Marcisz prowadziła od startu i na każdym pomiarze czasu była na pierwszej pozycji.
"Mimo że na ostatnim kole ta przewaga stopniała dosyć mocno, a ja odczuwałam już bardzo trudy, to wiedziałam, że jestem w stanie naprawdę zrobić super wynik. No i jest złoto, więc bardzo się cieszę, że dołożyłam swoją cegiełkę do tego, aby Polska miała w końcu te dwieście medali na zimowych uniwersjadach" - powiedziała zawodniczka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.
Polka nie ukrywała, że trasa olimpijska w Pragelato jest bardzo trudna. "To jest jedna z trudniejszych tras, ponieważ jej połowa to jest po prostu podbieg, więc nie ma zbytnio gdzie odpoczywać. Miałam tego świadomość przed startem, podobnie jak wysokości, bo tu jest 1600 metrów nad poziomem morza" - dodała na mecie.
Pozostałe Polki uplasowały się na dalszych miejscach; piętnasta była Aleksandra Kołodziej, dziewiętnasta Oliwia Buśko, dwudziesta szósta Magdalena Kobielusz, a Weronika Jarecka zamknęła czołową trzydziestkę.
Wielką chwilę radości przeżyła także Aneta Kobryń, czyli pierwsza polska zawodniczka w sporcie osób niepełnosprawnych, która wystartowała na uniwersjadzie. Finiszowała jako trzecia i do Polski przywiezie brązowy medal.
"Dla mnie to jest bardzo duże wydarzenie. To jest jednocześnie moja pierwsza i... ostatnia uniwersjada, bo za dwa lata już będę miała 27 lat i nie będę mogła się kwalifikować. Mam nadzieję tylko, że to ktoś zobaczy, kto w tym momencie idzie na studia. I pomyśli, że może także zacząć trenować jako osoba z niepełnosprawnością wzroku, czy w ogóle jako osoba niepełnosprawna" - powiedziała Kobryń, która jest studentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Przed kobietami na 10-km trasie rywalizowali mężczyźni. Najlepiej z Polaków spisał się Tomasz Wąsowicz, który zajął dwunaste miejsce. "To był ciężki bieg, miał bardzo długi podbieg, wymagające szybkie zjazdy, więc trzeba było być cały czas czujnym, bez chwili odpoczynku. Myślę, że mogę być zadowolony, wykonałem dobrą robotę, więc jest ok" - powiedział student katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego.
Na 22. pozycji uplasował się Paweł Dryja, Łukasz Gazurek był dwudziesty czwarty, Sebastian Bryja dwudziesty siódmy, a Przemysław Lagierski wywalczył 47. lokatę.
Uniwersjada potrwa do 23 stycznia, a jej uczestników goszczą Turyn, Bardonecchia, Pinerolo, Pragelato, Sestriere i Tore Pellice.
O medale w jedenastu dyscyplinach walczy ponad 200 sportowców-studentów z 57 krajów, w tym 82 biało-czerwonych.
Po raz pierwszy w historii na arenach odbędą się jednocześnie zawody sportowców z niepełnosprawnościami; biało-czerwoni wystąpią w paranarciarstwie alpejskim i biegowym. Ponadto Polacy będą reprezentowani w biathlonie, biegach narciarskich, curlingu, hokeju na lodzie, w którym nie było ich od 24 lat, łyżwiarstwie figurowym, narciarstwie alpejskim, narciarstwie dowolnym, snowboardzie, short tracku i debiutującym narciarstwie wysokogórskim (skialpiniźmie), które w przyszłym roku dołączy do programu igrzysk olimpijskim w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo. Zabraknie ich jedynie w narciarstwie na orientację.
Dwa lata temu w amerykańskim Lake Placid Polacy zdobyli 17 medali, w tym pięć złotych.