VIII Konkurs Poezji i Gawędy Góralskiej 2024 w Chicago odbył się 25 lutego 2024 roku i był po raz kolejny wielkim świętem góralskiej mowy w USA.
Szczególny zachwyt i podziw wywoływały recytacje w wykonaniu najmłodszych uczestników, urodzonych poza granicami Polski i to szczególnie do nich zwracał się prezes ZPPA Stanisław Sarna otwierając wraz wiceprezeską Katarzyną Chlebek, kolejny Konkurs Poezji i Gawędy Góralskiej na scenie Domu Podhalan w Chicago.
Prezes Sarna powitał gości honorowych i wszystkich zebranych na sali. Podziękował uczestnikom za udział i wszystkim życzył powodzenia. Prezes skierował słowa do instruktorów, rodziców i dziadków. Podkreślił, że to dzięki nim, najmłodsze pokolenie emigrantów z Podhala, może mówić góralska gwarą, a tym samym możemy organizować takie konkursy, aby tę gwarę słyszeć i pielęgnować, jak skarb dany nam od przodków.
Poezja gwarowa dotyczy kluczowych dla góralskiej tożsamości pojęć i wartości. A są to: wiara, wolność, miłość, rodzina, honor, praca, ojcowizna, szacunek do drugiego człowieka. To wartości nadal pielęgnowane, leżące u podstaw góralskiej kultury, stawiającej człowieka w centrum. Człowieka i jego troskę o godne życie.
Prowadząca konkurs wiceprezeska Katarzyna Chlebek powitała gości honorowych: kapelana o. Bartłomieja Stanowskiego, panią konsul RP w Chicago Agatę Grochowską, przedstawicieli PSFCU z panią Małgorzatą Bartoszek, Helenę Studencką – byłą sekretarz generalną, obecnie korespondenta i prowadzącą Radio ZPPA – inicjatorkę powstania Konkursu Poezji i Gawędy Góralskiej w Chicago, królową ZPPA Anię Smetek, a także wiceprezesa Wiesława Siutę.
Poproszona na scenę pani konsul RP w Chicago Agata Grochowska jak zawsze z ogromnym szacunkiem i podziwem podkreśliła ogromną wagę i przywiązanie górali do tradycji ojców, którą górale na emigracji tak skrupulatnie pielęgnują. Podkreśliła to, że poprzez takie działanie, uczy się dzieci miłości i patriotyzmu do Ojczyzny. Wyraziła wielkie uznanie dla działalności ZPPA. Zaznaczyła, że jak zawsze atmosfera wśród górali w Domu Podhalan jest wyjątkowa.
O. Bartłomiej Stanowski szczerze wszystkich pobłogosławił na ten piękny, pełen góralskiej mowy dzień. Wyraził żal, że pomimo, iż jest góralem z Nowego Targu, nie potrafi “godać” poprawnie w góralskiej gwarze. Zawsze jednak podziwia jej piękno, szczególnie w wykonaniu tych najmłodszych, którzy dzięki rodzicom i dziadkom gwarę poznają.
Przedstawicielka PSFCU Małgorzata Bartoszek pogratulowała kolejnej wspaniałej imprezy na deskach sali Domu Podhalan i wszystkim uczestnikom życzyła sukcesów.
Katarzyna Chlebek powitała i przedstawiła szanowne jury tegorocznego konkursu w osobach:
Przewodnicząca: Stanisława Żołnierczyk – poetka ludowa, Andrzej Krzeptowski Bohac – instrumentalista, muzyk, twórca i instruktor Młodych Mistrzów Muzyki Podhalańskiej, działacz., Krzysztof Żółtek – sekretarz generalny ZPPA, Katarzyna Sarna – “mąż zaufania” i skarbnik Zarządu Głównego.
Przewodnicząca Stanisława Żołnierczyk serdecznie wszystkich powitała, życzyła uczestnikom powodzenia i podziękowała za ich trud i pracę w poznawaniu góralskiej mowy. Krzysztof Żółtek przeczytał regulamin konkursu, podkreślił, że dzięki rodzicom i dziadkom, nasze dzieci oprócz języka angielskiego, który jest ich językiem pierwszym, znają także język polski, a co jest niezwykle ważne, również gwarę góralską.
Andrzej Krzeptowski Bohac, podkreślił, że to wielki zaszczyt być dziś w jury, słuchać i oceniać tych młodych ludzi, radować się tą mową Skalnego Podhala.
Helena Studencka zaprosiła wszystkich uczestników do studia Radia ZPPA, podkreślając, że nagrania te są jak cenny skarb, które wykorzystuje w ciągu całego roku w góralskich audycjach radiowych.
Gwara – obok muzyki, tańca, śpiewu, góralskiego przyodziewku – jest bardzo ważnym elementem tradycji i kultury podhalańskiej. Prawdziwą więc ”ucztą duchową” dla przybyłych do Domu Podhalan były pięknie recytowane przez uczestników konkursu wiersze i gawędy. Od wielu lat przewodnim tekstem Konkursu Poezji i Gawędy Góralskiej jest wiersz Stanisława Nędzy Kubińca, który w wyjątkowy sposób opisuje miłość i przywiązanie górali do mowy ojców.
“….Mowo ojców i braci,
i moja gwaro podhalańsko!
Hej moja miyło,
zalubiyłek sie w Tobie na śmierzć.
Wysłaś ku mnie z siklawic tynce,
ze słonecnej mgiełki i leluje kwiatu….
Przyniós mi cie sum wiatru i sum orlik skrzydeł,
i śpiyw dziywek z polany…..
Wzionek cie na rynce
i idem z Tobom pokozać cie światu.”
(Stanisław Nędza Kubiniec)
Dlatego też z ogromną dumą możemy powiedzieć, że VllI Konkurs recytatorski zakończył się – jak zawsze – wielkim sukcesem. Cieszy bardzo duże zainteresowanie i ilość uczestników – w różnym wieku – gdyż konkurs odbywał się w czterech kategoriach wiekowych.
WSZYSCY uczestnicy otrzymali nagrody i wyróżnienia.
A oto WYNIKI VIII Konkursu Poezji i Gawędy Góralskiej 2024 rok
KATEGORIA : 3-5 lat:
Maciej Filipowski 4 lata
Wiktoria Dudas 4 lata
Victoria Habas 5 lat
Adrian Karpiel 5 lat
KATEGORIA : 6-8 lat
Filip Janik 8 lat – 1 miejsce
Natalia Filipowski 6 lat – 2 miejsce
Emily Habas 6 lat – 3 miejsce
Filip Nowak – 7 lat – 3 miejsce
KATEGORIA: 9-12 lat
Natalia Obrochta 11 lat – 1 miejsce
Gabriela Urbaniak 11 lat – 1 miejsce
Jan Rychtarczyk 9 lat – 2 miejsce
Gabriela Patro 9 lat – 2 miejsce
Alexa Bafia 12 lat – 3 miejsce
Ania Stekala 12 lat – 3 miejsce
Andrzej Dudas 9 lat – 3 miejsce
KATEGORIA: 19 lat wzwyż:
Halina Krupa – 1 miejsce
Piotr Filipowski – 2 miejsce
Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów. Wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy a także upominki.
VIII Konkurs Poezji i Gawędy fotografował i nagrywał Edward Helegda Konkursu wysłuchali i oklaskiwali swoje pociechy: rodzice, dziadkowie, instruktorzy, działacze. Konkurs przebiegał w serdecznej atmosferze.
Z całego serca dziękujemy wszystkim uczestnikom, gościom, sponsorom, jurorom,
dziękujemy Zarządowi Głównemu Związku Podhalan w Północnej Ameryce.
Laureatom szczerze GRATULUJEMY.
Do zobaczenia za rok.
Z poważaniem, Helena Studencka (Korespondent ZPPA)