Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 10:25
Reklama KD Market

Były ginekolog oskarżony o molestowanie ponad 300 kobiet, głównie imigrantek

Były ginekolog oskarżony o molestowanie ponad 300 kobiet, głównie imigrantek

Były ginekolog z rejonu Chicago, uprzednio skazany na 3 lata więzienia za wykorzystywanie seksualne dwóch pacjentek podczas badania, teraz skarżony jest przez ponad 300 pacjentek. Twierdzą one, że molestował je seksualnie podczas wizyt lekarskich, a jego pracodawcy wiedzieli o procederze i nic nie zrobili.

Do sądu cywilnego powiatu Cook w poniedziałek, 25 marca wpłynął pozew złożony w imieniu ponad 300 kobiet (figurujących w pozwie jako „Jane Doe 300″), które oskarżają doktora Fabio Ortegę o wykorzystywanie seksualne, a zatrudniającą go sieć opieki zdrowotnej Endeavor Health o umożliwianie mu kontynuacji haniebnego procederu mimo skarg i toczącego się przeciwko niemu dochodzeniu.

Na przestrzeni lat 77-letni dziś Ortega był zatrudniony przez sieci opieki zdrowotnej NorthShore University HealthSystem, NorthShore Medical Group i szpital Swedish Covenant, które połączyły się niedawno pod nazwą Endeavor Health.

Powódki twierdzą w dokumentacji sądowej, że szpital Swedish miał dostęp do informacji dotyczących zarzutów przeciwko lekarzowi, które sięgały jeszcze lat 80., podobnie jak sieć NorthShore, która przejęła Swedish w 2019 r.

Według pozwu, gdy pacjentki po wizytach zgłaszały swoje obawy dotyczące Ortegi, personel przekonywał kobiety, że czynności podejmowane przez lekarza były konieczne z medycznego punktu widzenia.

Ginekolog jest oskarżony o nagabywanie pacjentek, odwiedzanie je poza placówką medyczną, nieudzielanie pomocy medycznej, fałszowanie dokumentacji i przeprowadzanie badań, które nie były konieczne z medycznego punktu widzenia.

Według pozwu, Ortega za cel obierał sobie młode kobiety, które nie miały wcześniejszego doświadczenia z badaniami ginekologicznymi, często hiszpańskojęzyczne imigrantki, będące w ciąży, posiadające publiczne ubezpieczenie zdrowotne oraz pochodzące z mniej uprzywilejowanych grup społecznych. Zdaniem powódek lekarz wiedział, że jest mniej prawdopodobne, że takie pacjentki będą podważać jego działania czy zgłaszać molestowanie.

Wśród przykładów opisanych w pozwie jest przypadek pacjentki, która rozpoczęła wizyty u Ortegi w 1992 r. w trzecim miesiącu ciąży. Za każdym razem lekarz kazał jej się całkowicie rozbierać i wykonywał niekonieczne badania. Gdy pacjentka zgłosiła swoje obawy asystentkom lekarza, usłyszała, że badania są koniecznością. Kobieta twierdzi również, że Ortega zadawał jej liczne pytania na temat częstotliwości jej stosunków płciowych oraz preferowanych podczas nich pozycji. Gdy rok później kobieta po raz kolejny zaszła w ciążę i została skierowana do Ortegi przez lekarza rodzinnego, opowiedziała mu o swoim doświadczeniu. Lekarz rodzinny zalecił, by zgłosiła zachowanie ginekologa jako „nieodpowiednie nadużycie”, choć sam tego nie zrobił.

W innym przypadku Ortega jest oskarżony o okaleczenie młodej 17-letniej matki tuż po porodzie w 1996 r. Lekarz powiedział mężowi dziewczyny, że sprawi, że będzie ona „ciaśniejsza”.

Według pozwu, kilka pacjentek decydowało się na obecność w gabinecie innej kobiety podczas wizyty.

Niestosowne zachowanie ginekologa było kontynuowane do 2017 roku, kiedy pacjentka z kliniki NorthShore w Skokie zgłosiła je na policję. Rok później z oskarżeniem wystąpiła inna kobieta. Obie powiedziały, że podczas wizyty lekarz najpierw zadawał im niewłaściwe pytania, a potem dotykał je w niewłaściwy sposób.

Jedna z kobiet, mieszkanka Skokie, opowiedziała o swoim doświadczeniu anonimowo stacji Fox32. Stwierdziła wówczas, że zgłosiła się do gabinetu Ortegi w Lincolnwood na standardowe badanie poporodowe. Gdy pielęgniarka opuściła gabinet, lekarz miał zadawać pacjentce intymne pytania dotyczące jej życia seksualnego, po czym przeprowadził badanie, które – jak twierdzi kobieta – tak naprawdę nie było badaniem medycznym. Kobieta zdała sobie sprawę z tego dopiero, gdy jakiś czas później usłyszała w wiadomościach, że Ortega został aresztowany w Skokie za wykorzystanie innej pacjentki. Wówczas również zgłosiła się na policję.

Zgodnie z najnowszym pozwem, mimo skarg pacjentek i toczącego się przeciw lekarzowi dochodzenia sieć NorthShore pozwalała mu kontynuować praktykę bez żadnego nadzoru, a nawet utrudniała policji próby przesłuchania Ortegi i opóźniała przekazanie dokumentacji medycznej policji ze Skokie.

W 2018 r. licencja medyczna lekarza została zawieszona. W październiku 2021 r. 75-letni wówczas Ortega przyznał się do dwóch zarzutów wykorzystania seksualnego dwóch pacjentek i został skazany na trzy lata w stanowym zakładzie karnym. Na poczet kary miał mieć zaliczone pięć miesięcy, które spędził na elektronicznym monitoringu. Tego roku stracił na stałe licencję medyczną. Podczas przesłuchania były lekarz przepraszając kobiety oświadczył, że „nigdy przenigdy” nie chciał nikogo skrzywdzić.

Joanna Marszałek
[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama