Już we wtorek, 19 marca w Illinois odbędą się prawybory, zaś do 18 marca trwa wczesne głosowanie. Aby ułatwić Czytelnikom decyzje wyborcze, prezentujemy najważniejsze wyścigi partyjne i sylwetki biorących w nich udział kandydatów. Koncentrujemy się na wyścigach w rejonach aglomeracji chicagowskiej najliczniej zamieszkiwanych przez Polonię. Na bieżąco przedstawiamy też w „Dzienniku Związkowym” kandydatów, którzy spotkali się z przedstawicielami polskiej społeczności.
Przypominamy, że w prawyborach 19 marca głosujemy z listy tylko jednej partii; w lokalu wyborczym trzeba poprosić o kartę (ang. ballot) Partii Republikańskiej albo Partii Demokratycznej. Następnie głosujemy na kandydatów danej partii na: prezydenta, do Kongresu, parlamentu stanowego, sądów oraz na delegatów partyjnych. W niektórych powiatach, także w Cook County, odbędą się wybory na stanowiska powiatowe. Kandydaci z poszczególnych partii, którzy wygrają prawybory, zmierzą się ze sobą w wyborach powszechnych we wtorek, 5 listopada 2024 roku.
W tym roku o reelekcję ubiega się wszystkich 17 kongresmenów z Illinois. W tym odcinku naszego przewodnika omawiamy najważniejsze wyścigi do Kongresu (U.S. Representative). Każdy wyborca jest przypisany do okręgu kongresowego, który znajdzie na swoim „balocie” (karcie do głosowania).
Kandydaci do Kongresu USA z 4. okręgu (U.S. Representative, 4th District)
Demokraci
Jesús „Chuy” García – ubiega się o czwartą dwuletnią kadencję na stanowisku kongresmena w 4. okręgu kongresowym. Po wygraniu wyborów w 2018 r. zajął miejsce zajmowane przez byłego długoletniego kongresmena USA Luisa Gutierreza. García, b. chicagowski radny, b. stanowy senator, a później komisarz powiatu Cook, bez powodzenia ubiegał się o urząd burmistrza Chicago w wyborach w 2015 r. i 2023 r. Garcia pochodzi z rodziny imigrantów z Meksyku. Od ponad 50 lat mieszka w dzielnicy Little Village na południowym zachodzie Chicago.
Raymond Lopez – radny 15. okręgu miejskiego jako jedyny rzucił wyzwanie „Chuyowi” Garcii. Lopez już w 2018 r. ubiegał się o urząd kongresmana, lecz ostatecznie zrezygnował z wyścigu. W 2023 r. startował również w wyborach na burmistrza Chicago, lecz również zrezygnował, aby móc dalej pozostawać radnym.
Republikanie
Nie ma republikańskich kandydatów w wyścigu o urząd kongresmana 4. okręgu.
Warto wiedzieć: 4. okręg kongresowy rozciąga się przez południowo-zachodnie dzielnice Chicago i zachodnie przedmieścia. Zamieszkuje go największa liczba Latynosów spośród wszystkich okręgów kongresowych w Illinois. Choć zarówno Lopez, jak i „Chuy” Garcia są Demokratami, różnią się poglądami. García jest wieloletnim tradycyjnym progresywnym demokratą, który zapewnił sobie poparcie wielu związków zawodowych. Lopez jest jednym z bardziej konserwatywnych chicagowskich radnych i częstym krytykiem burmistrza Brandona Johnsona, a wcześniej Lori Lightfoot.
Kandydaci do Kongresu USA z 7. okręgu (U.S. Representative, 7th District)
Demokraci
Danny Davis – 82-letni kongresman walczy o utrzymanie urzędu, który sprawuje od prawie 30 lat. Jednak w tych prawyborach będzie musiał stawić czoła aż czterem innym Demokratom. Davis znalazł się w ogniu krytyki za rzekome wydawanie funduszy swojego biura na kampanię wyborczą, według skargi złożonej w Komisji Etyki Izby Reprezentantów.
Kina Collins – młoda, postępowa kandydatka rzuciła Davisowi wyzwanie już w 2020 i 2022 r. Argumentowała wtedy, że Davis jest kongresmenem od czasu, gdy miała pięć lat – dlatego czas na zmianę. W 2022 r. od pokonania Davisa w prawyborach dzieliło ją tylko 6 punktów procentowych.
Melissa Conyears-Ervin – od 2019 r. skarbnik Chicago, polityk dobrze znana wyborcom, żona wpływowego radnego Jasona Ervina z 28. okręgu miejskiego. Wcześniej była posłanką stanową. Ciążą na niej skargi w zakresie etyki. Według miejskiej inspektor generalnej w ub. roku zwolniła dwie pracownice po tym, jak zgłosiły, że korzysta z pozycji i funduszy miejskich do organizowania prywatnych wydarzeń.
Kouri Marshall – polityczny nowicjusz, były zastępca dyrektora w biurze gubernatora J.B. Pritzkera.
Nikhil Bhatia – polityczny nowicjusz, pedagog i były dyrektor szkoły.
Republikanie
7. okręg kongresowy jest silnie demokratyczny. Jedyny republikański kandydat, Chad Koppie, to rolnik, który w 2022 roku bez powodzenia kandydował do Kongresu.
Warto wiedzieć: Nowy 7. okręg kongresowy jest zróżnicowany pod względem politycznym i rasowym, a zwycięski kandydat będzie musiał reprezentować większą liczbę wyborców. Wyścig do 7. okręgu kongresowego jest wyborem między demokratycznym weteranem a – w przypadku Collins – politycznym nowicjuszem z wizją bardziej lewicowego skrzydła Partii Demokratycznej. Collins uważa, że progresywna baza, którą zbudowała w 7. okręgu, w końcu doprowadzi ją do zwycięstwa. Jej szanse komplikuje jednak pojawienie się Conyears-Ervin, która zgromadziła największe fundusze wyborcze i, w przeciwieństwie do Collins, ma doświadczenie w sprawowaniu urzędu.
Kandydaci do Kongresu USA z 11. okręgu (U.S. Representative, 11th District)
Demokraci
Bill Foster – urzędujący kongresmen od siedmiu kadencji. Według federalnych władz wyborczych, ma większy fundusz kampanijny niż jego czterej rywale razem wzięci. Foster ma znaczne poparcie związków zawodowych, a w walce o reelekcję zamierza wykorzystać jako swój atut ponowne otwarcie zamkniętej fabryki samochodów Stellantis w Belvidere.
Qasim Rashid – mieszkaniec Naperville, który wcześniej bez powodzenia kandydował do Kongresu Stanów Zjednoczonych i Senatu stanowego w stanie Wirginia.
Republikanie
O nominację Partii Republikańskiej w wyborach na kongresmena 11. okręgu starają się także Susan Hathaway-Altman i Jerry Evans – byli kandydaci z 2022 r. oraz lekarz i biznesmen Kent Mercado.
Warto wiedzieć: 11. okręg to jeden z największych okręgów kongresowych graniczących z powiatem Cook – obejmuje części Naperville, Aurory i Bolingbrook na dalekich południowo-zachodnich przedmieściach, Genevy i St. Charles na dalekich zachodnich przedmieściach oraz McHenry i Woodstock na dalekich północno-zachodnich przedmieściach. Na zachód okręg sięga aż do Belvidere w pobliżu Rockford.
Kandydaci do Kongresu USA z 12. okręgu (U.S. Representative, 12th District)
Republikanie
Mike Bost – urzędujący kongresmen, który ubiega się o szóstą kadencję na stanowisku. W Kongresie zasiada w trzech komisjach i przewodniczy House Veterans Affairs. Jest zagorzałym konserwatystą i ma zdecydowane poglądy na temat praw aborcyjnych, imigracji i Drugiej Poprawki do Konstytucji. Popierany przez Donalda Trumpa.
Darren Bailey – były senator stanowy i kandydat na gubernatora Illinois w 2022 r. Bezskutecznie próbował pokonać urzędującego demokratycznego gubernatora J.B. Pritzkera, mimo że wówczas otrzymał oficjalne poparcie Donalda Trumpa. Posiada wielkie przedsiębiorstwo rolnicze na południu Illinois. Sprzeciwia się finansowaniu aborcji przez stan i podatników.
Demokraci
W prawyborach bierze też udział dwóch Demokratów – przedsiębiorca Preston Nelson z Lebanon i prawnik Brian Roberts z Carbondale.
Warto wiedzieć: 12. okręg kongresowy na południu Illinois jest jednym z najbardziej konserwatywnych w całym stanie. W republikańskich prawyborach zmierzy się w nim dwóch kandydatów, z których jeden jest obecnie popierany przez Donalda Trumpa, a drugi miał takie poparcie w przeszłości.
Kandydaci do Kongresu USA z 14. okręgu (U.S. Representative, 14th District)
Demokraci
Lauren Underwood – demokratyczna kongresmenka od 2019 r., która ubiega się o trzecią kadencję na stanowisku. Nie ma przeciwników w demokratycznych prawyborach.
Republikanie
James Marter – konsultant ds. informatyki i przewodniczący Partii Republikańskiej powiatu Kendall. Wcześniej bez powodzenia startował na kongresmana w 2022 i 2020 r. Kandydował też do Senatu USA w 2016 roku. Zwolennik b. prezydenta i kandydata Donalda Trumpa oraz teorii o skradzionych wyborach w 2020 r.
Charlie Kim – biznesmen i mieszkaniec Aurory bez doświadczenia politycznego.
Trwa wczesne głosowanie w centrum Chicago, a od poniedziałku – w całym mieście
Wczesne głosowanie w prawyborach prezydenckich, które odbędą się 19 marca, od 21 lutego jest możliwe w dwóch placówkach w centrum Chicago. We wszystkich 50 okręgach miejskich wczesne głosowanie będzie możliwe od poniedziałku, 4 marca.
Do poniedziałku można głosować w tzw. superplacówce (Supersite) przy 191 N. Clark St. oraz w biurach Chicagowskiej Rady Wyborczej przy 69 W. Washington St. (6. piętro). Od poniedziałku lista punktów wczesnego głosowania zostaje poszerzona o lokale we wszystkich 50 okręgach miejskich (patrz reklama na s. 5). W ośmiu z nich jest dostępny polskojęzyczny personel.
Termin składania wniosków o głosowanie korespondencyjne upływa w czwartek, 14 marca o godzinie 5 pm.
(inf. wł.)
Joanna Marszałek
[email protected]