Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 09:59
Reklama KD Market

Referendum ws. podatków od sprzedaży droższych nieruchomości będzie ważne

fot. Peter Serocki

Głosy oddane w referendum w sprawie podwyżki podatku od przeniesienia własności droższych nieruchomości w Chicago zostaną policzone – orzekł w środę, 6 marca Sąd Apelacyjny stanu Illinois. Referendum pod nazwą „Bring Chicago Home” odbywa się w Chicago przy okazji prawyborów zaplanowanych na 19 marca.

Pytanie referendalne ws. podwyżki podatku od przeniesienia własności droższych nieruchomości (real estate transfer) cały czas było na karcie w trwającym wczesnym głosowaniu w prawyborach w Chicago, ale referendum przez moment było nieważne po orzeczeniu sądu okręgowego powiatu Cook z 23 lutego. Sędzia Kathleen Burke wydała swoją decyzję w sprawie pytania referendalnego, kiedy w Chicago trwało już wczesne głosowanie.

Miasto Chicago odwołało się jednak od jej orzeczenia, a Sąd Apelacyjny Illinois decyzją z 6 marca przywrócił ważność referendum. Jak poinformowała Chicagowska Rada Wyborcza (Chicago Board of Election Commissioners), wszystkie głosy oddane na pytanie referendalne zostaną policzone w noc wyborczą, 19 marca.

W orzeczeniu Sąd Apelacyjny stwierdził, że sądy nie mają jurysdykcji, aby uniemożliwić umieszczenie tego środka na karcie do głosowania w prawyborach 19 marca. Pozew przeciwko referendum złożyły grupy deweloperskie, a stowarzyszenie właścicieli i zarządców budynków, w tym biurowców, prowadzą kampanię, aby przekonywać wyborów do głosowania na „nie” w referendum.

Z orzeczenia sądu zadowolony jest burmistrz Brandon Johnson, bo to on w swojej kampanii zapowiadał podwyżkę podatku „real estate transfer” od droższych nieruchomości.

Zgodnie z treścią referendum, wyborcy w Chicago zdecydują, czy miasto powinno przejść od obecnego modelu podatku liniowego od przeniesienia własności nieruchomości do podatku progresywnego (graduated tax), który miałby wpływ na wszystkie transakcje w ramach „real estate transfer” od nieruchomości o wartości 1 miliona dolarów lub więcej.

W treści pytań referendalnych wyborcy mają opowiedzieć się za tym, czy powinna zostać wprowadzona:

– obniżka podatku od przeniesienia własności nieruchomości o 20 proc. w celu ustalenia nowej stawki tego podatku w wysokości 3 dol. za każde 500 dol. ceny przeniesienia własności nieruchomości lub jej części dla ceny nieruchomości poniżej 1 miliona dol.,

– podwyżka podatku od przeniesienia własności nieruchomości o 166,67 proc. w celu ustalenia nowej stawki tego podatku w wysokości 10 dol. za każde 500 dol. ceny przeniesienia własności nieruchomości lub jej części dla ceny nieruchomości pomiędzy 1 mln dol. a 1,5 mln dol.

– podwyżka podatku od przeniesienia własności nieruchomości o 300 proc. w celu ustalenia nowej stawki tego podatku w wysokości 15 dol. za każde 500 dol. ceny przeniesienia własności nieruchomości lub jej części dla ceny nieruchomości przekraczającej 1,5 mln dol.

Chodzi o podatek, który powinien zapłacić kupujący nieruchomość, chyba że kupujący jest zwolniony z podatku wyłącznie na mocy prawa stanowego, w takim przypadku podatek ma zapłacić sprzedający.

Obecna stawka podatku od przeniesienia własności nieruchomości wynosi 3,75 dol. za każde 500 dol. całej ceny przeniesienia własności nieruchomości lub jej części, a dochód jest przeznaczony na ogólne cele korporacyjne.

Burmistrz Johnson stwierdził, że zgodnie z  propozycją zawartą w referendum podatek od przeniesienia własności nieruchomości byłby niższy dla 95 proc. właścicieli domów w Chicago. Z kolei podniesienie stawki podatku od sprzedaży droższych budynków przyniosłoby około 100 mln dolarów rocznego dochodu na walkę z bezdomnością.

Dochód z podwyżki zostałby przeznaczony na  „zapewnienie stałych, przystępnych cenowo mieszkań oraz usług niezbędnych do uzyskania i utrzymania stałych mieszkań w mieście Chicago”.

Joanna Trzos
[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama