Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 17:25
Reklama KD Market

Bodnar o inwigilacji Bartłomieja Sienkiewicza: sprawa musi być w kręgu zainteresowania prokuratury

Bodnar o inwigilacji Bartłomieja Sienkiewicza: sprawa musi być w kręgu zainteresowania prokuratury
Minister Bartłomiej Sienkiewicz fot. Bartłomiej Sienkiewicz/Facebook/screenshot

Sprawa musi być w kręgu zainteresowania prokuratury - powiedział w piątek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar odnosząc się do informacji przekazanej przez szefa MAP Borysa Budkę, że w czasie kampanii wyborczej 2023 r. zlecono inwigilację Bartłomieja Sienkiewicza.

Minister aktywów państwowych Borys Budka poinformował w czwartek w TVN24, że dysponuje dokumentami, według których w sposób - w jego ocenie - absolutnie nielegalny "w środku kampanii wyborczej w 2023 r. zlecono inwigilację Bartłomieja Sienkiewicza przez amerykański podmiot". "Orlen podpisał umowę, zapłacił blisko pół miliona złotych za to, by sporządzić taki krótki raport na temat Bartłomieja Sienkiewicza" - dodał szef MAP.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz oświadczył w piątek, że wystąpił do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara z prośbą o objęcie nadzorem działań Prokuratury Krajowej w tej sprawie.

Szef MS podczas piątkowego briefingu w Lublinie przyznał, że zapoznał się z materiałami prasowymi na ten temat, natomiast - według jego wiedzy - prokuratura nie zdążyła podjąć "żadnych formalnych decyzji". "Oczywiście, to jest taka sprawa, która musi być w kręgu zainteresowania prokuratury. Nie może być tak, że jakikolwiek obywatel – a zwłaszcza polityk tej rangi – jest przedmiotem tego typu działań ze strony innych osób i taka sprawa na pewno będzie przedmiotem naszego zainteresowania" – odpowiedział. Zastrzegł, że to powinna być samodzielna decyzja prokuratury.

Uczestniczący w briefingu prokurator krajowy Dariusz Korneluk zapewnił, że jeżeli z tego zawiadomienia wynika uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, to będzie wszczęte postępowanie. "Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla żadnego czy to polityka, samorządowca czy szarego obywatela" – zaznaczył.

Minister Bodnar był też poproszony o komentarz do sondażu, w którym większość badanych uważa, że w Funduszu Sprawiedliwości mogło dochodzić do nieprawidłowości. Szef MS zauważył, że "różnych wątpliwości wokół Funduszu Sprawiedliwości było bardzo wiele" a postępowanie prowadzone w tej sprawie przez zespół śledczy jest zaawansowane.

"Chodzi o środki publiczne, które powinny być w dyspozycji nas, obywateli, ponieważ one powinny służyć i być przeznaczane na wsparcie dla ofiar przestępstw, a nie powinny być w żaden sposób nadużywane czy wykorzystywane politycznie. W pewnym sensie może cieszyć, że obywatele tak właśnie oceniają to, że dochodziło do tych nieprawidłowości, bo ja z tego też interpretuję to, że oczekują kompleksowego wyjaśnienia tej sprawy" – powiedział Bodnar.

Prokurator krajowy stwierdził natomiast, że nie wie jakie są zamierzenia prokuratorów w związku ze śledztwem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. "Z całą pewnością jest to postępowanie nadal na etapie początkowym i niewykluczone są dalsze, kolejne decyzje procesowe" – powiedział Korneluk.

Przed briefingiem Bodnar i Korneluk złożyli wizytę w Prokuraturze Rejonowej w Świdniku, a następnie uczestniczyli w zamkniętym spotkaniu z prokuratorami i pracownikami prokuratur regionu lubelskiego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

Według Bodnara, celem spotkań są rozmowy o problemach prokuratury, w tym o polityce kadrowej, wynagrodzeniach, organizacji pracy, obrocie prawnym z zagranicą, konsekwencjach przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej. Zdaniem ministra, wynagrodzenia pracowników prokuratury "często są na poziomie dalece odbiegającym od kwalifikacji, znajomości codziennego funkcjonowania prokuratury".

"To jest moja misja, aby projektując budżet na przyszły rok zadbać właśnie o pracowników prokuratury, asystentów, urzędników, ale także o dopływ nowych kadr do jednostek prokuratury, zwłaszcza na najniższym szczeblu" – uzupełnił.

Jeszcze w piątek prokuratorzy generalny i krajowy zamierzają odbyć spotkania robocze w prokuraturach regionalnej i okręgowej w Lublinie.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama