Pierwszy numer „Dziennika Związkowego” ukazał się 15 stycznia 1908 roku na mocy uchwały przyjętej podczas Sejmu Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA). Na XVII Sejmie ZNP (PNA) w Baltimore we wrześniu 1907 roku przegłosowano ustawę o powołaniu do życia gazety codziennej pn. „Dziennik Związkowy”. W tym czasie Związek Narodowy Polski miał już swój oficjalny organ, tygodnik „Zgoda”, przeznaczony wyłącznie dla członków organizacji. Zgodnie z intencją ojców założycieli nowa gazeta miała być drugą publikacją ZNP-PNA, ale przeznaczoną dla ogółu dla Polonii, stanowiąc obiektywne źródło informacji z USA, z Polski i ze świata.
Angielska nazwa „Dziennika Związkowego”, Polish Daily „Zgoda”, wskazywała na genezę gazety, jej założycieli oraz integracyjną rolę (zgoda) w życiu polskiej społeczności w Chicago. Pierwszym redaktorem naczelnym mianowany został przez Sejm ZNP-PNA ówczesny redaktor „Zgody” Franciszek H. Jabłoński. W chwili, gdy ukazał się pierwszy numer „Dziennika Związkowego”, w Chicago wychodziły trzy inne polskojęzyczne gazety codzienne.
Na przestrzeni lat „Dziennik Związkowy” nie tylko informował czytelników o tym, co ważne, ale zawsze podtrzymywał ducha patriotycznego Polaków w USA, a szczególnie w czasie I i II wojny światowej. Po wojnie przeciwstawiał się komunizmowi w Polsce i popierał jej demokratyczne dążenia, zaś później starania o przyłączenie Polski do NATO, a następnie bezwizowy wjazd do USA i przywrócenie pełnych emerytur polonijnym seniorom.
Od styczniu 1968 r. stanowisko redaktora naczelnego „Dziennika Związkowego” objął Jan Krawiec, były żołnierz podziemia, więzień KL Auschwitz i Buchenwaldu. Kierował gazetą do przejścia na emeryturę w styczniu 1985 r. Redaktorem naczelnym została wówczas Anna Rychlińska, najbliższa współpracownica red. Krawca, stając się pierwszą kobietą na tym stanowisku w gazecie. W okresie sprawowania przez nią funkcji redaktora naczelnego wprowadzono liczne zmiany, m.in. publikowano korespondencje z Polski oraz – po raz pierwszy w historii gazety – umieszczone zostały w stopce redakcyjnej nazwiska członków zespołu redakcyjnego. Na swoją zastępczynię Rychlińska powołała Elżbietę Glinkę, członkinię redakcji, która sprawowała tę funkcję przy boku kolejnych dwóch redaktorów naczelnych.
Od 11 października 1989 do 30 września 2009 roku funkcję szefa redakcji pełnił absolwent KUL-u, dziennikarz i historyk Wojciech Białasiewicz, a w latach 2009– 2013 roku obowiązki redaktora naczelnego pełnił Piotr K. Domaradzki. Następnie stery gazety przejęła Małgorzata Błaszczuk, która pozostała na stanowisku do 2018 roku.
Aktualnie gazetę redaguje zespół w składzie: Alicja Otap – redaktor naczelna, Joanna Marszałek – zastępca redaktora naczelnego, Joanna Trzos – dziennikarz oraz Ewa Malcher – szata graficzna, strona internetowa i media społecznościowe.
Wydawcą gazety jest Frank Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) i Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress, PAC). Dyrektorem generalnym gazety jest Łukasz Dudka. Gazeta ma liczne grono współpracowników i korespondentów. Dział sportowy redaguje Dariusz Cisowski. Redaktorem naczelnym weekendowego magazynu „Kalejdoskop” jest Alexander Bilik.
Gazeta adresowana jest przede wszystkim do lokalnego, polskojęzycznego odbiorcy w aglomeracji chicagowskiej. Informuje więc o sprawach dotyczących Polaków w USA, wydarzeniach w środowisku polonijnym, w Chicago, stanie Illinois, USA oraz w Polsce i na świecie. Każde wybory polskie i amerykańskie są szczegółowo relacjonowane przez gazetę, która apeluje do Polonii o uczestnictwo oraz przedstawia kandydatów na urzędy i ich programy polityczne, aby wyborcy byli dobrze poinformowani oddając swoje głosy.
„Dziennik Związkowy” zamieszcza obszerne fotoreportaże z wydarzeń polonijnych w aglomeracji chicagowskiej. Przeprowadza wywiady z ważnymi oraz interesującymi osobistościami. Przedstawia działalność społeczną, kulturalną i biznesową Polaków i Polonii w Chicago i okolicach zgodnie z mottem „Jesteśmy najbliżej Polonii”. Gazeta szczyci się bogatą częścią z ogłoszeniami. Dużą popularnością wśród czytelników cieszy się strona internetowa gazety: www.dziennikzwiazkowy.com oraz jej profil na Facebooku, Twitterze i Instagramie.
Rokrocznie na swoje urodziny „Dziennik Związkowy” przyznaje tytuł Człowieka Roku osobom lub organizacjom zasłużonym dla polskiej diaspory. Najnowszymi laureatami, czyli Człowiekiem Roku 2024, są Barbara Bilszta i Wojciech Niewrzoł, twórcy Paderewski Symphony Orchestra, edukatorzy muzyczni, organizatorzy spektakularnych koncertów, widowisk i wydarzeń kulturalnych. Wyróżnienie zostanie im uroczyście wręczone 15 stycznia br. podczas dorocznej gali urodzinowej naszej gazety.
W związku z jubileuszem do redakcji nadeszły listy z gratulacjami, między innymi od skarbnik powiatu Cook Marii Pappas, laureatki naszej gazety. Pappas, Człowiek Roku 2021, napisała w liście: „Przekazywanie ludziom informacji w postaci wiadomości to szlachetne powołanie i cieszę się, że mogę Państwu pogratulować spełnienia tego powołania. (…) Mało kto wie, jak wiele wysiłku kosztuje wydrukowanie słów na stronie – dobór tematu i jego prezentacja muszą być połączone z wrażliwością – ale Wam się to udało dzięki wysiłkowi i oddaniu, które czynią Waszą pracę szlachetną. Doceniam Państwa dzieło, bo czynicie świat lepszym. Życzę Państwu i Waszym Czytelnikom wszystkiego najlepszego z okazji jubileuszu”.
(ao)