środa, 2 października 2024 03:29

MŚ w pływaniu - srebrny medal Chmielewskiego, kolejny popis Marchanda, rekord wśród pań

Krzysztof Chmielewski odniósł swój największy sukces w karierze fot. Hiroshi Jamamura/EPA-EFE/Shutterstock

W czwartym dniu rywalizacji na basenie w pływackich mistrzostwach świata w Fukuoce reprezentacja Polski wywalczyła pierwszy medal - srebro na 200 m stylem motylkowym zdobył Krzysztof Chmielewski. Na tym dystansie wśród pań, ale w stylu dowolnym, rekord świata pobiła Mollie O'Callaghan.

19-letni Chmielewski z klubu Muszelka Warszawa, dla którego to największy sukces w karierze, uzyskał czas 1.53,62 (rekord życiowy). Stracił ponad sekundę - 1,19 - do prezentującego niesamowitą formę Francuza Leona Marchanda.

Brązowy medal wywalczył Japończyk Tomoru Honda, który był wolniejszy od Chmielewskiego zaledwie o 0,04, a od Marchanda - o 1,23.

Wkrótce po finałowym wyścigu Chmielewski odebrał srebrny medal. Krążki najlepszym zawodnikom wręczał legendarny Amerykanin Michael Phelps, 23-krotny mistrz olimpijski.

Dla najlepszego w tej konkurencji 21-letniego Marchanda to już drugie złoto w Fukuoce - w niedzielę okazał się najlepszy na 400 m st. zmiennym, ustanawiając wówczas rekord świata.

W sesji porannej w środę żadnemu z reprezentantów Polski nie udało się przebrnąć eliminacji, choć Kamil Sieradzki ustanowił rekord życiowy na 100 m st. dowolnym. Czas 48,80 dał mu 29. miejsce.

Adela Piskorska zajęła osiemnaste (28,35), a Paulina Peda 19. miejsce (28,40) w eliminacjach wyścigu na 50 m st. grzbietowym i również nie awansowały do półfinałów.

Natomiast sztafeta mieszana 4x100 m st. zmiennym w składzie: Ksawery Masiuk, Dominika Sztandera, Adrian Jaśkiewicz i Kornelia Fiedkiewicz zajęła w eliminacjach 12. miejsce - 3.46,29.

Tutaj osiem najlepszych sztafet weszło bezpośrednio do finału. Najlepsza w nim okazała się chińska ekipa.

W wyścigu na 200 m st. dowolnym Australijka Mollie O'Callaghan ustanowiła rekord świata. 19-latka uzyskała w finale czas 1.52,85. Poprzedni najlepszy wynik przetrwał 14 lat - w 2009 roku Włoszka Federica Pellegrini osiągnęła 1.52,98.

Rywalizację na 50 m st. klasycznym mężczyzn wygrał Chińczyk Haiyang Qin, a na 800 m st. dowolnym najlepszy był Tunezyjczyk Ahmed Hafnaoui,