Wymowna rzeźba Jezusa klęczącego nad ofiarą przemocy z bronią pojawiła się na terenie parafii św. Sabiny na południu Chicago. U progu Wielkiego Tygodnia stanęła przed gablotą ze zdjęciami dzieci zabitych w strzelaninach na ulicach Chicago, która znajduje się na placu zabaw przed przylegającą do kościoła szkołą.
Rzeźbę odsłonił w poniedziałek, 25 marca proboszcz parafii św. Sabiny i aktywista na rzecz zwalczania przemocy ks. Michael Pfleger. Odsłonięcie rzeźby w Wielki Poniedziałek nie jest przypadkowe. Pfleger powiedział, że chciał nawiązać do śmierci Jezusa, który „nie tylko po prostu umarł, on został zabity”.
Naturalnych rozmiarów rzeźba wykonana została w brązie przez kanadyjskiego artystę Timothy’ego Schmalza. Zatytułowana jest „Thou shalt not kill” (w nawiązaniu do 5. przykazania – Nie zabijaj). Przedstawia Jezusa klęczącego nad leżącą na ziemi, postrzeloną ofiarą. Ubrana jest ona w bluzę z kapturem na głowie, a na plecach ma trzy dziury od kul. Twarz Jezusa ukryta jest w rękach, na których widoczne są rany od ukrzyżowania.
W odsłonięciu pomnika wzięło udział kilkadziesiąt matek zrzeszonych w grupie Purpose Over Pain, które straciły dzieci w wyniku strzelanin. Niektóre płakały podczas odsłonięcia pomnika. Matki wyraziły nadzieję, że pomnik da przechodniom do myślenia, a oprawców nakłoni do odłożenia broni.
„Kiedy widzimy to dziecko na ziemi, widzimy nasze dziecko” – powiedział ks. Pfleger, który sam stracił przybranego syna w 1998 r.
Rzeźba stanęła na szkolnym placu zabaw na terenie parafii św. Sabiny przy 78th Street i Racine. Według Pflegera, gablota nie mieści około 70 zdjęć zastrzelonych dzieci, dlatego są one wymieniane co jakiś czas. Kolejna wymiana zdjęć nastąpi przed Dniem Matki.
Pfleger, biały proboszcz czarnej katolickiej parafii w dzielnicy Auburn Gresham, od dekad działa na rzecz powstrzymania przemocy z bronią palną, zwalczania ubóstwa, tworzenia miejsc pracy i inwestycji w biednych afroamerykańskich dzielnicach miasta.
Latem, kiedy na ulicach Chicago tradycyjnie jest najwięcej strzelanin, Pfleger prowadzi marsze przeciwko przemocy przez dzielnice Chicago.
Artysta podarował rzeźbę parafii św. Sabiny z racji podejmowanych przez nią i Pflegera działań na rzecz zapobiegania przemocy z bronią. Podobną rzeźbę otrzymało w 2018 r. centrum dla młodzieży Peace Corner w chicagowskiej dzielnicy Austin.
Timothy Schmalz jest również autorem innej wymownej rzeźby, przedstawiającej bezdomnego Jezusa śpiącego na ławce w parku. „Jesus the Homeless” (Jezus Bezdomny), wykonany z brązu i naturalnych rozmiarów, znajduje się przed budynkiem Catholic Charities w dzielnicy River North. Kilkadziesiąt kopii rzeźby trafiło do miast na całym świecie.
Artysta, który jest katolikiem, nazywa swoje prace „wizualnymi modlitwami”. Przypomina, że Jezus nie zadawał się z bogatymi i wielkimi tego świata, lecz raczej z ludźmi z marginesu społecznego.
Według danych chicagowskiej policji, w 2023 r. w Chicago miało miejsce 617 zabójstw i 2450 strzelanin. To około 13-procentowy spadek w porównaniu z poprzedzającym rokiem, lecz zdaniem University of Chicago Crime Lab „wciąż jest wiele do zrobienia”.
Według organizacji, pomimo pozornego spadku liczby przestępczości z bronią palną, wskaźnik zabójstw jest nadal 20 razy wyższy w przypadku czarnoskórych mieszkańców Chicago, a najwyższy jest w dzielnicach, które nadal są odsegregowane rasowo od reszty miasta.
Joanna Marszałek
[email protected]