pomóc, zwłaszcza jeśli jest to uczelnia, którą student poważnie rozważa.

Aby zmniejszyć ryzyko poniesienia strat w wyniku oszustwa:

Bądź ostrożny wobec niespodziewanych ofert. Wygranie stypendium lub grantu bez złożenia wniosku jest raczej niemożliwe. Zapytaj, skąd organizacja ma twoje imię i dane kontaktowe, a następnie zweryfikuj adres mailowy, numer telefonu lub stronę internetową, za pomocą których się do ciebie zwróciła. Pamiętaj, że składnie wniosku o stypendia zazwyczaj jest darmowe. Jeśli zażądano opłaty za aplikację o pomoc finansową, traktuj to jako sygnał ostrzegawczy. Jeśli rozważasz współpracę z firmą oferującą profesjonalne wyszukiwanie pomocy finansowej, zapytaj o wszelkie opłaty i otrzymaj informacje na piśmie.

Poświęć czas. Rozpocznij swoje poszukiwania stypendiów wcześnie, abyś był świadomy nadchodzących terminów i nie był zmuszony do poszukiwania możliwości finansowej w pośpiechu. Jeśli się śpieszysz, możesz przeoczyć sygnały ostrzegawcze.

Zadawaj dużo pytań. Bądź ostrożny, jeśli organizacja oferująca pomoc finansową unika odpowiedzi na pytania dotyczące stypendium lub procesu składania aplikacji. Jeśli nie możesz uzyskać odpowiedzi na swoje pytania, wycofaj się. To samo dotyczy firm pomagających w znalezieniu pomocy finansowej.

Korzystaj z biura ds. pomocy finansowej na uczelni. Profesjonaliści mają dostęp do prawdziwych stypendiów i możliwości pomocy finansowej, o które możesz się ubiegać. Jeśli masz wątpliwości co do opcji finansowej, która została ci zaproponowana, zapytaj doradców, czy mogą polecić firmę oferującą pomoc.

Sprawdzaj czeki. Czek może zostać unieważniony nawet po tym, jak bank pozwala na wypłatę gotówki z depozytu. Nawet jeśli przedstawiciel banku twierdzi, że czek został „zaksięgowany” (cleared), nie ma gwarancji, że czek nie zostanie wykryty jako fałszywy tygodnie później. Niestety, będziesz odpowiedzialny za wszelkie środki wypłacone na podstawie tego czeku.

Jeśli zauważysz oszustwo, nawet jeśli nie stracisz pieniędzy, zgłoś je na stronie BBB.org/ScamTracker, aby ostrzec innych.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama