Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 29 grudnia 2024 11:54
Reklama KD Market

Listopad w szkole Konarskiego

Ślubowanie

W minionych tygodniach w Polskiej Szkole Językowej im. Feliksa Konarskiego miało miejsce kilka interesujących wydarzeń. Bohaterami pierwszego z nich było 22 uczniów klasy pierwszej , którzy  4 listopada zostali uroczyście przyjęci do szkolnej społeczności.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu przez chór hymnu Polski pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny złożony  z fragmentów wierszy i wesołych piosenek: Pierwszaczek, Ćwierkają wróbelki, Dostał Jacek elementarz. Następnie, w obecności rodziców z dumą i należną powagą wypowiadali słowa: Ja, uczeń pierwszej klasy ślubuję uroczyście…. Potwierdzeniem składanych przyrzeczeń było pasowanie polegające na dotknięciu ogromnym ołówkiem ramienia każdego pierwszaka przez dyrektorkę szkoły p. Annę Siek, a także odcisk paluszka złożony na Akcie ślubowania. Po tych emocjach czekały na pierwszaków  już tylko przyjemności: pamiątkowe dyplomy i upominki w postaci kolorowych książeczek, filmik z życia klasy przygotowany przez wychowawczynię Patrycję Skolimowską, zdjęcia oraz poczęstunek. 

Kolejna sobota to dzień w bieli i czerwieni – z okazji obchodzonego Narodowego Dnia Niepodległości. Swoją obecnością zaszczycili nas w tym dniu goście z Polski – przedstawiciele Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego. Byli to: Magdalena Juszczyk, Tomasz Roguski, Jakub Kasprzyk i Sebastian Zielonka, którzy spotkali się z uczniami klas VII- VIII oraz trzech klas licealnych. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała pogadanek na temat odzyskania przez Polskę niepodległości oraz powstania styczniowego, którego 160. rocznicę w bieżącym roku obchodzimy. Powstańczej tematyce były poświęcone dwa krótkie filmy Magdaleny Juszczyk: Za wolność naszą i waszą oraz Wyroki. Szczególnie wzruszający był drugi film pokazujący historie litewskich powstańców z 1863 roku oraz powstańcze krzyże na Litwie i troskę, jaką są nadal otaczane. Świąteczna sobota zakończyła się odśpiewaniem  o godzinie 12.00 hymnu Polski w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”.

Kontynuacją tematyki historycznej związanej z rocznicą odzyskania niepodległości był montaż słowno- muzyczny pt. Nasza Niepodległa przygotowany przez uczniów klasy VII i zaprezentowany kolegom z młodszych klas 18 listopada. Cel uroczystości, zdaniem wychowawczyni p. Małgorzaty Jagody, to nie tylko wzbogacenie wiedzy uczniów o odrodzeniu państwa polskiego, ale także rozwijanie i pogłębianie szacunku dla dokonań minionych pokoleń Polaków oraz integracja klasy poprzez wspólne działanie.  W programie zostały wykorzystane wiersze W. Bełzy, C. Norwida, K. Wojtyły oraz fragmenty przemówienia J. Piłsudskiego. Narracji i recytacjom towarzyszyły piękne patriotyczne pieśni: Rota, Pierwsza Brygada, Piechota, Biały krzyż…

W tym samym dniu uczniowie klasy VIII, I i II liceum uczestniczyli w koncercie Miasto Nieugięte – Warszawa zorganizowanym przez fundację Towarzystwo Projektów Edukacyjnych w kaplicy przy kościele św. Ferdynanda w Chicago. W kameralnej atmosferze mogli posłuchać wokalistów, którzy przybliżyli im historię Warszawy w klasycznych, jak i zupełnie nowych utworach, w języku polskim, angielskim, a także w jidysz. Natalia Kawalec, Izabela Szafrańska oraz Dariusz Malejonek zaśpiewali między innymi: Warszawo ma, Dziś idę walczyć, mamo, Idziemy w noc, Adonai, Modlitwa Szarych Szeregów. Po koncercie uczniowie obejrzeli dwudziestominutowy film dokumentalny o codziennym życiu w okupowanej Warszawie, walce, ruchu oporu. Niestety, nie udało się im zapoznać z wystawą poświęconą bohaterskiej stolicy Polski. Musieli wracać do szkoły, gdzie na uczniów klasy VIII przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania czekał ks. Stanisław Jankowski, proboszcz bazyliki św. Jacka. W przyjazny, niestresujący sposób rozmawiał z nimi nie tylko o wyborze świętych patronów i planie spotkań w kościele na Jackowie, ale o zgrożeniach, które czyhają obecnie na młodzież, w jaki sposób nie ulegać modzie i presji innych, a szukać oparcia w Bogu, doceniać troskę rodziców o ich dobro.

Listopad był rzeczywiście pracowity i ciekawy.

Tekst: Anna Witowska

Zdjęcia: szkoła Konarskiego

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama