Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 21:46
Reklama KD Market

Gala konkursu o Marii Skłodowskiej-Curie

Gala konkursu o Marii Skłodowskiej-Curie

Maria Skłodowska-Curie to niewątpliwie jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci, we współczesnym, nie tylko naukowym świecie. Jedyna w historii kobieta, która dwukrotnie otrzymała nagrodę Nobla. W 2018 roku wybrana najbardziej wpływową kobietą w historii w plebiscycie brytyjskiego magazynu BBC History. Jej imieniem nazwano wiele placówek naukowych i szkół na całym świecie.

Mamy i w Chicago polską szkołę, noszącą imię noblistki. Polska Szkoła im. Marii Skłodowskiej-Curie, bo o niej mowa, działa od 2000 roku. Fakt, że mamy tak znamienitą patronkę, zobowiązuje – mówi dyrektor szkoły, Elżbieta Berkowicz. Dlatego też postanowiliśmy zorganizować konkurs, który nie tylko przybliżyłby postać Noblistki i jej osiągnięcia, ale też zachęcił do samodzielnego pogłębiania wiedzy na temat jej życia i dokonań. Mając świadomość, że nasi uczniowie przeciążeni są obowiązkami szkolnymi, staraliśmy się wymyślić taką formułę konkursu, aby zachęcić do twórczych poszukiwań.

„Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć” – zachęceni słowami naszej patronki, postanowiliśmy zaproponować technikę kolażu, która daje ogromne możliwości wyrażania artystycznej wizji twórcy. Żeby rozbudzić wyobraźnię, zachęcić do pogłębiania twórczych poszukiwań, a także pogłębić znajomość języka polskiego, każda praca miała być uzupełniona wypowiedziami, umieszczonymi w chmurkach, tak jak to ma miejsce w stylistyce komiksów. Kolejną inspiracją do organizacji konkursu było wiele rocznic związanych z nasza patronką, w tym 120 rocznica otrzymania Nagrody Nobla.

Wyniki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. W konkursie wzięło udział 70 uczniów z 12 polskich szkół z aglomeracji chicagowskiej, prace napłynęły także z Nowego Jorku oraz odległego Wilna. 10 lutego odbyły się obrady komisji oceniającej prace uczniów, w składzie: Patrycja Stępniak, Maria Zakrzewska, Sylwia Wójtowicz, Łukasz Dudka oraz Christina Masalska z Wilna, która uczestniczyła w pracach komisji zdalnie. Nie było to łatwe zadanie, ze względu na wysoki poziom artystyczny pomysłowość i wartość merytoryczną wszystkich prac. Po długich obradach, spośród zgłoszonych do Konkursu prac Komisja przyznała następujące miejsca:
W grupie grupa wiekowej 11 – 13 lat, przyznane zostały 3 równorzędne I miejsca:
Zofia Zachwiej – Polska Szkola im. Mikołaja Kopernika w Niles
Dominika Cywińska – PSD im. H. Sienkiewicza, Brooklyn, NY
Gabriela Zatorski – Polska Szkoła im. Emilii Plater
oraz 5 wyróżnień:
Stanisław Paluch – PSD im. H. Sienkiewicza, Brooklyn, NY
Maya Iwiński – PSD im. H. Sienkiewicza, Brooklyn, NY
Emilia Cywińska – PSD im. H. Sienkiewicza, Brooklyn, NY
Isabella Roszko – Polska Szkoła im. Marii Skłodowskiej-Curie
Robert Kriwickij – Gimnazjum im. Św. Rafała Kalinowskiego w Niemierzu, Wilno, Litwa
W grupie wiekowej 14 – 16 lat, komisja przyznała:
I miejsce dla Alexandra Wajdy – Polska Szkoła im. Marii Skłodowskiej-Curie,
2 równorzędne II miejsca zdobyli:
Szymon Indyk – Polska Szkola im. Fryderyka Chopina
Amelia Rusiecka – Polska Szkoła im. Św. Maksymiliana Marii Kolbe
oraz 3 wyróżnienia:
Natalia Cichowski – Polska Szkoła im. gen. Władysława Andersa w Des Plaines
Julia Rychel – PSD im. H. Sienkiewicza, Brooklyn, NY
Kamil Lysek – Polska Szkola im. Jana III Sobieskiego

17 lutego 2024 r. odbyła się uroczysta gala, z udziałem pani konsul Agaty Grochowskiej, członków komisji, przestawicieli szkół polonijnych, wychowawców i uczniów, która poprowadziła Iwona Biernacka, vice dyrektor szkoły. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować naszym patronom i sponsorom, wsród których znaleźli się: Konsulat Generalny RP w Chicago, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Darpet Inc. Doors & Trim, Polish National Alliance, Deli 4 You, Montrose Deli, Patrycja Stępniak (PatriciaArt), Dziennik Związkowy oraz Super Express.

To dzięki Państwa hojności i zaangażowaniu, a także wrażliwości na potrzeby polonijnej edukacji, laureaci konkursu zostali uhonorowani nagrodami, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Po konkursowych emocjach wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, gdzie w miłej i serdecznej atmosferze spędzili sobotnie przedpołudnie.

Tekst: Elżbieta Berkowicz
Zdjęcia: Polska Szkoła im. Marii Skłodowskiej-Curie


_DSC2831

_DSC2831

_DSC2827

_DSC2827

_DSC2826

_DSC2826

_DSC2824

_DSC2824

_DSC2822

_DSC2822

_DSC2821

_DSC2821

_DSC2820

_DSC2820

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama