Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 20:55
Reklama KD Market

Piłkarz Realu Vinicius Junior ambasadorem dobrej woli UNESCO

Piłkarz Realu Vinicius Junior ambasadorem dobrej woli UNESCO
Vinicius Junior: dzięki potędze UNESCO będziemy mieć wpływ na świat fot. Mohammed Badra/EPA-EFE/Shutterstock

Vinicius Junior z Realu Madryt został mianowany ambasadorem dobrej woli UNESCO ds. edukacji dla wszystkich - poinformowano w piątek. "To więcej niż zaszczyt. To zwycięstwo i obowiązek, który podejmę na całe życie" – przyznał brazylijski piłkarz.

Czołowy zawodnik Realu i "Canarinhos" został mianowany podczas ceremonii w ośrodku treningowym swojego madryckiego klubu, stając się drugim po Pele piłkarzem z Brazylii, który pełni funkcję ambasadora dobrej woli UNESCO.

"Vinicius Jr jest nie tylko wyjątkowym piłkarzem, ale także od najmłodszych lat angażuje się w promowanie równych szans poprzez edukację w Brazylii” – stwierdziła w oświadczeniu Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO.

"Jest wzorem do naśladowania dla całego pokolenia i UNESCO jest zaszczycone, że dziś został jednym z ambasadorów dobrej woli" - dodała.

23-letni Brazylijczyk założył "Instytut Vinicius Jr" w 2021 roku, aby promować edukację wśród brazylijskich dzieci i nastolatków z dzielnic znajdujących się w złej sytuacji.

"Walczę o edukację od 19. roku życia i do tego roku dysponowałem wyłącznie własnymi środkami, a mój instytut w Brazylii z miesiąca na miesiąc rozwija się. Dzięki potędze UNESCO będziemy mieć wpływ na świat" – powiedział Vinicius.

Brazylijczyk jest znany również ze swojej walki z dyskryminacją.

Jak podkreśliła organizacja, Vinicius, "wielokrotnie spotykając się z uprzedzeniami i aktami rasistowskimi, szczególnie ze strony kibiców”, zobowiązał się także wobec FIFA i Brazylii, aby "przełamać milczenie i promować wartości, takie jak szacunek i dialog".

Jesienią 2023 roku zawodnik Realu otrzymał nagrodę Socratesa - trofeum przyznawane przy okazji gali Złotej Piłki w Paryżu, będące wyrazem uznania za jego zaangażowanie społeczne i charytatywne.

Według UNESCO 250 milionów dzieci i młodzieży na całym świecie nie ma dostępu do szkoły, a siedmioro na dziesięcioro dzieci w wieku 10 lat nie potrafi przeczytać i zrozumieć prostego tekstu. Nierówności społeczne są jednym z głównych czynników porzucania szkoły.

(PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama