Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 09:06
Reklama KD Market

Advocates Society ma nowy zarząd i nową laureatkę nagrody za zasługi na rzecz Polonii

Advocates Society ma nowy zarząd i nową laureatkę nagrody za zasługi na rzecz Polonii

Prezentacja kandydatów elektów zarządu Advocates Society oraz wręczenie nagrody Marcie Almodovar za zasługi na rzecz środowiska polonijnego były najważniejszymi punktami programu towarzyszącego zaprzysiężeniu nowego zarządu Advocates Society.

Zarząd Stowarzyszenia Adwokatów w Chicago (Advocates Society) na lata 2024-2025 został zaprzysiężony 29 lutego. Na uroczyste wydarzenie do elitarnego, założonego w 1879 r. Union League Club of Chicago przybyło około dwustu osób.

Patriotycznym akcentem inaugurującym uroczystość było odśpiewanie hymnów Rzeczpospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki przez Amandę Zink. Uczestników zaprzysiężenia powitał Steven Rakowski.

Wśród miłych gości byli: członkowie Sądu Najwyższego stanu Illinois: sędzia Elizabeth Rochford, sędzia Mary Kay O’Brien i sędzia Joy Cunningham; członkowie Sądu Apelacyjnego stanu Illinois: sędzia Aurelia Pucinski, sędzia Jesse Reyes i sędzia Cynthia Cobb; kilku sędziów przewodniczących, sędziów okręgowych i asesorów Sądu Okręgowego stanu Illinois, a pośród nich prezes sądów powiatu Cook Timothy Evans i prezes sądu 22. Okręgu Sądowego Michael J. Chmiel.

Konsulat Generalny RP w Chicago reprezentowali: wicekonsul Agata Grochowska i konsul Michał Arciszewski – kierownik Referatu ds. Prawnych i Pomocy Konsularnej.

Na uroczystość przybyli prezesi i przewodniczący wielu organizacji, związków i stowarzyszeń: przewodniczący zarządu powiatu McHenry – Michael Buehler, prezes Stowarzyszenia Policji Polsko-Amerykańskiej – Tomasz Sieja, prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych – dr Kornelia Król, prezes Związku Klubów Polskich w USA – dr Łucja Mirowska-Kopeć, prezes Towarzystwa Chicagowskiego – Christopher Grzadziel, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polsko-Amerykańskich – sędzia Diann Marsalek oraz byli prezesi Stowarzyszenia Adwokatów.

Ksiądz Stanley Drewniak odmówił modlitwę w intencji wydarzenia. Tony Jacob i Steve Rakowski skierowali słowa wdzięczności do sponsorów. Ann Melichar powitała gości i nawiązała do misji stowarzyszenia. Rabin Barry Schecter odmówił modlitwę przed posiłkiem.

Po uroczystym obiedzie zaprezentowano, a następnie zaprzysiężono kandydatów elektów do nowego zarządu Advocates Society na lata 2024-2025.

Sędzia Timothy Evans – prezes Sądu Okręgowego powiatu Cook – przyjął przysięgę od następujących osób: sędziego Thomasa Nowinskiego na pierwszego wiceprezesa, adwokat Kathy Bojczuk na drugiego wiceprezesa, adwokata Romana Drewniaka na trzeciego wiceprezesa, adwokat Juli Jensen Smolka na skarbnika, sędzię Michele Gemskie na sekretarza i Alona Stein na historyka.

Po zaprezentowaniu sędziego Michaela J. Chmiela – prezesa sądu w powiecie McHenry i kandydata na prezesa Advocates Society na lata 2024-2025 – Elizabeth Rochford, sędzia Sądu Najwyższego stanu Illinois, przyjęła od niego uroczyście złożoną przysięgę.

Nowo zaprzysiężony prezes Advocates Society, Michael J. Chmiel, powiedział, że podczas swojej kadencji chciałby kontynuować działalność The Amicus Poloniae Legal Clinic – poradni przeznaczonej dla polskojęzycznych imigrantów potrzebujących pomocy prawnej, a niemających możliwości finansowych, żeby zatrudnić prawnika. Poradnia ta jest sponsorowana przez Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance). Wyraził zadowolenie, że środowisko prawnicze łączy dobre porozumienie, ponieważ wielu adwokatów i sędziów angażuje się w pomoc dla Polonii. Nawiązał do sztucznej inteligencji, w kontekście zastosowania jej jako nowego sposobu wykonywania niektórych zadań w zawodach prawniczych. Ponieważ jest to zupełnie nowy obszar, należy – według Chmiela – odpowiedzieć na wiele pytań: jak sobie z tym poradzić, jak to wykorzystywać. Prezes Chmiel podkreślił, że chciałby zrobić dużo więcej dla osób wykonujących zawód prawniczy, ale także i tych, którzy przyjeżdżają z Polski lub są w Polsce.

Niektórzy członkowie Advocates Society biegle mówią po polsku, tak jak mecenas Roman Drewniak, obecnie trzeci wiceprezes stowarzyszenia. Inni są spadkobiercami polskiego dziedzictwa. W stanie Illinois zdecydowanie więcej prawników różnych specjalizacji mówi biegle po polsku. Zdaniem prezesa Michaela Chmiela, warto byłoby ich pozyskać do współpracy z the Advocates Society po to, aby powiększyć organizację, a także mieć więcej polskojęzycznych specjalistów służących pomocą. Towarzyszący wypowiedzi prezesa Chmiela adwokat Roman Drewniak dodał, że nawet jeśli prawnicy sami nie mówią po polsku, mają polskojęzyczny personel.

Dużym wyzwaniem jest zrozumienie systemów prawnych funkcjonujących w Polsce i USA oraz poznanie ich różnic.

Prezes Chmiel wspomniał o planowanym w kwietniu wyjeździe sędziów do Polski, podczas którego zwiedzą między innymi: Rzeszów, Kraków i Warszawę. Podkreślił, że nie będzie to wyłącznie wycieczka krajoznawcza, ale szansa na poznanie polskiego systemu prawnego, przyjrzenie się bliżej różnym zagadnieniom, również tym dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego – nie po to, aby oceniać różnice systemów prawnych, ale aby je zrozumieć.

Aurelia Pucinski – sędzia Sądu Apelacyjnego stanu Illinois wręczyła Marcie Almodovar Nagrodę za Zasługi (Award of Merit of Advocates Society), którą przyznaje stowarzyszenie prawników za całokształt zasług oraz osiągnięć na rzecz polskiego i polonijnego środowiska.

Marta Almodovar, dyrektor Biura ds. Dostępności i Edukacji (Office of Accessibility and Education Outreach), uzyskała tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Warszawskim w Polsce. Jest członkiem Komisji Językowej Sądu Najwyższego stanu Illinois ds. dostępu do wymiaru sprawiedliwości, członkiem zarządu Międzynarodowego Warszawskiego Komitetu Miast Siostrzanych Chicago, członkinią Advocate Society i pierwszą kobietą w zarządzie Chicago Society.

Jednym z jej największych osiągnięć była organizacja w 2013 roku, przy pomocy Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP wymiany sądowej pomiędzy Sądem Okręgowym Powiatu Cook a Polską.

Wcześniej Almodovar otrzymała m.in. doroczną nagrodę Chicago Volunteer Legal Service, Sweet Holy Spirit Church of Chicago i United Covenant Churches of Christ-International „Community Spotlight Award” oraz uchwałę Rady Miasta Chicago za zaangażowanie na rzecz społeczności polskiej.

Marta Almodovar, dzieląc się radością z otrzymanego wyróżnienia, powiedziała:
– Jestem zadowolona z pracy dla społeczności polskiej. Bardzo się cieszę z otrzymania nagrody. Nie spodziewałam się jej. Zrobiłam bardzo dużo projektów. W czasie pandemii, kiedy sąd był zamknięty, przez cały czas pracowałam, pełniłam rolę bezpośredniego łącznika. Wszyscy byli na Zoomie i musieliśmy ludziom pomagać. Cieszę się, że otrzymałam nagrodę, dlatego że mnie doceniono, ale przede wszystkim dlatego, że jest to taka platforma, gdzie mogę działać dalej i więcej – podsumowała Almodovar.

O ważnym wydarzeniu oraz o działalności na rzecz polonijnego środowiska prawników o polskim pochodzeniu zrzeszonych w stowarzyszeniu pięknie mówiła Justyna H. Regan – adwokat z Hinshaw, firmy prawniczej o krajowym zasięgu oraz członek Advocates Society:

– Dzisiaj zebraliśmy się tutaj po to, aby celebrować Polonię w kontekście osób, które wykonują zawód adwokata oraz sędziego. Jako społeczność mamy wielkie szczęście, że w naszym gronie jest wiele osób, które mają polskie korzenie. Osoby, które są członkami stowarzyszenia Advocates Society, są w jego działalność bardzo mocno zaangażowane. Jeśli popatrzymy na listę aktualnych członków zarządu, jak i na poprzednich prezesów, mamy przedstawicieli wszelkich środowisk. Mamy bardzo wielu sędziów, mamy sędziego Sądu Rejonowego, mamy sędzię Sądu Apelacyjnego – Aurelię Pucinski i mamy adwokatów, którzy praktykują we wszystkich specjalizacjach. Coś, co wyróżnia tę grupę ze wszystkich organizacji prawniczych, to że adwokaci naprawdę trzymają się razem.

Mecenas Justyna H. Regan podkreśliła, że niezwykle istotne jest zapewnienie osobom o niskich dochodach rzetelnych porad prawnych świadczonych przez prawników o najwyższych kwalifikacjach zawodowych:

– Staramy się jednoczyć siły na rzecz tych członków Polonii, którzy są mniej uprzywilejowani, a potrzebują wsparcia w zakresie usług prawnych. Dlatego tak ważna jest Amicus Poloniae Legal Clinic – poradnia prawna, która jest mocno wspierana przez Związek Narodowy Polski (PNA) i która wspomogła tysiące osób potrzebujących. To pomoc, która jest świadczona bezpłatnie na rzecz osób, które nie byłyby w stanie pozwolić sobie na nią pozwolić, a jest to robione przez osoby o najwyższych kwalifikacjach zawodowych i etycznych – podsumowała mecenas Regan.

Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
[email protected]


DAR_0691

DAR_0691

DAR_0688

DAR_0688

DAR_0681

DAR_0681

DAR_0678

DAR_0678

DAR_0676

DAR_0676

DAR_0672

DAR_0672

DAR_0668

DAR_0668

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama