We wtorek na Placu Solidarności w Gdańsku mieszkańcy ułożyli serce z 1,5 tys. zapalonych świec. W akcji, którą po raz kolejny zorganizował pomorski KOD, wzięli udział także uczniowie gdańskich szkół, w tym m.in. słuchacze Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Pawła Adamowicza w Gdańsku (ULO).
Wewnątrz dużego serca, dookoła napisu "Stop Hejt! powstało serce z autorskich, wykonanych przez dzieci i młodzież zniczy – jako symbol sprzeciwu wobec dotykającego społeczeństwo, w tym również młodych ludzi, zjawiska hejtu.
Wydarzenie zostało połączone z młodzieżową akcją "Nie chcemy hejtu", które we wtorek odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wzięła w nim udział m.in. europosłanka Magdalena Adamowicz, która przypomniała o spontanicznej akcji układania świec zorganizowanej dwa dni po śmierci jej męża. Wówczas na Placu Solidarności okryci żałobą gdańszczanie ustawili ok. 36 tys. zapalonych zniczy.
Układanie serca zostało zorganizowano w ramach dwudniowych uroczystości związanych z szóstą rocznicą śmierci prezydenta Gdańska. Dzień wcześniej w ECS odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą zamordowanemu prezydentowi. W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku ogłoszono także laureata Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza, którym został burmistrz Kijowa Witalij Kliczko.
Złożono też kwiaty przy tablicy pamiątkowej na placu pomiędzy Katownią a Złotą Bramą. W Bazylice Mariackiej odbyła się modlitwa międzywyznaniowa w intencji tragicznie zmarłego prezydenta.
Paweł Adamowicz 13 stycznia 2019 r. został ciężko raniony nożem podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie zmarł następnego dnia. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej. Tam też spoczęła urna z jego prochami.
Mężczyzna, który go zaatakował, został prawomocnie skazany na dożywotnie więzienie w styczniu 2024 r. (PAP)