Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 09:42
Reklama KD Market

Na razie bez rozstrzygnięcia w prawyborach Demokratów na prokuratora stanowego w powiecie Cook

Clayton Harris III, Eileen O’Neill Burke fot. Facebook

Wtorkowy wyścig prawyborczy kandydatów Partii Demokratycznej na prokuratora stanowego w powiecie Cook w środę w południe nie był jeszcze rostrzygnięty. Przewaga Eileen O’Neill Burke nad Claytonem Harrisem III nie była wystarczająca, by ogłosić jej zwycięstwo. Niewykluczone, że o wyniku tego pojedynku zdecydują głosy oddane korespondencyjne, które ciągle spływają.

Po przeliczeniu 99 proc. oddanych głosów w prawyborach Partii Demokratycznej na prokuratora stanowego w powiecie Cook, emerytowana sędzia Eileen O’Neill Burke miała przewagę 51 proc. nad byłym asystentem prokuratora Claytonem Harrisem III, który uzyskał 49 procent głosów. Różnica oddanych głosów między kandydatami wynosiła zaledwie 2 procent (9452), dlatego O’Neill Burke nie ogłosiła w noc wyborczą swojego zwycięstwa.

Zwracając się do swoich zwolenników we wtorek w nocy powiedziała, że ona i jej zespół są „ostrożnie optymistyczni”, ponieważ utrzymuje niewielką przewagę, ale podkreśliła, że „musimy upewnić się, że wszystkie głosy zostaną policzone”.

„Długo czekaliśmy na ten dzień i wygląda na to, że będziemy musieli poczekać trochę dłużej” – powiedział Harris, który w noc wyborczą zapowiedział, że czeka na policzenie każdego oddanego głosu.

Harris uważany był za progresywnego kandydata w tym w wyścigu i otrzymał poparcie od Partii Demokratycznej Powiatu Cook, w tym prezes zarządu powiatu Toni Preckwinkle oraz związków zawodowych nauczycieli Chicago Teachers Union. Podczas burzliwej kampanii wyborczej O’Neill Burke spotkała się z krytyką, że jest zbyt konserwatywna, aby prowadzić drugie co do wielkości biuro prokuratora stanowego w kraju.

Zajmująca od 2016 r. stanowisko prokuratora stanowego powiatu Cook Kim Foxx (Demokratka) nie ubiegała się o trzecią kadencję.

Pojedynek wyborczy O’Neill Burke i Harrisa mogą potencjalnie rozstrzygnąć spływające głosy oddane korespondencyjnie (mail-in ballots), a tylko w Chicago – jak informowały władze wyborcze – jest ich prawie 110 tys. Komisje wyborcze mają 14 dni po wyborach, żeby policzyć głosy oddane korespondencyjnie.

Wiadomo natomiast, że kandydat Partii Demokratycznej zmierzy się w wyborach powszechnych 5 listopada br. z Republikaninem, byłym chicagowskim radnym Bobem Fiorettim, który w prawyborach tej partii nie miał przeciwników, oraz Andrew Charlesem Kopinskim kandydatem Partii Libertariańskiej.

Joanna Trzos
[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama