Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 10:21
Reklama KD Market

Oszustwa „na elektrownię” coraz bardziej kosztowne

Oszustwa „na elektrownię” coraz bardziej kosztowne
fot. Pixabay.com

Wraz z nadejściem okresu świątecznego, w którym spada czujność konsumentów, wzrasta liczba oszustw związanych z wezwaniem do natychmiastowej zapłaty rachunków od zakładów energetycznych i groźbami odcięcia prądu. Kwota utraconych przez konsumentów pieniędzy w wyniku takich oszustw znacznie wzrosła w 2023 r. w porównaniu do 2021 r.

Oszuści nieustannie opracowują nowe metody kradzieży pieniędzy i równie cennych danych osobowych. W ciągu dwóch lat straty poniesione w wyniku oszustw „na elektrownię” wzrosły
ponad dwukrotnie – z 86 tys. 771 dol. do 175 tys. 604 dol. BBB zwraca uwagę na tego typu oszustwa, ponieważ konsumenci mogą je łatwo udaremnić.

Przede wszystkim, aby zmniejszyć ryzyko, ważne jest zachowanie czujności, szczególnie w okresie świątecznym. Oszuści liczą na to, że o tej porze roku rodziny będą zbyt zajęte, aby zwracać uwagę na swoje wydatki związane z płaceniem rachunków.

Zawsze bądźmy czujni w przypadku e-maili, telefonów lub bezpośrednich próśb o podanie numeru konta, numeru ubezpieczenia społecznego (Social Security), prawa jazdy lub numeru banku.

Kolejnym sygnałem ostrzegawczym jest prośba o bezpośrednią płatność za pomocą przedpłaconej karty gotówkowej (prepaid cash card) lub systemem Cash App, QuickPay, Venmo lub Zelle.

Oszuści podszywający się pod zakłady użyteczności publicznej, np. elektrownię, mogą twierdzić, że nie otrzymali płatności, aby skłonić ofiarę do przelania pieniędzy dwa lub trzy razy. Taka taktyka umożliwia oszustom wyłudzenie tysięcy dolarów za jednym razem. Najczęściej ofiarami oszustw są osoby, które zalegają z płatnościami, ale nawet w przypadku uregulowanych rachunków można stracić pieniądze.

W oszustwach związanych z usługami użyteczności publicznej pojawiły się dwa nowe trendy. Jednym z nich są płatności w formie kryptowalut, takich jak Bitcoin, ponieważ transakcje te są trudniejsze do wyśledzenia. Drugi polega na wykorzystywaniu przez oszustów kodów QR w celu uzyskania płatności. W tym przypadku oszuści dostarczają klientom kody QR i instrukcje, jak dokonać płatności
za pośrednictwem głównych sprzedawców detalicznych.

Jeśli nie masz pewności, że osoba jest pracownikiem zakładu energetycznego, nie otwieraj drzwi i nie wpuszczaj jej do środka. Zamiast tego zadzwoń do zakładu energetycznego w celu weryfikacji pracownika. Pracownicy zakładu energetycznego noszą uniform z logo firmy i identyfikator z imieniem i nazwiskiem.

Jeśli spotkałeś się z oszustwem, zgłoś to do BBB Scam Tracker. Twój raport pomoże ujawnić taktykę oszustów. Śledź nas w mediach społecznościowych na @ChicagoBBB. Szukaj pieczęci BBB, znaku lepszej firmy.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois
www.bbb.org
330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621
Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210
Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama