Rejon Chicago jest wśród najgorszych w kraju pod względem zanieczyszczenia powietrza – wynika z najnowszego raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Płuc. Dzieje się tak mimo że w skali krajowej nastąpił postęp w kwestii jakości powietrza.
Tegoroczny raport „State of the Air” Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Płuc (American Lung Association, ALA) ocenia miasta i powiaty na podstawie zanieczyszczenia smogiem (ozonem) i cząsteczkami stałymi w ciągu ostatnich trzech lat. Przedstawione w raporcie dane dotyczą zatem lat 2020, 2021 i 2022.
Autorzy raportu zwracają uwagę, że w ciągu 25 lat przygotowywania dorocznych raportów ALA zaobserwowało znaczne postępy w jakości powietrza w całym kraju. „Niestety ponad 131 milionów ludzi nadal mieszka w miejscach o niezdrowym poziomie zanieczyszczenia powietrza, a Chicago znajduje się na liście najgorszych miejsc pod względem zanieczyszczenia ozonem i cząstkami stałymi” – czytamy w komunikacie prasowym ALA.
Według autorów raportu, zmiany klimatyczne dodatkowo sprzyjają tworzeniu się zanieczyszczeń powietrza i utrudniają ich usuwanie, dlatego niezbędne są działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Wśród nich ALA zaleca inwestycje w infrastrukturę pojazdów o zerowej emisji, dalsze przechodzenie na pojazdy tego typu, a także zaostrzenie standardów czystego powietrza przez federalne władze ds. ochrony środowiska.
Pod względem stężenia smogu rejon Chicago zajął 17. miejsce w skali kraju w kategorii najbardziej zaludnionych aglomeracji miejskich. Smog, składający się między innymi z samochodowych spalin, to potoczne określenie tzw. złego ozonu – w odróżnieniu od dobrego, którym jest ozon występujący naturalnie w atmosferze ziemskiej, chroniący przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym.
Pod tym względem powiat Cook otrzymał w raporcie ocenę niedostateczną – „F” oznaczające „Fail”.
Region aglomeracji chicagowskiej zajął również 23. miejsce w kraju pod względem całorocznego zanieczyszczenia cząsteczkami stałymi.
Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Płuc opracowuje raporty o stanie powietrza od 25 lat. Najnowsze zestawienie to zła wiadomość dla wszystkich mieszkańców aglomeracji chicagowskiej, a zwłaszcza dla osób zmagających się ze schorzeniami układu oddechowego takimi jak astma, bronchit czy rozedma płuc.
Zarówno zanieczyszczenie ozonem, jak i cząstkami stałymi może powodować przedwczesną śmierć i inne poważne skutki zdrowotne, takie jak ataki astmy, zawały serca, udary, przedwczesne porody i osłabione funkcjonowanie poznawcze w późniejszym okresie życia. Zanieczyszczenie cząstkami stałymi może również powodować raka płuc.
(jm)